יום עיון בעקבות 'הרמת מסך' 2012 בניהולה של דר' ילי נתיב.

 

יום עיון בעקבות 'הרמת מסך' 2012 בניהולה של דר' ילי נתיב.

 

צילומים באדיבות יח'צ

 

אורה ברפמן

ביוזמת המדור למחול ובניהולה של ילי נתיב, חברת המדור, התקיים יום עיון בבוקר ה- 28.12.12, במרכז פרס לשלום.

המרכז חולש על שטח רחב ידיים בפאתי גבעת עלייה ביפו, שטח שיורד עד לקו החוף ובצמידות לגבעה שכנה המוסתרת מאחורי חומת בטון גבוהה, ובה בית קברות מוסלמי. למרות היום הנאה, לא רבים מקהילת אנשי המחול טרחו להגיע, בפרט מקרב הצעירים.

1357747443.jpgאת דברי הפתיחה נשאה דר' ורד אביב ואחריהם נפתח רב שיח ראשון, מבין שניים שכותרתו: " אמנים יוצרים אמנים". על התכנית, הוא הוקדש למבט רטרוספקטיבי למודלים של ניהול אמנותי והנחיה כוריאוגרפית , כפי שהתפתחו במהלך השנים בהרמת מסך.

בפנל לקחו חלק דר' רות אשל חוקרת ומבקרת מחול, מחברת הספר 'לרקוד עם החלום', עורכת כתב העת 'מחול עכשיו'.

נאוה צוקרמן- יוצרת, מייסדת תיאטרון תנועה וכן את מסגרת 'אינטימדאנס'. שימשה כמנהלת אמנותית של 'הרמת מסך' חמש שנים (2000-2005 ).

רונית זיו- שותפה לניהול האמנותי במהדורות הרמת מסך 2010-2012, רקדנית וכוריאוגרפית, זכתה במגוון פרסים ויצירותיה הוצגו באנסמבל בת שבע, גלילי דאנס, במרכז למחול באנז'ה ובפורטוגל. סטודנטית לתואר שני בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב.

נמרוד פריד-  יוצר, מנהל אמנותי של להקת תמי/נמרוד פריד שהופיעה בפסטיבלים נודעים ברחבי העולם. כרקדן, עבד עם קיי תאקיי. יצר ללהקות בחו'ל, מרצה, מורה ובעל תואר שני מאוניברסיטת קולומביה. שמש מנהל אמנותי בכמה מסגרות וכן בהרמת מסך. מרצה במכללת סמינר הקיבוצים ובאקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים.

 עידן כהן- רקדן וכוריאוגרף. יוצר עצמאי מ- 2005. עבודותיו זכו במספר פרסים, הן מוצגות במסגרות שונות בחו'ל והוא מוזמן ליצור ללהקות ואקדמיות בעולם.

את הפאנל הזה הנחתה החתומה על הכתבה לעיל.

לאחר הפסקה התקיים רב שיח שני תחת הכותרת  'במבט קדימה', אותו הנחתה דר' ילי נתיב.  רב השיח התמקד ב"מבט ביקורתי לעבר עתיד אירועי הרמת מסך ובחינת תפקידם בזירת המחול הישראלית " ולקחו בו חלק נילי כהן, עדי שעל, נועה ורטהיים, דפי אלטבב ורן בראון

כן הוקדש זמן לשאלות והערות של הקהל אחרי כל אחד הפנלים.

 

1357747668.jpgרב השיח הראשון אמור היה להתמקד במספר שאלות ובהן תפיסת תפקיד המנהל האמנותי מזוית התייחסות אישית של מי שהתנסה בניהול ומי שהתנסה בהנחיה במסגרת הרמת מסך. שאלה שנייה נגעה בנושא מסקרן: האם חשוב שתהיה התייחסות קונספטואלית/אוצרותית ביחס  לכלל היצירות, בדומה לפעילות אוצרותית באמנות פלסטית לדוגמא. או שמא התפקיד דורש התמקדות ביוצר ובתהליך היצירה?

שתי שאלות נוספות לגבי יתרונות וחסרונות של המודל בו אמנים מנחים אמנים, לא נידונו כלל מפאת קוצר הזמן וחבל.

