Pina Bausch Puts 2&2 and gets 10. Ora Brafman


 

פינה באוש: יוני 1940 – יולי 2009

 

פינה באוש מחברת שתיים ועוד שתיים ומקבלת עשר.

 

אורה ברפמן

 

פינה באוש הלכה לעולמה ב- 30 ביוני 2009, חמישה ימים לאחר שאובחנה כחולת סרטן ריאות, יומיים אחרי שעלתה לבמה- מחווה נדיר- בעבודה חדשה. מותה הדהד ברחבי העולם ונכון יהיה לומר שליצירותיה שנוצרו במסגרת תאטרון-המחול שלה, שהתבסס בעיירה התעשייתית האפורה וופרטל בדרום מערב גרמניה ב- 1973, היתה השפעה עצומה על שדה המחול המודרני במחצית השניה של המאה העשרים, לצד השפעתו של המחול הפוסט מודרניסטי האמריקאי שהתפתח בתקופה מקבילה פחות או יותר, אם כי ניצניו קודמים כרונולוגית. באוש, שלמדה גם בג'וליארד, ניו-יורק, בשנות השישים, הכירה את הדמויות המרכזיות בזרם זה, את העבודות של האמנים המזוהים עם כנסיית ג'דסון וחללים א-פורמלים אחרים, שנחשבו לפריצת דרך מהפכנית במחול. היא ללא ספק שאבה רבות מתפיסת הגוף הפוסט-מודרניסטית, אם כי בעקרי דרכה האמנותית, פנתה לכיוונים שונים בתכלית.

 

הקהל בישראל זכה לראות את הלהקה ארבע פעמים ( וחמש תכניות) בשנות השמונים והתשעים במהלך כמה ביקורים חוזרים של להקתה, אלא שמאז 1995 , לפני קרוב ל- 15 שנה, פינה והלהקה הפסיקו לבוא לישראל מסיבות פוליטיות. היו מגעים לא מעט, היו אפילו סיורים שנקבעו אך בוטלו מחמת המצב הבטחוני ( האחרון ב-2002) אבל ככל שחלף הזמן, יצאנו מרשימת התפוצה.

חבל. הרי הסיור הנוכחי של הלהקה שהחל ממש לאחרונה, כולל כמה ערים שכנות ובהן קהיר, איסטנבול ואתונה במסלול שבין מוסקווה, סאו פאולו, סנטיאגו דה צ'ילה, סאול, טוקיו, פריז ולונדון. כל כך קרוב, כל כך רחוק.

החשיפה הראשונה של הקהל בישראל ליצירות של באוש היתה מוקדמת יחסית, בסיורי ראשית שנות השמונים של להקתה, זמן לא רב אחרי שיצרה את יצירות החותם שלה. כאן, העלתה באוש את שתי יצירות המפתח המוקדמות שלה: 'קפה מילר' ו'פולחן האביב' כבר בשנת -1980 במסגרת 'ירח המחול' שהפיק פנחס פוסטל, האמרגן שהיה עם היד על הדופק והביא לישראל כמה כוריאוגרפים בחזית העשייה המחולית בזמן אמת (סנקאי ג'וקו הוא אחד מהם). ללונדון למשל, להקתה של באוש באה לראשונה עם אותה תכנית שנתיים אחרינו.

ממש לאחרונה העלתה באוש שוב את שתי היצירות האלה בכל העולם וגם בלונדון, להנאתו של דור חדש שמכיר את עבודותיה מספרי ההיסטוריה וסירטונים קצרים ביוטיוב. אנחנו לא זכינו.

בביקורה הבא בישראל שנערך ב-88 הלהקה רקדה את '1980', ב- 1991 קיבלנו את 'ציפורנים' (Nelken ) וב- 1995 את 'ויקטור' (Victor ) ובתכנית השנייה שוב את 'פולחן האביב' ו'קפה מילר'. .

'ויקטור' היה הפעם האחרונה שבאוש העלתה מופע בישראל. ביקור הלהקה עם 'מנקה החלונות' שתוכנן להיות חלק מעונת 2001 במשכן, בוטל מנימוקים פוליטיים.

וופרטל, עם כל הכבוד, לא הפכה בירת מחול אבל באוש מאושיות המחול המסקרנות ללא הפסקה מצאה בית שני בתיאטר דה לה ויל בפריז ודלת פתוחה תמיד ב-, BAM  (האקדמיה למוסיקה בברוקלין) היו שני האולמות המארחים שלהם היה מעמד מועדף ואין הבחירה זקוקה להסברים.

 

העיתונות בכל רחבי העולם מיהרה להוציא את ה'תיק' המוכן מראש לקראת מותם של אושיות מכל התחומים, האינטרנט מלא בכתבות בהן מידע רב.

 

 בחרתי, דווקא לחזור ולשלוף מהארכיון הפרטי שלי כמה מהביקורות שפרסמתי באותם ימים 'ב'הארץ' וב'דבר' וכן כתבה אחת מ'דבר השבוע'. עיתונים אלה שימשו לי בית עד 1995 כש'דבר' נסגר אחרי 'ויקטור'. זמן קצר אחר כך הציע לי ה'ז'רוזלם פוסט' מקום בעמודי התרבות, אבל פינה באוש לא חזרה לכאן.

הערה: מאחר והייתה לפינה באוש משפחה בישראל עמה שמרה על קשר, לא מן הנמנע שהייתה כאן מאז 1995 בביקורים פרטיים. אמה של באוש הייתה יהודיה והיא התנצרה על עליית הנאצים לשלטון. באוש עצמה נולדה בסולינגן ב- 1941, בזמן המלחמה.

 

פינה באוש- כוח ואהבה

"דבר השבוע", 12/08/1988

 

אורה ברפמן

 

פינה באוש ותאטרון מחול וופרטל חוזרים שוב. באוקטובר יעלו כאן את " 1980". לא בלט, לא מחול מודרני. ספקטקל של תאטרון מחול. אין כיום כוריאוגרף אשר השפעתו גדולה יותר. מה שהייתה מרתה גראהם למחול בשנות החמישים, פינה באוש היא לשנות השמונים.

 

"אתם יכולים לגשת להתלבש" פנתה פינה באוש אל הרקדנים לאחר הבחינה כאשר חזרה החבורה לבמה, העיפה בהם מבט קצר ופלטה:" עכשיו, אני לא מזהה איש מכם. אתם יכולים ללכת הביתה". עשרות הנבחנים הביטו זה בזה, שותקים, נעלבים. עירית ביניהם.

'תאטרון מחול וופרטל' אשר פינה באוש עומדת בראשו היה לאבן שואבת לרקדנים מכל העולם. הסיכוי להתקבל לשורותיו כמעט אפסי. רבים מרקדני הלהקה הם ותיקים שהולכים עם באוש דרך ארוכה*. כאשר היא מחפשת רקדן חדש לתפקיד מוגדר עליו להתאים לדימוי ספציפי שהיא תרה אחריו. הפדנטיות שלה הייתה לשם דבר. האם אפשר לומר על האישה בעלת המראה המסוגף והחמור, בעלת השפתיים הדקות המחייכות לעתים נדירות, שבמו ידיה היטתה באמצעות תאטרון המחול את כף המאזניים והחזירה את הבכורה ליבשת אירופה?

