paris opera Ballet- Choreographic Effect, Suzanne Dellal August 09


Paris Opera Ballet , Israel, August 09- Ora Brafman

 

אפקט הכוריאוגרפיה- בלט האופרה של פריז. סוזן דלל, 6 באוגוסט.

 

צילום-פטריק הררה

 

אורה ברפמן

 

 תנו לי עם פטיש על הראש, אבל לא מסתדר לי הכיתוב בראש דף התכניה המוגש לקהל: אפקט הכוריאוגרפיה- בלט האופרה של פריז. להקה זו המונה 154 רקדנים שלא ביקרה מעולם בישראל, בוחרת להגיע לראשונה לכאן ולהציג בסוזן דלל דווקא ולא ביוקרתי שבאולמות, במשכן, וכנציגיה, שולחת קבוצה זערורית של רקדנים, צעירים יותר ומבוגרים יותר המבצעים יצירות של כוריאוגרפים שעדיין לא עשו לעצמם שם.  מוזר, או אולי לא. גם בעבר בטרם הבשילו התנאים לביקור של הבולשוי, היו בארץ מופעים של כמה מרקדני הלהקה שאילתרו ( יש האומרים חילטרו) מופע שמטרתו- השלמת הכנסה. בדרך כלל הם הוצגו כ'כוכבי הבולשוי' כדי להמנע מתביעות שהרי לא היה זה ביקור מסודר של הלהקה עצמה, ששומרת על סטנדרטים מסוימים בבואה להופיע בסיור רשמי.

photo: Petric Herreraמתחת לכותרת מצאתי את המשפט האניגמטי הבא: "לקט מופעים המתמקדים בנושא היצירה הכוריאוגרפית". אולי משהו אבד בתרגום מצרפתית, אך חוששתני שלא זה העניין. ובהמשך, על הדף, הצהרה כי המופע מתקיים בעזרתה ועידודה של מנהלת הלהקה, בריג'יט לפאברה. מה פירושו של 'בעזרתה ובעידודה של מנהלת הלהקה?' תהיתי ביני וביני, שהרי הכותרת מכריזה- בלט האופרה של פריז!

בסופו של יום, היה זה ערב שמוטב היה לו הגיע תחת כותרת מכובסת פחות ומדויקת יותר.  כל האקרובטיקה הניסוחית העלתה את רף הציפיות לגבהים שלא היה סכוי לממשם.

 

  ומה באמתחת?

 

בתכנית הערב חמישה קטעים שנוצרו על ידי ארבעה מרקדני הלהקה. המשתתפים- שבעה במספר, כולם רקדני הלהקה, חלקם ממוקמים בקסטת הכוכבים, אחרים- במדרגות נמוכות יותר ( בלהקה שש דרגות). כל היוצרים הם רקדנים פעילים שמקבלים הזדמנויות ליצור במהלך השנה. יצירות הללו אינן בהכרח חלק מרפרטואר להקת הבלט עצמה.

הרקדנים אכן מצוינים, מדויקים וזו מנחתם העיקרית. דווקא 'אפקט הכוריאוגרפיה' לא היה אפקטיבי במיוחד למעט שתי עבודות שהיה בהם עניין ומתוכן רק אחת שהכוריאוגרפיה עוררה עניין וגם העלתה סוגיות שמכתבות עם כמה מהשאלות העומדות ברומו של המחול העכשווי. מכך יש להסיק ששלש עבודות מהחמש עוררו עניין אמנותי- או כוריאוגרפי אם תרצו- מועט ביותר. עשר הדקות שתרם בלארבי (Kader Belarbi ) בדואט 'בין השניים' עסק במפגש בין שניים ( אלא מה) הנמצאים במערכת יחסים מורכבת שמרכיבי המשיכה והדחייה סוערים בה תדיר. ביצוע מרהיב, מיומנות וזרימה ללא מתום ובכל אופן התחושה שהותיר המחול היא של דז'ה וו, של סרט שראינו עד זרא, ללא יכולת להוציא מהמערכת גוונים מקוריים ומפתיעים.