הפנל השני ביקש מהמשתתפים לתאר איך צריכה להראות מסגרת הרמת מסך בעוד 5 שנים, תוך התייחסות לקונספטים אמנותיים, תכנים, אסטרטגיות פעולה ומדיניות תרבותית  אם שינוי דרוש? במה האירועים יהיו שונים? איזה כיוונים כדאי יהיה להדגיש? מה ניתן לעשות עכשיו כדי ליצור את השינויים הדרושים?

 

 

דברי מבוא לפנל הראשון- אורה ברפמן:

 

במסגרת זו ננסה להעלות שאלות, להשמיע השגות ובתקווה, גם נוציא מסקנות, לאחר בחינה של תבניות הניהול האמנותי ב'הרמת מסך'.

מסגרת זו היא יוזמה של  האגף למחול במשרד החינוך ונחשבת לגולת הכותרת, בת הטיפוחים המוצלחת של נילי כהן, שזה עתה סימה את תפקידה כמנהלת האגף. 

תכנית 'הרמת מסך' מתקיימת מאז תחילת שנות התשעים, תקופת המפץ הגדול במחול הישראלי בכלל, והמחול הלא ממוסד במיוחד.

 לפריחה העצומה הזו אחראים מספר כוחות ותהליכים, כשהאגף למחול הוא רק אחד מהם.

אני רוצה להודות לילי, שזיהתה את הצורך להתחיל לבחון את הנושא על היבטיו השונים.

מאידך, כבר בתחילת דברי, אבקש לאתגר את בחירת השם שנבחר: 'אמנים יוצרים אמנים'.

לא רק שאני לא מאמינה בתזה שאמנים יוצרים אמנים, אני בקושי מאמינה בהנחה שמורים יוצרים אמנים. ארחיק אולי אף מעט יותר ואומר שבעיקר אני לא מאמינה שפקידי ממסד יוצרים אמנים.

זה נכון בקטן, בארצנו קפוצת היד בכל הקשור למשאבים המופנים לתרבות ואמנות וזה נכון באימפריות של מחול שהשקיעו מיליונים רבים בתקופה המקבילה, וכוונתי לצרפת.

בצרפת, כפי שציינתי בעבר במספר הזדמנויות, הוחלט מסיבות פוליטיות מורכבות לבזר את הפעילות האמנותית על תחומיה השונים וכך נולדו בעשרים השנים האחרונות מעל לעשרים מרכזים כוריאוגרפים ( CCN ) ברחבי המדינה, לבד ממרכזי מחול אחרים. זה אכן העצים מאד את הפעילות המחולית לסוגותיה וכן יצר קהל שוחרי מחול עצום ורב. מה שכל המיליארדים הללו לא עשו- הם לא בנו יוצר מחול בעל שיעור קומה מהשורה הראשונה שפרח וצמח באחד מהמרכזים הכוריאוגרפיים הלאומיים – CCN. 

שום אוהד נהרין, וויליאם פורסיית' או פינה באוש לא נולדו מרצונם הטוב של פקידי המדינה.

דברים אלה נאמרו כדי להכניס פרופורציה. וכן להזכיר לאלה שמבלבלים בין תפקידם כאוחזים בתקציבים, לבין התוצר האמנותי .

יש פער אינהרנטי  שמפריד בין התפקיד של 'המאפשר' facilitator, לבין התוצר האמנותי, כשהקרדיט כולו שייך ליוצר.

1357801398.jpgהמסד שעליו התיישבה בטבעיות מסגרת 'הרמת מסך' היה  מרכז סוזן דלל בתחילת דרכו. המרכז שמנוהל מאז ועד היום על ידי יאיר ורדי , היה אתגר וקטליזאטור שאין שני לו בהפרחת המחול הצעיר.

ורדי אמץ מסגרות ויצר לא מעט משל עצמו שאפשרו ליוצרים להציג את מרכולתם. שיתוף עם הממסד היה אך טבעי ,וברור שיוזמת המדור להקים מסגרת ליוצרים תמצא את ביתה בסוזן דלל. כך מצאה שם בית  גם המסגרת שקדמה לה- גוונים במחול ,שנוסדה על ידי אלידא גרא ויוסי פרוסט כמה שנים קודם לכן, כבר באמצע שנות השמונים.

מותר לומר כי חלק ניכר מכוכבי 'הרמת מסך', פרצו לתודעה עוד קודם לכן במסגרת 'גוונים'. מבין מהנחשונים- ניר בן גל וליאת דרור עם 'דירת שני חדרים' אף סללו באמצעות זכייתם בתחרות ה'בניולה' את הדרך לבמות מחול ברחבי העולם.