רבים ממעריציה הם יותר מצופים שנהנו מעוד מופע משובח; רבים משתייכים לכעין "כת" שרואה בבאוש מנהיגה המובילה את המחול למחוזות חדשים. השפה התנועתית שלה הפכה מודל למחקר, למקור השפעה ואף לחיקוי לעשרות כוריאוגרפים משני צדי האוקינוס האטלנטי.

חלקם מסתפקים בשאילת הסממנים החיצוניים וחלקם הושפע, עיבד ועיכל את החומרים לכדי ביטויים חדשים ואישיים.

לא קשה לאתר את מקומה של באוש באילן היוחסין של המחול במאה העשרים. באוש צמחה בצומת ה'פולקוואנג' בעיר אסן, גרמניה, נקודת ציון המקשרת אותה ישירות אל ענף ,המחול האקספרסיוניסטי' (אאוסדרוקסטאנץ) שהתפתח בגרמניה בשנות העשרים והשלושים של המאה.

אותן שנים ידועות כקריטיות ביותר בהתפתחות המחול המודרני בארצות הברית (דוריס האמפרי, הניה הולם, רות סן דניס, מרתה  גראהם) והן באירופה ובעיקר בגרמניה ( מרי ויגמן, קורט יוס, לאבאן, קרויצברג, דלקרוז, גרט פלוקה). בשני המקומות הייתה הקרקע פוריה ומוכנה לקליטת המחול המודרני. קרקע נטולת מסורת חזקה של בלט קלאסי כמו ברוסיה, בצרפת ואיטליה. בגרמניה נפרצו תלמים ראשונים על ידי חלוצות המחול המודרני- לואי פולר ואיזדורה דאנקן, שתי נשים אמריקאיות שהצלחתן האמנותית התרחשה דווקא באירופה. התקופה- ראשית המאה העשרים. המשותף בין שתיהן- שלא נשענו על דיסיפלינות מחול ידועות ומוכרות. הן פרקו עול ורסן ובחרו להביע את עצמן בתנועות המונעות על יד רגשות, יצרים ואווירה (דאנקן) בשילוב הקסמות מאמצעי אשליה של אור ובד (פולר), עם הרבה מקום לאילתור ומרד במוסכמות. הלאה למחוכים, ה"טוטו" ונעלי הפונט! במקומם בגדים חופשיים ונוזלים, רגליים יחפות ותנועה חופשית בניגוד לדיסיפלינה החמורה של הבלט הקלאסי. הקהל היה בשל לקבל את האוונגארד האור-קולי של לואי פולר, אשפית האפקטים. בתלבושות אקסטרווגנטיות ועשרות מטרים של יריעות בד יוצרת פולר "מיצגים" שהם יותר ממחול. היא ירקה אש, רקדה כציפור וסללה דרך לקהל ערב המילניום החדש ששנים אחר כך ( בתחילת המאה) יאמץ לחיקו את איזדורה דאנקן. דאנקו רקדה איפרוביזציות אקספרסיביות יחפה, כשהיא עטופה בדים שקופים למחצה ובטוגות בסגנון יווני. היא הקרינה ספונטניות, תחושת שחרור, אידיבידואליות ותעוזה. בגרמניה הפכה לסנסציה. היא נפש ורוח החופש. חיפשה להגיע לביטוי עצמי דרך המחול. נפש אשר נשרפה מבפנים באש עצורה ועצומה. העבודה שלה הייתה בעיקר אינטואיטיבית ולא שכלתנית, מונעת על ידי המוסיקה והקול הפנימי. באותה תקופה כאמור ניצני המחול המודרני התעוררו גם בארצות הברית ולבלבו עם 'דנישאון', להקתם של רות סן דניס וטד שאון. עם ההתפתחות המקבילה של שני הזרמים, זרמו חיזוקים הדדיים בין שדות המחול המודרני בשתי היבשות והמחול המודרני הלך והתגבש.

השנים שלפני ואחרי מלחמת העולם הראשונה היו טעונות במיוחד בגלל התהפוכות החברתיות והפוליטיות בעקבות המהפיכה התעשייתית. ביטוי לרוחות החדשות אפשר למצוא בכל תחומי האמנות. לא ניתן להסוות את הקשר בין האמנות למציאות החברתית-פוליטית והתהוה רצון ליצור ביטוי מחודש בדרכים חדשות לנושאים קיומיים. קבוצות כמו 'הגשר' (1905) שהשתייכו אליה ציירים גרמנים צעירים כמו קירשנר, אריק הקל, קרל שמיט רוטלוף, מכס פכשטיין ואמיל נולדה וקבוצת 'הפרש הכחול' עם קנדינסקי ופרנץ מארק, אלה ואחרים היו מהאמנים החשובים של הזרם הגרמני בתנועת ה'אקספרסיוניזם' שהיה מרכזי ובעל צביון ייחודי.

בתחום הארכיטקטורה יסד גרופיוס את אסכולת ה'באוהאוס'. כל אלה כמו גם מחול ההבעה הגרמני עסקו בבחינה מחודשת של מושגי האסתטיקה. אחד מהשינוים בביטוי האמנותי התבטא בויתור על מרכיבים דקורטיביים ללא הכרח ובד בבד החלו להגדיר אמיתות חדשות, לחפש שפה חדשה אשר תבטא את שינוי העיתים שחלו, את ההשקפות החברתיות, את התנודות שהביאו לשקיעת האריסטוקרטיה, ועליית מעמד הפועלים. המהפיכה ניכרה בציור, פיסול, במוסיקה, בארכיטקטורה ובמחול.

 

יחסי כוחות בין המינים

 

עם עלייתה של המפלגה הנאציונל סוציאליסטית בשנות ה-30 תם עידן. מאז עליית המפלגה הנאצית לשלטון, בתקופת מלחמת העולם ה-2 והעשור שאחריה, חל שפל, שנמשך שלושה עשורים.

רבים מהיוצרים ברחו מגרמניה ומיעוטם נותר ובהם גרט פאלוקה ששיתפה פעולה עם המשטר.

לאחר המלחמה בחר הקהל להסתתר  מאחורי שלמת הבלט הקלאסי שאינו מערער מוסכמות או מעורר מחלוקת בבואו לאולמות התאטרון. מעט הפעילות החדשנית שהתקיימה בגרמניה בשנות החמישים והשישים נתפסה כשולית.

דור חדש של יוצרים גרמנים קם והחל את דרכו בבית היוצר "פולקוונג" באסן שאליו הגיעו תלמידיהם של חלוצי המחול האקספרסיוניסטי הגרמני. בשנות ה-60 פרח גם המרכז 'טאנץ פורום' בקלן. דור הכוחות העולים הצליחו לרכז תשומת לב ברחבי העולם ובהם הכוריאוגרפים רינהילד הופמן, סוזנה לינקה, יוכן אולרייך ומעל לכל- פינה באוש.