'סולו סקרלטי' של ברונו בושה (Bruno Bouche ) ובביצועו התחיל מאילוץ מעניין כשהרקדן אוחז בכפות ידיו ומותח את זרועותיו ולא מרפה. הרקדן נטוע על מקומו, תנועתו מתרכזת בגו בעוד הוא מטעין בעוצמה את המאבק בין 'הכליאה' והנסיון להשתחרר מכבלי מוסכמות. אלא שהעבודה נשארה בוסרית, חסר תואם בין המעבר בין אופני תנועה והשלד המבני של המרכיבים הוא סכימטי וצפוי.

גם יצירתו של חוזה מרטינז (Jose Martinez ) 'ריח ההעדרות' לא המריאה רחוק. העבודה התבססה על מחרוזת 'שירים ממלחמת האזרחים בספרד' של רמון לופז עוסקת באבדן וזיכרון בעקבות עיבוד אבל. במרכזו אשה מוכת יגון, נרדפת על ידי  זיכרונתיה, נצמדת לעבר, לאהובה ההרוג, לחיים שלפני האסון ולאהבה שמילאה אותם. לומר שהיצירה בת ה-25 דקות הייתה רבת הבעה זה אנדרסטייטמנט. הרבה מעבר לדרמה, הייתה זו מלודרמה ששוחקה במנעד עשיר של מחוות פנים והרצף הסיפורי שלה יכול היה לפרנס היטב פרק בערוץ ויוה. לא ברור לי מי ומדוע נבחרה יצירה זו לייצג את הלהקה או את רקדניה, לבד מהעובדה שמארגן הערב  הרקדן/כוריאוגרף ברונו בושה משתתף לא אחת במופעי להקתו של מרטינז הנ'ל.

 

 ובכל אופן

 

 ובכל אופן, היה בסופו של ערב עניין רב בזכות שתי עבודותיו של ניקולס פול (Nicola Paul )  יוצר מסקרן שבערב זה העלה שתי עבודות שגרמו לגב הצופה להזדקף במושבו, מיד, כי לעיתים די במשפטים בודדים בתחילתה של עבודה כדי לעורר עניין ולהבחין שהנה בא ומתמקם לו פוטנציאל וכבר החושים עוברים למוד שיטת הפעלה (mode ): 'ריכוז יתר'. זה התחיל מינורית בדואט צנוע- 'בועה' בו שני גברים בשתיים מפינות הבמה עומדים. האחד אוחז בלון אדום על חוט והשני מביט בערמת עליי כותרת בגוון זהה של אדום זוהר. כתמי הצבע אכן מרשימים במיוחד על רקע לבושם בשחור-לבן, אך תרומתם לבד ממימד היופי מוטלת בספק. עם זאת, הדואט שמבצעים השניים בתואם, ברהיטות, בצניעות שאינה מותירה ספק ביכולתם הוירטואוזית, העניקה ערך מוסף למבנה הפשוט לכאורה של היצירה שמיסגר היטב את השפה הייחודית של יוצר זה וכן את חושיו האסתטיים החריפים. תכונות אלה באו לבטוי ממצה, מלא ומורכב בהרבה בהמשך, עם יצירתו- '4 דמויות בחדר'.

במרכז הבמה המחולקת לארבע משטחים נמצאים ארבעה רקדנים בגו חשוף, איש איש בריבוע. לא עובר זמן וכל אחד בתורו ממלא, בשלבים את חלקתו בכיתוב בגיר באופן שהנחת הטכסטים ממושטרת מדויקת אף היא. אין דרך לדעת מה הם כותבים שם בלהט רב, אבל ברור שהם מוגבלים במקום ובזמן. המצע עליו רוקדים עובר טרנספורמציה מלינולאום שחור, פונקציונלי וניטרלי, למצע בעל משמעות, כפוף למשמעת. עכשיו הוא רצף מילים, טכסט, בעל תוכן, בעל מסר על כל המשמעות התרבותית שאנו מייחסים למילה כתובה. מצד שני הוא ציור, יש לו מאפיינים צורניים מצטברים שהופכים אותו ליצירה אמנותית וגם לזו יש קונוטציות תרבותיות קדומות. ספציפית, מאחר והוא מעביר מסרים במישורים שונים המתכתבים עם תרבויות המזרח הרחוק, כאן החיבור המתבקש הוא ליצירות קליגרפיה. מוצאים אותם בעבודות על נייר, בחריטה על מתכת ואבן. סצינה מסוימת נוגעת בדיוק באלמנט הזה בסרטו של הבמאי הקוריאני קים קי דוק ( Kim Ki-Duk ) 'אביב, קיץ, סתיו, חורף ואביב'  ובו הנזיר הבודהיסטי החי  בלב האגם מכסה את ריצפת העץ המקיפה את ביתו בכתוביות. 