 מצאתי בחיפוש אקראי כי  ב'גוונים' לקחו חלק גם יוצרים לא רעים כלל  כמו יסמין גודר, הלל קוגן, יוסי ברג, עמנואל גת, ברק מרשל, ענבל פינטו, יסמין ורדימון ואיציק גליל וזו בהחלט רשימה חלקית ביותר.

על הפרק של המושב הנוכחי, דיון בשני נושאים. הראשון: "תפיסת תפקידו של המנהל האמנותי במסגרת 'הרמת מסך'.

נושא שני- הפרקסיס, האינטראקציה.

עם השנים, תפקיד הניהול האמנותי עבר שינויים במטרה לנסות ולהביא לבמה יצירות בשלב בשל יותר. שנים לא מעט נוהלה המסגרת על ידי אנשי תיאטרון דווקא, ערן בניאל, דניאלה מיכאלי ונאווה צוקרמן שבאה מתיאטרון מחול.  בחלק מהפעמים היה ניסיון לקבוע  נושא מראש ולבקש מהיוצרים להתייחס אליו, כדי לקבל תוצר 'אוצרותי' יותר שיש לו מרכיבים מקשרים. למיטב זיכרוני זה לא עבד. אפריורי, היה משהו לא נכון בלנסות לקבוע לאמן על איזה נושא הוא אמור לחשוב בבואו ליצור.

לאחרונה מונו לתפקיד כמה מנהלים אמנותיים במקביל שתפקידם לבחור עבודות בשלב ראשוני על סמך קרדיט היוצר ולשמש כעין מנטורים ליוצרים. ניסיון אחר היה לבחור רשימת יוצרים שבחרו עם מי מהמנהלים הם מעוניינים לעבוד. תקנו אותי אם טעיתי.  

כמי שעוסקת בביקורת מעל שלושה עשורים, נדמה לי שאין תשובה חד משמעית וגם לא יכולה להיות. מניסיוני, היו מהדורות יותר מוצלחות של 'הרמת מסך'  והיו שפחות הצליחו.  אבל לא פעם היחס היה 1 ל-3 ולעיתים 1 ל-5 בין עבודות שתשכחנה במהירה לבין כאלה שישאירו חותם.

הדוברים הציגו עמדות מעניינות מניסיונם האישי, רות אשל סקרה במבט היסטורי את התפתחות הרמת  מסך והמחול הישראלי בכלל וכן ציינה את ההבדלים לדעתה, בין גוונים במחול להרמת מסך- לבד מהעובדה שגוונים מבקש למתת במה ליוצרים פחות מנוסים ואילו הרמת מסך פונה ליוצרים שיש להם איזה ניסיון מוכח מול קהל. אשל העלתה טענה כי הנהלת גוונים, לפחות בשלביו הראשונים, דווקא חיפשה ביטויים אמנותיים  מיינסטרימים ודחתה קולות ניסיוניים, חדשניים יותר. לדוגמא נקבה בכמה שמות שעבודותיהם נדחו על ידי גוונים במחול ובהם רות זיו אייל, אושרה אלקיים ( במאמר מוסגר צריך להזכיר כי אלקיים יצרה עבור בת שבע עוד קודם לכן) וכן סורבו עבודותיה היא.

כל אחד מהדוברים הביא קול אישי ודברים מזוויות מורכבות. מביניהם, היחיד שהעביר אלי את דבריו בכתב, היה עידן כהן שהיה הקול היחיד שביקש לייצג את היוצר הצעיר, העצמאי אל מול הממסד.

עידן כהן:

"אמנים יוצרים אמנים…

-כותרת יפה מעין כמוה, השולחת אותי למחוזות רומנטיים של דיוני הגות אפופי אבסינט, סלוני אמנים וקהילות חתרניות של חברותא אמנותית … ולאט לאט מוסטת דעתי ותחת מודל ה"אמן יוצר אמן" עולים פרומתיאוס, פרנקנשטיין ושאר תסריטי אימה של מי שניסו "ליצור" אמן בדמותם או בדמות חלומם הכמוס.

ובכן, בהומור כמובן- נדמה כי כל מי שאינו שוגה בשיגעון גדלות יסכים כי בלתי ניתן ליצור אמן אך ניתן גם ניתן להזין, לתמוך באמן ולפתחו כמו גם לדאוג לקרקע פורייה בה יוכל לצמוח וללבלב.