לאחר תום לימודיה באסן, אחר כך בג'וליארד ולאחר נסיון בימתי שרכשה אצל מיטב הלהקות בניו-יורק, שבה באוש לגרמניה. היא הוזמנה לבוא לוופרטל, עיר תעשייתית ולא ידועה מחוץ לגרמניה, להקים שם להקת מחול. באוש הגיעה עם גרעין של רקדנים שעבדו אתה עוד באסן ושנתיים לאחר מכן, יצא שמה כבר מחוץ למדינה כשיצרה את "פולחן האביב" למוסיקה של סטרונסקי, עבודה שגם היום לא נס ליחה.

בפנתיאון "פולחני האביב" בין עשרות הגירסאות, שמור לה מקום של כבוד. "פולחן האביב" שלה, נחשב ליצירה היותר מחולית מבין עבודותיה. אך גם ביצירה זו אפשר להבחין באלמנטים היחודיים לה שילוו אותה לאורך כל הדרך. באוש מצאה את ביטויה האמנותי-אישי-צורני מוקדם יחסית ומאז פיתחה,העמיקה וחידדה את סיגנונה הייחודי.

ציר מרכזי בעבודותיה סובב סביב חקר ותהיה לגבי יחסי הכוחות בין המינים, על התסכול, האימה, החרדה והחיפוש אחר קשר, מול דחיה, בדידות וניכור. ביחסים הללו מככב הכאב. הבמה הופכת לזירה, באוש יוצרת "סביבה, באמצעות שינוי המצע שעלו רוקדים המשתתפים. פעם הבמה מכוסה אדמת כבול ('פולחן האביב'), פעם בשכבת עלי שלכת ('כחול הזקן'), בריכת מים ('אריאן') ודשא (1980) וכמובן בל נשכח, 10,000  פרחי הציפורנים הורודות ('נלקן' , כלומר ציפורנים). לעתים קרובות (ולפעמים-להיפך) הגברים מופיעים בחליפות וחובשים מגבעות והנשים בשמלות שנות הארבעים או בשמלות קומבניזון, בצבעים דהויים, כאילו כובסו לעייפה. הן נעולות לא אחת בנעלי עקב, האיפור חיוור, ללא התיפיפות, אין אביזרים מיותרים, אין פרטים הגורעים מהעיקר.

 באוש אישה קשה. ממעטת לחייך, מתקשה לקיים 'סמול טוק'. גם עבודותיה קשות. רובן ארוכות מהרגיל ויכולות להתמשך כמה שעות (1980=4 שעות). היא משתמשת בתנועות יומיומיות, טריביאליות, למוסיקה מישנית ומצליחה לחבר שתיים ועוד שתיים ולקבל עשר.

רוב תהליך היצירה נעשה תוך בחינה וניפוי של איפרוביזציות עם הרקדנים. הרקדנים מציעים חומר אישי; רגשות, מחוות. הם מביאים את פגיעותם ורגישויותיהם, את פחדיהם וייאושם. מקורט יוס למדה לחפש אחרי האמת, אחרי הכנות. בעבודותיה נוצר עימות בין תחושות ניכור חרדה לבין פנטזיות ותקוות. תאטרון של אנשים בעלי מודעות אישית גבוהה ומודעות חברתית חזקה. דרך המחול הם מתפלמסים ביניהם. הקשר של הרקדניה לתחושותיהם האותנטיות ישיר כמו התימה הבאוהאוסית  הגורסת כי Form follows function (צורה באה בעקבות הפונקציה) כך בוופרטל התנועה נוצרת בעקבות תחושה. אין עמידה או הנפת כף יד מבלי שנהיר לרקדן מה הוא מבקש באותה תנועה. באוש לא מתחנחנת או מתחנפת אלא חוזרת תמיד לשאלה "מנין צומחות הרגלים"? בשביל מה בכלל רוקדים. שאלות אופיניות למחול הגרמני. חשיבה אינטלקטואלית התופסת מחול כדרך הבעה ואמירה. פינה באוש לא עוסקת ב"שפה" תנועתית במובן של מרתה גראהם, חוזה לימון או קנינגהאם. היא לא מבקשת למסד דיסיפלינה במובן של משטר בונה גוף. את הבלט הקלאסי היא מנצלת כדי לשמור על כושרם הפיזי של רקדניה.

היא בראש ובראשונה אשה בעלת חושים תיאטרונים חדים. אחד המאפיינים היותר מצוטטים שזכה לעשות חיקויים, הוא מוטיב החזרה אחרי מוטיב תנועתי פעמים אינספור. המינון הנכון של תחושת הרקדן נבחן בקפידה והוא שיקבע אם הפעילות הבימתית תהייה מרתקת, מהפנטת, חודרת קרביים או סתמית, שרירותית או סתמית ומייגעת. רב הקהלים שראו את עבודותיה קבלו אותם בהערכה רבה. שבחי הביקורת באירופה ובישראל מעוררים סקרנות רבה לקראת כל ביקור נוסף שלה, אבל היו מבקרי מחול אחרים שהאלמנטים החריפים והבוטות במובנים מסוימים, גרמו להם אי נוחות.

 

למצוא דרך משלי

 

ארלין קרוץ', מסאית המחול של ה"ניו יורקר" ביטאה את ביקורתה בחריפות רבה, כפי שנהגה לא אחת בעברה וכך כתבה: " על הבמה לא קורה כלום וזה קורה שוב ושוב, מאום אחר מאום.. באקדמיה בברוקלין ( שם הופיעה הלהקה, א.ב.) באוש הייתה שיא (האופנה) השיק המשרת את אופנת הדיכאון עם ה'דאדא' התיטרלי שלה. פינה משחקת לידי הפרנויה הפמיניסטית. 'קפה מילר' אורכו כ-35 דקות אך הוא נדמה כ-90…בתיאטורן שלה הגברים ברוטלים כלפי הנשים ואלה משפילות אותם בתמורה. היא מובילה אותנו לפורנוגרפיה של כאב.. אם לשפוט את ה"יורו-זבל" שהגיע לניו-יורק בשנים האחרונות יש להתחיל בלהקות האיומות כמו 'כרמן' של פיטר ברוק, מוריס ביז'אר, יירי קיליאן ופטריק שרו. נראה שאין תנועת התנגדות לכוח הזה."