שפת התנועה המקורית של פול אף היא שואבת מתרבויות המזרח הרחוק,  מאמנויות לחימה, משימוש מושכל  ומרחיק ראות של אנרגיה אצורה שנמצא גם באמנוית במה רבות.

ללא ספק, פול הוא היצוא היותר מעניין של קבוצת החלוץ במשימת גישוש-קיץ מחולטר משהו, החוסה בצילה של להקת בלט האופרה של פריז. וכדי לזכור ולראות את הדבר האמיתי, צריך רק לרכוש כרטיס לפריז בזמן הנכון.  

 

 

 

 

[ad]

220 תגובות על «paris opera Ballet- Choreographic Effect, Suzanne Dellal August 09»

 1. How much will it cost to send this letter to ? cheap medication Because the well was natural gas, not oil, experts said the pollution threats were far less than those posed by some previous accidents. Light sheens, quickly dissipating, have been reported each day since the blowout.

 2. This site is crazy 🙂 clotrimazole 2 ringworm But the plane was probably just avoiding turbulence, like other aircraft that crossed the Atlantic yesterday. There was no sign of Snowden on arrival – he remained at Sheremetyevo airport in Moscow, where he was to meet human rights groups on Friday.

 3. I've just graduated atarax shoppers drug mart This was Prokhorov’s vision all along, from the moment he landed his private jet in the U.S. and proclaimed the Nets would win a title by 2015. With Garnett (37 years old) and Pierce (35) in decline, GM Billy King admitted there’s a window that closes in about two years — when Prokhorov can either bask in glory and bachelordom, or perhaps fulfill his stated punishment of getting married if the Nets don’t win a title.

 4. Could you please repeat that? naturopathica gastrohealth probiotic dairy free 50 billion 30 capsules Michael Jackson regained the title of the highest-earning dead celebrity in the past year, easily surpassing Elvis Presley and cartoonist Charles Schulz, according to Forbes magazine. After being pushed into second place by Elizabeth Taylor last year, Jackson, who died in 2009, was back on top with estimated earnings of $160 million in the 12 months from October 2012 to 2013. "He earned the bulk of his bucks from two Cirque du Soleil shows, his Mijac Music catalog, recorded music sales and his half of the Sony/ATV publishing empire – which includes the copyright to hits by the Beatles, Lady Gaga, Eminem and Taylor Swift, among others," Forbes said.

 5. Enter your PIN buy orlistat powder Early on Thursday, groups of adults and school children were preparing for the celebration, practicing choreographed routines with red flags and musical instruments in public areas of the North's capital.

 6. A jiffy bag herbal viagra in nigeria "Our study indicates that virtually all the mixing in the Southern Ocean occurs in Drake Passage and at a few other undersea mountain locations. Our study will provide climate scientists with the detailed information about the oceans that they currently lack."

 7. US dollars lexapro bipolar depression Wilson arrived about 20 minutes before the couple left, wearing neon green shorts. She let three small dogs out of the car to play briefly in the parking lot and, shortly thereafter, Rodriguez emerged from the complex and got in the passenger side.

 8. You made some really good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along
  with your views on this website.

 9. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This paragraph posted at this website is really pleasant.

 10. I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 11. So pleased to possess located this submit.. Undoubtedly valuable perspective, many thanks for expression.. Excellent views you possess here.. I enjoy you showing your point of view..

 12. It as not that I want to replicate your web site, but I really like the layout. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 13. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 14. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 15. I was recommended this blog by my cousin. I am not certain whether this put up is written by means of him as nobody else realize such certain approximately my trouble. You are amazing! Thank you!

 16. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply in your guests? Is gonna be again steadily to investigate cross-check new posts

 17. We stumbled over here by a different page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page again.

 18. Thanks for another great post. Where else may anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 19. You made some really good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 20. You are my aspiration, I possess few blogs and infrequently run out from brand . Follow your inclinations with due regard to the policeman round the corner. by W. Somerset Maugham.

 21. I?аАТ’аЂа†ll right away grasp your rss as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Please allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 22. Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group

 23. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd should speak to you here. Which is not some thing Which i do! I like reading an article that can make individuals believe. Also, thank you for permitting me to comment!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.