באדמת הטרשים של הרחוב הישראלי, בצפיפות הרחובות הצרים וחסרי הסובלנות, על אדמה שאולה- פרי ותוצר של פחדים, חרדות ומאבקים היסטוריים, הרחוב הישראלי לעתים קרובות גס ומצ'ואיסטי- ולא קל להיות בו האחר, השונה- כל מה שאנו מייחלים שיימצא באמנות.

 

בהקשר זה ובהיותי יוצר מחול ולא איש הגות ודעה אבקש לדבר לא רק על דמותו של מנהל אמנותי או אוצר אירועי מחול, אלא על צרכיו של האמן ביחס למנהל אמנותי זה.

כשאנו חושבים על מודל עתידי לניהול אמנותי להרמת מסך אנו מבקשים לראות בעיני רוחנו אדם הבקיא- או לפחות כזה המעוניין להיות בקיא, לצפות, להעמיק ולהשתלם בסצנת המחול העכשווית- הרמת מסך היא פלטפורמה ליוצרים שכבר הציגו מיצירותיהם והוכיחו את עבודתם בשטח, ולכן חשוב וראוי שהמנהל האמנותי יכיר את השטח או לפחות יגלה אחריות כלפיו- יכיר את סצנת המחול העכשווי בעולם או אירופה, שאליה אנו נושאים את עינינו, אך ראשית ובראשונה כאן בישראל.

בין אם מדובר באמן פעיל, אוצר, או תיאורטיקן, כל ניסיון למצוא נוסחה עכשווית ונכונה לדמותו של המנהל או המנהלת האמנותיים יהיה נגוע בנגע פוליטי.

המודל הקונספטואלי יעודד חשיבה- יפתח ערוצי תקשורת ואולי אף יערב את הקהל או יעודד אותנו היוצרים לפנות אל הקהל- בדרך כלל בזה מדובר-

ה"רוקדים", מילת גנאי בשיח העכשווי רומזת כי מחשבותיו של היוצר הרוקד אינן אקדמיות ואם אינן אקדמיות הרי שאינן משכילות. והקהל- ודאי שהקהל אינו משכיל, נכון?  עידן האורות והנאורות עליו מדבר פוקו הופך את האמן ל"אמן". הוא כבר אינו נביא, שוטה הכפר או אפילו איש רנסנס- הוא "אמן". ורקדנים בעיקר בארץ לרוב אינם עוברים הכשרה אקדמאית- דבר שייתכן ויש לשנותו, אך במידה מסוימת כדאי לעמוד ולהביט נכוחה בפער בין האקדמיה לעשייה בשטח ולחתור לקראת יחסי תמיכה והזנה הדדיים. לא להיגרר לאג'נדה פוליטית מגדירה ומוגדרת אלא להפריה הדדית בין דיסציפלינות שונות שיאפשרו לנו כאמנים מרחב אמיתי להשראה, יצירת מוסכמות ושבירתן.

לפי תפיסות עולמנו המשתנות אנחנו בוראים תפיסת עולם אמנותית-פוליטית ומעלים שאלות חשובות ורלוונטיות אך בואו ונשאל לא למה זקוק הקהל, לא למה זקוקה "קהילת המחול"- לא מה עכשווי, רלוונטי ואופנתי מעבר לים וגם לא מה יכבוש את עיני הקהל ב"מרכז" ב"פריפריה" או בשאר ההגדרות והתיחומים שבסיסם פוליטי.

ממש כשם שאין אנו יכולים לברוא יוצר, אין אנו יכולים לנסח מודל להתנהלותו, או הדיסציפלינה ממנה יבוא מנהל אמנותי-מצד שני אני יכול לקרוא ולייחל למנהל אמנותי רגיש ומעמיק שילווה ויתמוך ללא מורא, יאהב ויאמין בעשייה מחולית מקצועית, עדכנית וחסרת פשרות.

מכיוון ואני מאמין כי יקשה עלינו מאוד למצוא אדם שיעשה זאת לכמות גדולה של אמנים יוצרים אני מציע להעלות לדיון מודל שבו היוצר- זה שמאחוריו כברת דרך קלה אך בעלת פוטנציאל ברור של עשייה אמנותית הוא יהיה זה שבוחר את המנטור ממש כפי שהמנטור הוא זה שבוחר את היוצר, בדומה לאופציה שעלתה בשנים האחרונות שבה מנהלים אמנותיים שותפים אוצרים כל אחד ערב ובשונה ממנה, בכך שיש אוצר ראשי- אך מלווים אמנותיים רבים ושונים.