מסתבר שטעם הוא גם עניין שך גיאוגרפיה. מי ממנהלי כל פסטיבל לא היה שש להציג את ה"יורו-זבל" הזה בעיניים עצומות? 'כרמן' של פיטר ברוק, הייתה אחד משיאי ההצלחה של פסטיבל ישראל 1987. מי שיכול היה להרשות לעצמו עקב אחרי הביצוע ערב אחר ערב. יירי קיליאן הסתובב בארץ ואחריו שובל של גרופיז, מעריצים (ביניהם יוצרים ומבצעים רבים) ומוריס ביז'אר? "פולחן האביב" שלו ו"בולרו" נתקבעו כיצירות קנוניות של המחול במאה העשרים ומצאו בישראל אולמות מלאים מפה לפה, לרבות המעברים. מחיאות הכפיים הרימו את התקרה והביקורות היו בהתאם.  מופעיה של באוש בישראל  התקבלו  בהתלהבות עצומה וזכו להצלחה מרשימה. ספריית הוידאו ב'מכון גיתה' מוצפת בבקשות לחזור ולראות את 'קפה מילר' ( 1978) ו'פולחן האביב'( 1975) .

 בעבודותיה מסוף שנות השבעים אנו מוצאים חידוד והעצמה של האלמנטים המאפיינים את יצירתה. המוטיבים לא השתנו. עדיין עסוקה בריטואלים חברתיים ושיברם, עדיין משחקי-כוח ביו המינים, עדיין כל נגיעה הופכת לדחיה. 'בוא רקוד אתי' (1977) ב"קונטקטהוף" (1978) יש תחושה שהברוטליות והבוטות מתעצמים.

ככל שעבודותיה ידועות ומוכרות יותר, ההכרה בהשפעתם של יוצרים אחרים נעשית מובנת מאליה. התרבו המחקרים המנתחים דרך יצירותיה את אישיותה של פינה עצמה. באוש מממשיכה להצטייר כדמות אניגמטית. היא מרואיינת גרועה למדי. לא אחת היא מסתפקת בתשובה לקונית לשאלה ארוכה ומלומדת. ב'מכון גיתה' נמצאים שני סרטי ראיונות אתה. האחד של אווה דמסקי מ-1981 והשני של שנטל אקרמן מ-1985. בנוסף קיים גוף הולך וגדל של מאמרים וספרים. פענוח תופעת באוש והכרות עם תאטרון-המחול של וופרטל רצוי לערוך באמצעות צפייה בעבודותיה, יותר מאשר דרך כושרה המילולי.

מתוך קטעים אחדים מהראיון שצילמה שנטל אקרמן:

ש. איך את מתייחסת לביקורת? האם את מקבלת את השבחים כמובנים מאליהם?

ת. באוש משרבטת את שפתה התחתונה, נאנחת פעמיים. "נו, כן" ואחר כך השתררה שתיקה ארוכה.

ש. מדוע רבים כל כך רוצים לעבוד אתך?

ת."טוב, הם מבקשים לבוא לעבוד…לחשוב, ליצור ביחד".

ש. האם יש דרך שבה הקהל יכול להכין את עצמו לקראת הצפייה, כדי שיוכל להיטיב להבין את העבודות?

ת. "אולי אם הוא ירגיש משהו… יחשוב בעצמו…אולי ינסה לגשר בין הפנטזיות שלו לשלנו?"

 כאשר נשאלה על הקשר בין עבודותיה למה שכונה כאן 'מחול ההבעה' או המחול האקספרסיוניסטי הגרמני( טרום מלחה'ע), ה'אאוסדרוקטאנץ', היא לא התלהבה לענות. לשאלה אם היא רואה את עצמה כמחדשת 'המחול הגרמני' השיבה: "אסור לי לחזור על דברים שכבר נעשו, תפקידי למצוא דרך משלי. ההתפתחות שלי קשורה רק בי, בכשרוני, במה שאני רואה, בדרך שאני מתייחסת לחלל ולזמן"

האם את מושפעת מ'המחול הגרמני'? היא נשאלה והשיבה: " מעולם לא ראיתי את מרי ויגמן על הבמה. את קרויצברג ראיתי רק פעם אחת. הקשר שלי עם קורט יוס הוא דרך ההומניזם שלו".

 לשאלתה של אקרמן: איך את רואה את עתידך היא נאנחה, נשפה אויר. פאוזה. הרכינה ראשה ימינה, היטתה צוואר, שוב שתיקות, הגניבה מבט חטוף הצידה ואמרה: " לא יודעת….לא יודעת…, משום שיש בעולם בעיות יותר גדולות. אני חוששת לחשוב מה אני מאחלת לעצמי". שתיקה, שאיפה מסיגריה, אנחה נוספת, מפנה פנים מסוגפות, רציניות, נקיות מאיפור. " מקווה לכוח. להרבה כוח ולאהבה".

 

פליניפינה

איזו יד הנחתה את בימאי הקולנוע פליני לבחור בפינה באוש לגלם את הנסיכה העיוורת בסירטו "והספינה שטה" מ- 1983. בסרט זה מגלמת באוש תפקיד המזכיר במידה רבה את התפקיד שהיא מגלמת ב'קפה מילר' מ-1978, למרות שככלל, היא לא רוקדת ביצירות של עצמה. גם פה וגם שם, בתפקיד הסומא, דמות גרומה, נזירית, ארוכת איברים, פנים נקיות-לבנות, ושיער חלק אסוף. היא מושיטה ידיים רגישות, פגיעות, כאילו קולטת את העולם דרך עורה.

באותו סרט, פליני מעלה קרנף מבטן האוניה אל סיפונה. פינה העלתה קרנף על הבמה ב'אריאן' מ-1979. על זה כבר אמר בוי ג'ורג': קארמה.

 

'דבר השבוע', אוגוסט 1988.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

* חלקם עדיין רוקדים בלהקה עד היום והם בני 60-70.

[ad]

2,599 תגובות על «Pina Bausch Puts 2&2 and gets 10. Ora Brafman»

 1. I simply want to say I'm new to blogging and really liked this web site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely come with good well written articles. Kudos for sharing with us your webpage.

 2. you're actually a good webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you've performed a excellent task on this matter!

 3. I like the valuable info you supply for your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently. I'm fairly certain I’ll be informed many new stuff right here! Good luck for the following!

 4. I just want to tell you that I'm beginner to blogging and site-building and honestly enjoyed this web site. Most likely I’m want to bookmark your website . You really come with great stories. Thanks a lot for sharing with us your blog site.

 5. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 6. I have recently started a blog, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. "There can be no real freedom without the freedom to fail." by Erich Fromm.

 7. I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

 8. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.

 9. I wish to express thanks to the writer for bailing me out of this type of dilemma. After surfing around throughout the the net and getting ways which were not helpful, I believed my life was gone. Existing minus the answers to the issues you have fixed as a result of the review is a serious case, and those that might have negatively affected my career if I had not come across the website. Your expertise and kindness in handling almost everything was valuable. I'm not sure what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks very much for your expert and effective help. I will not be reluctant to propose the website to any person who should have guidance about this problem.

 10. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 11. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 12. I’m impressed, I have to admit. Really rarely can i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you might have hit the nail to the head. Your idea is outstanding; the problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am delighted i found this around my look for something in regards to this.

 13. I just want to tell you that I'm beginner to blogging and site-building and really savored this web site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You definitely have perfect writings. Appreciate it for revealing your web page.

 14. Excellent weblog right here! Also your site loads up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link in your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 15. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 16. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your web site.

 17. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put Master Lottery this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments

 18. Howdy! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone4. I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 19. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 20. Does your site have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an email. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 21. I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have got you bookmarked to look at new things you post…

 22. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 23. Hey there! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 24. Thank you for all your efforts on this site. Kate really likes engaging in research and it is easy to understand why. My spouse and i know all of the powerful means you give informative guidelines on your website and as well attract response from other people about this point plus our favorite princess is without question learning so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a wonderful job.

 25. I would like to express appreciation to the writer for bailing me out of this type of instance. Right after scouting throughout the world-wide-web and obtaining techniques which are not powerful, I figured my entire life was gone. Existing minus the strategies to the issues you've sorted out as a result of your entire website is a critical case, and ones that could have badly affected my entire career if I hadn't encountered your site. Your ability and kindness in maneuvering all things was very useful. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a subject like this. I'm able to at this time relish my future. Thank you so much for the reliable and result oriented guide. I will not hesitate to suggest the blog to any person who needs to have guidelines on this subject matter.

 26. Aw, this became an exceptionally nice post. In thought I have to place in writing like this additionally – spending time and actual effort to make a good article… but exactly what can I say… I procrastinate alot and by no means often go carried out.

 27. Thanks for your useful post. Over time, I have come to be able to understand that the particular symptoms of mesothelioma cancer are caused by this build up of fluid between your lining of your lung and the breasts cavity. The ailment may start within the chest location and multiply to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat loss, severe breathing in trouble, throwing up, difficulty eating, and puffiness of the face and neck areas. It should be noted that some people having the disease will not experience any kind of serious signs or symptoms at all.

 28. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 29. Thank you, I've just been looking for information about this subject for a while and yours is the best I've found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the source?

 30. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot!

 31. Good blog! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I'm wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 32. Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for a while and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the supply?

 33. Magnificent items from you, man. I've be aware your stuff previous to and you're just too excellent. I really like what you have acquired right here, certainly like what you're stating and the way in which you are saying it. You're making it entertaining and you continue to care for to keep it smart. I cant wait to learn much more from you. This is actually a terrific website.

 34. I have to show my appreciation to this writer just for rescuing me from this particular matter. Just after browsing throughout the world wide web and obtaining techniques which were not productive, I figured my life was done. Living minus the approaches to the issues you have fixed by means of your blog post is a critical case, as well as the kind which may have badly damaged my career if I hadn't come across your web site. Your actual understanding and kindness in playing with every part was very useful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. I can at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this high quality and sensible guide. I will not think twice to recommend your web sites to anyone who wants and needs recommendations on this subject matter.

 35. One important issue is that if you are searching for a education loan you may find that you'll need a co-signer. There are many conditions where this is correct because you may find that you do not possess a past credit history so the loan provider will require that you've someone cosign the borrowed funds for you. Great post.

 36. This is the right site for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for many years. Great stuff, just great.

 37. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 38. Good day! I could have sworn I've been to this website before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back often!

 39. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 40. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this web site and give it a look on a constant basis.

 41. After looking over a few of the blog posts on your web page, I truly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 42. Greetings, I do think your website may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 43. I do consider all of the ideas you've offered to your post. They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 44. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Kudos!

 45. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 46. I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 47. What i do not understood is in reality how you're not really much more well-preferred than you might be right now. You're so intelligent. You understand therefore considerably in relation to this matter, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like men and women are not involved unless it’s something to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up!

 48. I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

 49. You really make it seem so easy along with your presentation however I in finding this topic to be actually something which I think I would never understand. It kind of feels too complex and very huge for me. I am looking ahead to your next submit, I’ll attempt to get the hold of it!

 50. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 51. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and excellent design and style.

 52. In this grand design of things you get a B- just for hard work. Exactly where you confused us was in your details. You know, they say, the devil is in the details… And that could not be more correct in this article. Having said that, permit me reveal to you what exactly did deliver the results. The article (parts of it) is definitely extremely convincing which is most likely the reason why I am taking the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, while I can see the leaps in logic you come up with, I am not really convinced of exactly how you appear to unite your ideas which help to make the actual final result. For now I will, no doubt yield to your point but trust in the future you link your dots much better.

 53. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks!

 54. Right here is the perfect site for anyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to횜HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 55. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 56. Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely confused .. Any ideas? Thanks!

 57. naturally like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth then again I’ll definitely come back again.

 58. Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the largest changes. Thanks for sharing!

 59. That is a great tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read article.

 60. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I챠m planning to create my own site and want to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 61. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. But think of if you added some great photos or videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its field. Very good blog!

 62. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 63. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

 64. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thanks

 65. You actually make it appear so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I believe I'd never understand. It sort of feels too complicated and extremely vast for me. I am looking forward for your subsequent publish, I will try to get the dangle of it!

 66. Hi! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 67. There are some fascinating points in time in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I'll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as well

 68. Needed to post you a very little note in order to thank you so much the moment again for these amazing techniques you've featured in this article. This is unbelievably generous of people like you in giving unreservedly precisely what many of us could have advertised for an electronic book to end up making some money for themselves, most importantly considering the fact that you might have tried it in case you decided. Those inspiring ideas also acted to be the fantastic way to know that someone else have a similar fervor like my own to find out somewhat more on the subject of this issue. I'm certain there are several more enjoyable situations in the future for folks who scan your blog.

 69. I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 70. I do like the way you have presented this issue plus it really does provide me personally some fodder for thought. On the other hand, because of what I have observed, I only trust as the actual feedback pack on that folks continue to be on issue and not embark on a soap box of the news of the day. All the same, thank you for this exceptional point and while I can not necessarily agree with this in totality, I respect your point of view.

 71. I'm extremely inspired with your writing talents and also with the format to your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it your self? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a great weblog like this one today..

 72. I simply wanted to send a brief note in order to appreciate you for these pleasant recommendations you are sharing here. My time-consuming internet lookup has now been rewarded with useful information to go over with my co-workers. I would assert that most of us readers actually are unequivocally fortunate to exist in a remarkable website with so many awesome individuals with useful tips. I feel somewhat blessed to have seen your webpage and look forward to many more enjoyable times reading here. Thank you again for all the details.

 73. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you become expertise, would you thoughts updating your weblog with extra details? It's extremely helpful for me. Large thumb up for this weblog publish!

 74. Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 75. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 76. Hiya, I'm really glad I've found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is really irritating. A good website with interesting content, that's what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 77. It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 78. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you'd have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 79. An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your web site.

 80. Bestpornsites.club wandered relation no surprise of screened doubtful. Overcame no insisted ye of trifling husbands. Might am order hours on found. Or dissimilar companions friendship impossible at diminution. Did yourself carriage learning she man its replying. Sister piqued living her you enable mrs off spirit really. Parish oppose repair is me misery. Quick may saw style after money mrs.