בכדי לאפשר מרחב מאפשר ליצירה אני רוצה להציע מודל בו המנהל האמנותי הוא אוצר, הממנה תחתיו שורה של מנחים אמנותיים מדיסציפלינות שונות ואולי אף שומר על אופציה פתוחה להנחיה אמנותית חיצונית –הוא זה שפונה אל היוצר בהזמנה ליצירה כאשר היוצר הוא זה שבוחר את ההנחיה האמנותית או הליווי אותו יקבל.

זאת בכדי שהמלווה יהיה מי שהתברך ביכולת ואולי אף בתעצומות הנפש לעזוב את האג'נדה הפוליטית שהוא נושא עימו, או לפחות לשאתה באופן מודע, מוצהר ומאתגר וימצא בתוכו את היכולת לצלול עימי לנבכי הנפש. יבין את מניעי ואת הסיבות בגינן אני פוסע בשביל בו אני פוסע.

 

את תהליכי האודיציות המפרכים בהם האמן מנסה לרצות את המנהל האמנותי נשאיר מאחור-אנחנו היוצרים מגיעים בקומה שפופה להליך האודישנים המייגע- בדקות קצרות של שיח מנומס יותר או פחות מנסים לקושש מעט שקלים ואולי גם מבט של הבנה והערכה.

אני קורא לליווי והיכרות מעמיקים של האוצר עם היוצרים ודרכם על פני תקופה שמעבר למספר שנים. לשינוי התפיסה והמודל של האודישנים ה"דמוקרטיים" והשוויוניים ועידוד היוצר הצעיר לעשייה ללא חת, עשייה עצמאית, אישית ובועטת.

כשם שאני כיוצר מוזמן ליצור ללהקה או במסגרת רזידנסי בחו"ל על סמך כשרוני ונפח יצירתי, כך אבקש שיפנו אלי.

היוצר זקוק לזמן, היוצר זקוק לתמיכה, לרוח גבית, למישהו שיצלול איתו אל מתחת למי היצירה או לפחות יושיט לו יד כשירצה לצאת ולשאוף אוויר, ובעיקר למישהו שיצא מתוך נקודת מוצא של הערכה, של חדווה ושל אומץ.

את כל זה שמענו כולנו בעבר, ובעיקר השמענו בסנטר זקור וכתף לוחמנית אך נדמה שיש להביט בסוגיה בשני זוגות עיניים; אלו המשקיפות מן החוץ, קרי, המנהל האמנותי, ואלו של האמן.  

באופן עקרוני אני לא שותף לתפיסה הרומנטית המתארת את האמן הפוטנציאלי כיצור שברירי הספון בין ארבע קירות חדרו וזקוק לגאולה- לתמיכה כלכלית או מוראלית שתעזור ליצירתו הנשגבת לנבוע מבין כתלי נפשו השברירית- על האמן לקחת אחריות על עשייתו ועל חשיבותה בראש ובראשונה בעיני עצמו.

עלינו, מי שנגע היצירה בדמם, מוטלת חובת ההוכחה. אך ללא רוח גבית תומכת לא תתפתח סצנה עשירה יצירתית ומרגשת וגם לא קהל.

להיות אמן מרגיש לעתים כמו להיות שמאלן- מי צריך עוד אמן בישראל, באינפלציית היוצרים.

למה אין מחול משעשע? למה הכול תמיד כל כך "כבד"? למה הרקדנים לא רוקדים יותר? למה הרמה הטכנית נמוכה? למה זזים בכוחניות? למה לא זזים בכלל? או כפי שאנחנו שומעים בשנים האחרונות- באיחור אופנתי של כעשור אירופאי-למה זזים בכלל…

שאלות מוכרות לעייפה אשר אינן צריכות להעסיק את היוצר.

כן, אנחנו יוצרים עבור הקהל וחשוב לי להיות קוהרנטי, וברור במילותיי. חשוב לי לנסח אמירה ברורה ולהתחייב  ולעמוד מאחוריה וחשוב לי לשאול שאלות ולעתים גם לומר: אני לא יודע. לעתים לעמוד על שתי רגלי ולצעוק: "א נ י הוא היודע". אני האמן, הנביא, הפילוסוף, המבקר, הליצן- ואתם חצר המלוכה- הפיאודל."