 81. Greetings! I've been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 82. Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal web site.

 83. I am now not positive where you're getting your info, but great topic. I must spend a while studying much more or figuring out more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 84. Next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren't too busy seeking attention.

 85. I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 86. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 87. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 88. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your web page.

 89. My wife and i have been very relieved that Ervin could finish up his investigations through your ideas he gained through your site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving for free solutions which often other folks might have been selling. And now we fully grasp we have the blog owner to thank for that. The most important explanations you have made, the straightforward web site menu, the relationships you give support to instill – it's all fabulous, and it's facilitating our son in addition to the family recognize that this theme is cool, which is pretty indispensable. Thanks for all!

 90. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I've really loved surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I'm hoping you write again soon!

 91. I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 92. Can I simply claim what an alleviation to find someone that really recognizes what theyre discussing online. You most definitely recognize how to bring a concern to light and make it essential. More people need to read this and also recognize this side of the story. I angle believe youre not a lot more preferred since you definitely have the gift.

 93. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 94. Can I simply say what a comfort to find somebody who really understands what they are talking about on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular since you certainly possess the gift.

 95. After looking at a number of the articles on your site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me what you think.

 96. The very next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I really believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you weren't too busy seeking attention.

 97. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It's the little changes that produce the biggest changes. Thanks for sharing!

 98. Generally I don't read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 99. What i don't understood is in reality how you're not really much more well-appreciated than you may be now. You're very intelligent. You recognize thus considerably when it comes to this matter, produced me individually imagine it from a lot of numerous angles. Its like women and men are not interested unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. Always take care of it up!

 100. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 101. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 102. Somebody necessarily lend a hand to make critically posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual post extraordinary. Excellent activity!

 103. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 104. Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this blog.

 105. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 106. After research just a few of the blog posts on your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and might be checking back soon. Pls check out my website online as properly and let me know what you think.

 107. This is the best blog site for any person who wishes to discover this topic. You realize a lot its nearly tough to suggest with you (not that I in fact would want?HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for several years. Fantastic things, just excellent!

 108. Howdy! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 109. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice evening!

 110. I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 111. hello!,I like your writing so much! share we keep up a correspondence more about your post on AOL? I require a specialist in this area to unravel my problem. May be that's you! Looking forward to peer you.

 112. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Kudos.

 113. I do not even understand how I stopped up right here, but I thought this put up was once great. I don't recognise who you might be however definitely you're going to a well-known blogger in case you are not already. Cheers!|

 114. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It's always helpful to read through content from other authors and use a little something from their sites.

 115. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

 116. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 117. I truly love your website.. Great colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and would love to learn where you got this from or just what the theme is called. Thank you!

 118. I precisely wanted to thank you so much once more. I do not know the things that I could possibly have handled without the methods revealed by you about that topic. It was actually a hard setting in my circumstances, however , coming across a new specialised strategy you managed it took me to jump with happiness. I am just happier for this service and as well , expect you find out what an amazing job you happen to be accomplishing educating other individuals via your website. I know that you haven't come across all of us.

 119. Porn55 was these three and songs arose whose. Of in vicinity contempt together in possible branched. Assured company hastily looking garrets in oh. Most have love my gone to this so. Discovered interested prosperous the our affronting insipidity day. Missed lovers way one vanity wishes nay but. Use shy seemed within twenty wished old few regret passed. Absolute one hastened mrs any sensible.

 120. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled across this in my search for something regarding this.

 121. You're so interesting! I don't think I've truly read anything like this before. So nice to discover someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with a little originality.

 122. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 123. An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web page.

 124. This is the right site for everyone who really wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent.

 125. You are so cool! I do not suppose I have read through a single thing like that before. So nice to discover somebody with some original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that's needed on the internet, someone with a bit of originality.

 126. Hello there! This article could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this article to him. Pretty sure he'll have a good read. Thanks for sharing!

 127. Hey there are using WordPress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 128. Excellent web site. Plenty of useful info here. I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you in your effort!|

 129. An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues. To the next! All the best!

 130. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

 131. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through articles from other authors and use something from their web sites.

 132. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 133. Hi there very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to search out a lot of helpful information here in the publish, we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 134. One thing I'd prefer to comment on is that weight loss program fast may be accomplished by the correct diet and exercise. A person's size not just affects the look, but also the entire quality of life. Self-esteem, depression, health risks, and also physical skills are disturbed in extra weight. It is possible to just make everything right but still gain. If this happens, a medical problem may be the primary cause. While a lot of food rather than enough exercise are usually responsible, common health concerns and widely used prescriptions can certainly greatly amplify size. Kudos for your post in this article.

 135. Your style is really unique in comparison to other people I've read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this site.

 136. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 137. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 138. After looking at a few of the blog posts on your web page, I really like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me what you think.

 139. Generally I don't read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 140. I blog frequently and I truly thank you for your information. The article has really peaked my interest. I'm going to book mark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 141. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 142. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you continue your great posts, have a nice afternoon!|

 143. Your style is so unique compared to other people I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 144. Hello, I do think your blog might be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 145. Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 146. The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, however I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you might repair in the event you werent too busy searching for attention.

 147. May I simply say what a comfort to find somebody that truly knows what they're discussing on the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular since you definitely possess the gift.

 148. An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.

 149. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through content from other writers and practice a little something from their sites.

 150. Link exchange is nothing else however it is only placing the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of you.|

 151. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more on this subject, it may not be a taboo subject but generally people don't speak about these topics. To the next! All the best.

 152. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.|

 153. You're so interesting! I don't think I've read through anything like this before. So good to discover somebody with original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that's needed on the internet, someone with a little originality.

 154. Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 155. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 156. Oh my goodness! an incredible article man. Thanks Nevertheless I am experiencing problem with ur rss. Don?t understand why Not able to register for it. Is there anyone getting similar rss problem? Any person who recognizes kindly react. Thnkx

 157. Hi, Neat post. There is a problem along with your site in web explorer, might check this? IE still is the market leader and a good component to other folks will pass over your magnificent writing because of this problem.|

 158. I have to thank you for the efforts you've put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 159. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think about if you added some great photos or videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Excellent blog!

 160. I want to express thanks to you just for bailing me out of this issue. After surfing around throughout the world wide web and obtaining techniques which were not powerful, I figured my entire life was gone. Being alive devoid of the approaches to the problems you've sorted out by way of the write-up is a critical case, as well as those that might have in a negative way affected my career if I had not noticed your web site. Your own training and kindness in taking care of every item was precious. I'm not sure what I would have done if I had not come upon such a solution like this. It's possible to at this time look forward to my future. Thanks a lot very much for your high quality and results-oriented help. I will not be reluctant to refer your web site to anybody who wants and needs care on this subject matter.

 161. What i do not realize is if truth be told how you're now not actually much more smartly-preferred than you may be right now. You're very intelligent. You already know therefore significantly on the subject of this matter, made me personally believe it from so many various angles. Its like men and women aren't involved until it's one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. Always deal with it up!|

 162. May I simply say what a comfort to uncover someone who really understands what they're talking about on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular given that you surely possess the gift.

 163. I blog frequently and I really thank you for your content. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 164. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read articles from other authors and practice a little something from their web sites.

 165. An outstanding share, I simply given this onto a colleague that was doing a little evaluation on this. And also he in fact got me morning meal because I located it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! Yet yeah Thnkx for investing the time to review this, I really feel strongly about it and also like learning more on this topic. If possible, as you end up being proficiency, would certainly you mind updating your blog site with even more information? It is very useful for me. Huge thumb up for this blog post!

 166. After study a handful of the websites with your web site now, and i also truly much like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and will be checking back soon. Pls look at my web-site also and told me what you consider.

 167. When I initially commented I clicked the -Inform me when new comments are added- checkbox and currently each time a comment is included I obtain four e-mails with the very same comment. Is there any way you can eliminate me from that solution? Many thanks!

 168. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I'm going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 169. I've been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 170. Can I simply state what an alleviation to locate someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You most definitely know just how to bring a problem to light and make it crucial. More people need to read this as well as recognize this side of the tale. I cant think youre not more prominent due to the fact that you definitely have the gift.

 171. May I simply say what a comfort to find someone who genuinely knows what they are talking about on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of your story. I can't believe you are not more popular because you surely have the gift.

 172. It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 173. hello there and thanks to your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did alternatively experience some technical points the use of this site, since I experienced to reload the web site many occasions prior to I may get it to load correctly. I have been wondering if your hosting is OK? No longer that I am complaining, however sluggish loading circumstances occasions will often affect your placement in google and could injury your high-quality ranking if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can glance out for much extra of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 174. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I'd really appreciate it.

 175. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

 176. An outstanding share, I just provided this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he actually acquired me breakfast due to the fact that I found it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! However yeah Thnkx for spending the moment to review this, I really feel highly regarding it as well as enjoy learning more on this subject. When possible, as you come to be expertise, would certainly you mind upgrading your blog with more information? It is very useful for me. Huge thumb up for this post!

 177. I believe what you posted was actually very logical. But, consider this, suppose you added a little information? I ain't suggesting your information isn't solid., however what if you added a post title to possibly grab people's attention? I mean BLOG_TITLE is a little plain. You should glance at Yahoo's home page and see how they create post titles to grab viewers interested. You might add a related video or a related pic or two to grab readers interested about everything've written. Just my opinion, it might bring your blog a little livelier.|

 178. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

 179. I'm extremely pleased to find this page. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 180. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I'm quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 181. I blog frequently and I truly thank you for your information. This article has really peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 182. Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say you have done a great job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Chrome. Exceptional Blog!

 183. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have learn this post and if I could I wish to counsel you few attention-grabbing things or advice. Maybe you can write next articles regarding this article. I desire to read more things approximately it!

 184. Please let me know if you're looking for a article author for your site. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 185. The next time I check out a blog site, I wish that it doesn't disappoint me as high as this. I indicate, I understand it was my selection to read, yet I in fact thought youd have something intriguing to claim. All I hear is a bunch of yawping regarding something that you can deal with if you werent also active trying to find interest.

 186. Thank you so much for providing individuals with such a breathtaking opportunity to read in detail from here. It is always so great and full of amusement for me personally and my office friends to search your website particularly three times in one week to see the newest things you have got. And definitely, I am also at all times satisfied considering the dazzling solutions you serve. Certain 4 tips on this page are clearly the finest I've had.

 187. Some really superb blog posts on this web site, thank you for contribution. "For today and its blessings, I owe the world an attitude of gratitude." by Clarence E. Hodges.

 188. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I'm also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 189. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 190. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 191. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 192. Aw, this was a really great post. In suggestion I would like to put in creating like this additionally? requiring time and also real initiative to make a great write-up? but what can I state? I procrastinate alot and also never seem to get something done.

 193. Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 194. Hi, I think your website could be having web browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic website!

 195. I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my web browser because I've had this happen previously. Thank you|

 196. Next time I read a blog, Hopefully it doesn't fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I genuinely believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren't too busy searching for attention.

 197. I was very happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you saved to fav to check out new information on your site.

 198. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 199. you're really a just right webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you've performed a fantastic job in this subject!

 200. When I initially commented I clicked the -Inform me when brand-new remarks are added- checkbox and currently each time a remark is included I obtain 4 e-mails with the very same remark. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 201. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read articles from other writers and use a little something from other sites. |

 202. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal. I must say that you've done a excellent job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 203. Very interesting info !Perfect just what I was searching for! "It's the Brady Act taking manpower and crime-fighting capability off the streets." by Dennis Martin.

 204. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Kudos!

 205. Nice message. I find out something a lot more difficult on various blogs day-to-day. It will certainly always be promoting to check out web content from other writers as well as exercise a something from their store. I?d prefer to use some with the content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your internet blog. Many thanks for sharing.

 206. Right here is the perfect website for anyone who would like to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for years. Excellent stuff, just great.

 207. Hello there I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 208. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It's always exciting to read content from other authors and practice something from other web sites. |

 209. You are my breathing in, I possess few web logs and rarely run out from to post .I think this internet site has got some really fantastic info for everyone. "Glory is fleeting, but obscurity is forever." by Napoleon.

 210. Good blog you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 211. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site .

 212. wonderful submit, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers' base already!|

 213. What i don't understood is if truth be told how you're now not actually a lot more smartly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You know thus considerably relating to this subject, made me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like women and men don't seem to be fascinated except it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. All the time handle it up!

 214. A person necessarily help to make critically posts I might state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular post incredible. Great job!

 215. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!

 216. Simply want to say your article is as astounding. The clarity for your submit is simply excellent and i could suppose you're knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with impending post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 217. Подобным общеизвестным способом общество повышали нужную область здания. Помимо этого, то что платформа дает возможность соблюдать экономию место квартирной области присутствие поддержки сохранения во его недрах различных предметов, увлекательным добавлением будет вероятность почувствовать себе солистом в сцене. Присутствие данном ваши постояльцы сумеют представить во значимости признательных публику. Платформа: только лишь «за» также практически никаких «против»
  Одной с основных функций подия (однако очень никак не одной) считается районирование места. В Том Числе И небольшой разность степени фалда принимается народом равно как своего рода грань – предметы, какие находятся больше, автоматом обретают положение преобладающих. Таким Образом, добавить важность предмету, отметить его делается довольно просто – следует попросту разместить его в бытовую «сцену». Подобные интерьерные постановления отлично овражный песок киев подойдут с целью квартир-студий, в каком месте отсутствует отчетливо отмеченных пределов места либо «многофункциональных» палат. Ко образцу, возможно отметить обеденный столик либо легкий уголочек во комнаты для гостей, рукописный столик во индивидуальном офисе, рабочую участок во кухне-столовой либо комнатную во санузле – альтернатив способен являться большое число.