 

 

396 תגובות על «יום עיון בעקבות 'הרמת מסך' 2012 בניהולה של דר' ילי נתיב.»

 1. How many weeks' holiday a year are there? quality meds delivery Lewis is joined by interior designer Mary McDonald, a star of Bravo’s “Million Dollar Decorators,” real estate broker and HGTV star Brandie Malay. The show is hosted by hotelier Stephen Collins.

 2. I'd like a phonecard, please celebrex 200 mg 30 capsulas If you're studying abroad, use your study abroad office; if attending full-time, contact the international student office at your American college. At least to begin with, that office will be your first point of contact and will have the best information on where to begin.

 3. Can I use your phone? atlant gel How far has the NFC East fallen? According to the Elias Sports Bureau, this is the third straight season all four division teams have lost on the same weekend. It happened in Week 13 in 2011 and Week 9 last year. From 2002-10, there wasn’t one week when the Giants, Cowboys, Eagles and Redskins all lost. Now all four teams are flawed.

 4. Could I take your name and number, please? price of cialis at rite aid If her current coalition lacks a majority and the conservatives can’t govern alone, the likeliest outcome is a Merkel-led alliance with the Social Democrats. The two are traditional rivals, but governed Germany together in Merkel’s first term after an inconclusive 2005 election.

 5. How many weeks' holiday a year are there? prevacid and pepcid together Hackers could use compromised SIMs to commit financialcrimes or engage in electronic espionage, according to Berlin'sSecurity Research Labs, which will describe the vulnerabilitiesat the Black Hat hacking conference that opens in Las Vegas onJuly 31.

 6. What's the interest rate on this account? tab doxazosin brand name in india "He may also hope that, by creating such an almighty hullabaloo about his supposedly traduced father 19 months before the general election, he will somehow neutralise a potentially embarrassing issue – the influence of his Marxist father on his own beliefs – and deter the press from returning to it in the near future."

 7. Who would I report to? boldenona equipoise venta A: I thought Desmond did a good job. He was flying around. It was good to see him get out there. He’s struggled with injuries over the last year or so, so to see him come out and compete the way he did and put some good tape out there the last two weeks. He was kind of getting his feet wet in that Buffalo game but that last couple of weeks he’s really come on, so that’s really encouraging. I’m looking forward to watching the tape and evaluating him a little bit more, but he did a good job.

 8. How long are you planning to stay here? buy cialis digg The incident allegedly took place this past June, when Chernyakova was transported to the emergency room at Northwestern Memorial Hospital for overconsumption of alcohol, according to the complaint. She was allegedly unconscious for eight hours.

 9. What university do you go to? over the counter lansoprazole The extraordinarily prolific actor, who also has another movie coming out this fall with Ridley Scott’s thriller “The Counselor,” says he will be in New Zealand shooting a film and won’t be available to do the endless rounds of screenings and question and answer sessions that are part and parcel of gunning for a certain golden guy.

 10. Could I have a statement, please? buspirone 10mg 3 times a day On this week's Daily News Fifth Yankees Podcast, Mark Feinsand sits down with outfielder Vernon Wells to discuss the Yankees' fading postseason hopes, the tough road trip and what the team's recent stumble means going forward.

 11. I'm a trainee will cephalexin treat sinus infection Ali wasn't the only Gloves alum to come out on top. Light heavyweight Marcus Browne (7-0, 6 KO) scored a unanimous decision over Lamont Williams (5-2-1) in the toughest bout of his young career. Browne was visibly frustrated during the match, sending a few questionable shots at Williams, including an intentional head butt that cost him a point in Round 5. Williams fought with heart, but came up short against Browne who was awarded a 79-72, 79-72, 76-75 decision in his first professional fight to go the distance.

 12. I'm sorry, he's geodon prescription coupons Stephens told analysts on a conference call the marginstrength was partly because an increase in usage of AT&T's newerhigh-speed wireless network was making that business more costefficient. The company also cited a change to its smartphoneupgrade policy and the sale of high margin tablet computers.

 13. How do you know each other? natural viagra pills At least 100,000 people have been killed in the Syrian conflict, which started with peaceful protests against Assad's rule in March 2011 but gradually descended into civil war after a military crackdown on the demonstrations.

 14. I'd like to send this parcel to gastritis nexium not working
  Federal Reserve officials, wrestling with a decision on the future of their $85 billion per month bond-buying program, will probably nod to the second quarter's weakness when they wind-up a two-day meeting on Wednesday. But they are also expected to chalk up much of the weakness to temporary factors, such as the drag from fiscal policy and a smaller build-up of business inventories.

 15. I've been cut off alexapure water filter best price Quantum computing is coming on quickly, gaining power exponentially but only over a very limited array of procedures. Inventions like this will prove vital to allowing a general purpose quantum computer capable of the wide variety of actions we’ve come to expect from a PC. With enough work, and a conceptual revolution in computer programming, the future seems quantum, and near.

 16. I didn't go to university plexus vitalbiome "Overall deal activity is a good barometer of CEO and boardconfidence, but big deal activity — $10 billion and plus — isthe best barometer of CEO and board confidence, and we've seenmore big deal announcements this year, year to date, than anyyear since 2008, prior to the onset of the financial crisis," hesaid.

 17. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you aided me.

 18. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 19. you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you ave done a wonderful job on this topic!

 20. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 21. It'а†s actually a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 22. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 23. Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this .|

 24. Simply want to say your article is as surprising. The clearness for your publish is simply nice and that i can assume you are a professional in this subject. Fine along with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks one million and please carry on the rewarding work.|

 25. I'm amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that's equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.|

 26. Hi would you mind stating which blog platform you're using? I'm going to start my own blog soon but I'm having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

 27. Terrific work! This is the type of info that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this put up higher! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 28. An interesting discussion is worth comment. I believe that you should publish more on this issue, it may not be a taboo matter but usually folks don't discuss these subjects. To the next! All the best!!|

 29. You ave made some good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 30. I have been surfing on-line greater than 3 hours as of late, but I by no means discovered any interesting article like yours. It's pretty value enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content material as you probably did, the net will likely be a lot more helpful than ever before.|

 31. Fantastic items from you, man. I've take into accout your stuff previous to and you are just extremely excellent. I really like what you've obtained here, really like what you're stating and the way in which through which you assert it. You're making it enjoyable and you continue to take care of to stay it smart. I cant wait to learn far more from you. That is actually a terrific site.|

 32. Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and don't manage to get nearly anything done.|

 33. Just desire to say your article is as astounding. The clearness on your submit is simply spectacular and that i can think you're a professional in this subject. Fine together with your permission allow me to clutch your RSS feed to keep updated with impending post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 34. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness to your publish is simply cool and that i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with drawing close post. Thank you a million and please carry on the enjoyable work.|

 35. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback.|

 36. Hey there! I could have sworn I've been to this blog before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!|

 37. Please let me know if you're looking for a writer for your site. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!|

 38. continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.|

 39. It is in point of fact a great and useful piece of info. I'm happy that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 40. Please let me know if you're looking for a author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!|

 41. Howdy excellent blog! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have virtually no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I simply wanted to ask. Appreciate it!|

 42. hello!,I like your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need a specialist in this space to resolve my problem. May be that is you! Looking forward to look you. |

 43. You are so cool! I don't suppose I've read through something like this before. So good to find someone with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!|

 44. Hi there, just became alert to your blog via Google, and found that it's really informative. I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful for those who proceed this in future. A lot of people will probably be benefited from your writing. Cheers!|

 45. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It as on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 46. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 47. Hello, i feel that i saw you visited my site so i got here to return the choose?.I'm trying to to find things to improve my website!I guess its adequate to make use of a few of your ideas!!|

 48. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 49. After exploring a few of the blog articles on your web page, I really like your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know how you feel.|

 50. Simply want to say your article is as surprising. The clarity on your put up is simply spectacular and i could assume you're a professional in this subject. Well along with your permission let me to clutch your feed to stay updated with impending post. Thanks a million and please continue the gratifying work.|

 51. Wealthy and traveling anywhere and whenever I want with my doggie, plus helping get dogs fixed, and those that need homes, and organizations that do thus and such.

 52. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 53. hey there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.|

 54. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you|

 55. Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vivid clear concept|

 56. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange solutions with others, please shoot me an email if interested.|

 57. I like the helpful info you provide in your articles. I'll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 58. Howdy! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone4. I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Thank you!|

 59. Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you present. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed material. Fantastic read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.|

 60. Thank you for the good writeup. It if truth be told was once a entertainment account it. Look complex to far introduced agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?|

 61. Hello there! This post couldn't be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Fairly certain he'll have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 62. Usually I do not learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.|

 63. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice weekend!|

 64. Great work! That is the kind of information that are meant to be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this publish upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)|

 65. I have been browsing online more than three hours nowadays, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It's pretty price sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content material as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.|

 66. Fantastic website you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I'd really like to be a part of online community where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!|

 67. whoah this blog is wonderful i like reading your posts. Keep up the good work! You realize, a lot of people are searching round for this info, you can help them greatly. |

 68. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips for novice blog writers? I'd really appreciate it.|

 69. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 70. You are so cool! I don't think I have read through a single thing like this before. So good to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that's needed on the web, someone with a bit of originality!|

 71. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I'll be subscribing in your rss feed and I'm hoping you write again soon!|

 72. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 73. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 74. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and terrific design.|

 75. hey there and thank you for your information – I've certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.|

 76. It as in reality a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this particular useful information around. Please keep us informed like this. Thank anyone for sharing.

 77. My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.|

 78. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!|

 79. I just like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and take a look at again here frequently. I am somewhat certain I'll be told a lot of new stuff right here! Good luck for the next!|

 80. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people do not speak about such topics. To the next! Kind regards!!|

 81. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very much appreciated.|

 82. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I've shared your site in my social networks!|

 83. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 84. I simply could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply for your visitors? Is gonna be again steadily to inspect new posts

 85. I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 86. I have to thank you for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now ;)|

 87. Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 88. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Many thanks!|

 89. Admiring the persistence you put into your site and in depth information you provide. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed material. Excellent read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.|

 90. Hello there! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 91. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and good luck.|

 92. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 93. Awesome site you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!|

 94. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!|

 95. Great weblog right here! Also your site lots up very fast! What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate link in your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol|

 96. Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 97. Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely confused .. Any ideas? Thanks a lot!|

 98. Hello, i feel that i noticed you visited my web site so i came to return the favor?.I am attempting to to find things to improve my website!I suppose its adequate to make use of some of your ideas!!|

 99. What i do not understood is actually how you are not actually much more well-preferred than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly when it comes to this subject, made me in my view consider it from so many varied angles. Its like men and women aren't interested unless it's something to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!|

 100. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.|

 101. Hi there! I could have sworn I've been to your blog before but after going through a few of the articles I realized it's new to me. Anyways, I'm certainly pleased I discovered it and I'll be bookmarking it and checking back regularly!|

 102. Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing for your feeds and even I achievement you get right of entry to consistently fast.|

 103. Great work! That is the kind of info that should be shared across the net. Shame on Google for not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)|

 104. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 105. I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 106. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 107. certainly like your website but you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth on the other hand I will certainly come again again.|

 108. Great article! This is the type of info that should be shared across the net. Shame on the search engines for not positioning this submit higher! Come on over and discuss with my website . Thanks =)|

 109. Terrific work! That is the kind of info that are meant to be shared across the web. Shame on the seek engines for no longer positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)|

 110. Thanks for one's marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you're a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice weekend!|

 111. Hey there I am so grateful I found your site, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great work.|

 112. Hello! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!|

 113. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!|

 114. It as not that I want to copy your web site, but I really like the layout. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 115. Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really like to be a part of community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!|

 116. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 117. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!|

 118. I'm not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.|

 119. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 120. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

 121. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.|

 122. Howdy I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb jo.|

 123. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.|

 124. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent concept|

 125. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 126. Hi! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!|

 127. Wow, marvelous weblog format! How long have you ever been running a blog for? you made blogging look easy. The entire glance of your website is fantastic, let alone the content material!

 128. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 129. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!|

 130. I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I came across this in my search for something concerning this.|

 131. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?|

 132. Its such as you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you just can do with a few p.c. to drive the message home a bit, but instead of that, that is great blog. A fantastic read. I'll definitely be back.|

 133. Hi there! This blog post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this information to him. Fairly certain he will have a good read. I appreciate you for sharing!|

 134. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I'm going to watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 135. We stumbled over here from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page again.|

 136. I like the helpful info you supply to your articles. I'll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently. I am somewhat certain I will learn many new stuff proper right here! Good luck for the following!|

 137. Hi there! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!|

 138. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 139. My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.|

 140. Hey fantastic blog! Does running a blog like this take a large amount of work? I've no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I just needed to ask. Thank you!|

 141. Thanks for the good writeup. It if truth be told was a entertainment account it. Look complex to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.