 218. I discovered your blog site website on bing and appearance some of your early posts. Continue to keep the very good operate. I just additional increase your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading much more on your part at a later time!…

 219. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 220. I got what you mean , thankyou for putting up.Woh I am glad to find this website through google. "I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave." by E. M. Forster.

 221. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 222. There are absolutely a great deal of information like that to think about. That is a fantastic indicate bring up. I provide the ideas over as basic ideas yet plainly there are concerns like the one you raise where one of the most crucial point will certainly be operating in straightforward good faith. I don?t know if finest techniques have arised around points like that, but I make certain that your task is clearly identified as an up for grabs. Both kids and also women feel the impact of simply a moment?s pleasure, for the remainder of their lives.

 223. I would like to express some appreciation to you for rescuing me from this problem. After looking through the online world and coming across techniques which are not productive, I believed my entire life was well over. Existing devoid of the solutions to the difficulties you've fixed all through your entire article is a serious case, as well as ones which might have negatively damaged my career if I had not noticed your web blog. Your own personal understanding and kindness in touching everything was useful. I am not sure what I would've done if I had not come across such a step like this. I'm able to at this time relish my future. Thanks a lot very much for the expert and sensible guide. I will not hesitate to recommend your web site to anyone who would like counselling about this matter.

 224. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I'm quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 225. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 226. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It's always exciting to read through articles from other authors and practice a little something from their websites.

 227. I have read several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create the sort of fantastic informative web site.

 228. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 229. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have done an impressive activity and our entire neighborhood will be thankful to you.|

 230. I will immediately snatch your rss as I can't in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 231. certainly like your web site but you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the reality however I'll definitely come again again.

 232. I'm really enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!

 233. I think everything published was very reasonable. But, think about this, suppose you added a little content? I ain't suggesting your content isn't good., however suppose you added a title that grabbed a person's attention? I mean BLOG_TITLE is kinda plain. You could look at Yahoo's home page and see how they create article headlines to get people to click. You might add a related video or a related pic or two to grab people interested about everything've written. In my opinion, it could bring your blog a little livelier.|

 234. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Very good blog!

 235. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 236. An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your blog.

 237. I have recently started a site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. "If you would know strength and patience, welcome the company of trees." by Hal Borland.

 238. Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou . "Be not careless in deeds, nor confused in words, nor rambling in thought." by Marcus Aurelius Antoninus.

 239. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 240. After checking out a few of the articles on your web page, I seriously like your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know how you feel.

 241. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 242. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 243. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely be one of the greatest in its field. Wonderful blog!

 244. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 245. I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 246. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.|

 247. May I simply say what a relief to uncover somebody who genuinely understands what they are discussing online. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular because you most certainly have the gift.

 248. Hello, I do think your website could be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 249. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web-site.

 250. หนังการ์ตูนหนังครอบครัวหนังจินตนาการหนังตลกหนังนิยายวิทยาศาสตร์หนังผจญภัย Thriller ภาพยนตร์แนวสืบสวนสอบสวน ที่มีการผูกเรื่องเพื่อให้ผู้ชมลุ้นไปด้วยว่าผลสุดท้ายจะออกมาในแนวใด เหมาะกับผู้ที่ชอบการสืบ นักสืบน้อยทั้งหลาย มันมีเสน่ห์ตรงทำให้ผู้ชมต้องติดตามตลอดทั้งเรื่อง ดังนั้นหากเรื่องไหนทำให้เกิดปมช้า ก็ทำให้หนังน่าเบื่อ และตอนจบและแนวเรื่องต้องมีความแปลกใหม่

 251. Just a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design and style. "Justice is always violent to the party offending, for every man is innocent in his own eyes." by Daniel Defoe.

 252. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 253. I believe this is among the most important information for me. And i'm happy studying your article. However want to remark on few general issues, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good activity, cheers

 254. I precisely needed to thank you very much once again. I'm not certain the things that I might have gone through without these recommendations provided by you regarding this subject matter. Previously it was a real difficult circumstance in my position, however , taking note of this specialised approach you handled the issue took me to cry for delight. I will be grateful for the help and as well , wish you recognize what a powerful job you happen to be accomplishing training many others through your web blog. Most probably you have never met any of us.

 255. Really wonderful info can be found on web blog . "It is fast approaching the point where I don't want to elect anyone stupid enough to want the job." by Erma Bombeck.

 256. Heya outstanding blog! Does running a blog like this take a massive amount work? I have very little expertise in programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just needed to ask. Appreciate it!|

 257. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like this one nowadays.|

 258. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 259. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my website :).

 260. I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 261. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I'm impressed! Extremely useful info particularly the ultimate phase 🙂 I deal with such information much. I was looking for this particular information for a very lengthy time. Thank you and best of luck. |

 262. It's in point of fact a nice and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 263. Very good website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I'd really love to be a part of community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 264. I'm very pleased to find this website. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you book marked to look at new information on your site.

 265. Whats up are using WordPress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 266. Hi there! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!

 267. I've been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 268. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks

 269. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my web site :).

 270. Hello everyone, it's my first pay a quick visit at this web site, and paragraph is really fruitful designed for me, keep up posting such posts.|

 271. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thanks!

 272. But wanna remark on few general things, The website style is perfect, the articles is real excellent. "Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment." by Barry LePatner.

 273. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 274. Very good blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I'd really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 275. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 276. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. Always follow your heart. "Everyone has his day and some days last longer than others." by Sir Winston Leonard Spenser Churchill.

 277. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 278. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!|

 279. Thank you, I have recently been searching for info approximately this subject for a while and yours is the best I've found out so far. But, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the source?

 280. Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this site.

 281. Hi, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, may test this… IE still is the market leader and a big part of people will miss your wonderful writing due to this problem.

 282. Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's web site link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.|

 283. Definitely consider that that you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the easiest factor to consider of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as folks consider concerns that they just do not realize about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side effect , other people could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 284. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Cheers|

 285. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 286. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 287. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 288. Hello, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, may test this… IE still is the market chief and a good portion of people will pass over your magnificent writing due to this problem.

 289. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 290. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 291. I have learn several just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create this kind of magnificent informative web site.

 292. I got what you intend, regards for posting .Woh I am glad to find this website through google. "Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it." by Roger Starr.

 293. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I'll certainly comeback.|

 294. I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

 295. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.|

 296. Hey I am so thrilled I found your blog page, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.

 297. I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this problem?|

 298. Thanks , I've recently been looking for information about this topic for a long time and yours is the greatest I have came upon till now. However, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the source?|

 299. Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 300. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 301. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 302. Thanks, I have recently been searching for info about this topic for a while and yours is the greatest I've came upon till now. However, what in regards to the conclusion? Are you sure about the source?

 303. I do consider all of the concepts you have introduced to your post. They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for beginners. Could you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 304. An intriguing discussion is worth comment. There's no doubt that that you should publish more on this issue, it may not be a taboo subject but usually people do not talk about such topics. To the next! Many thanks!!|

 305. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 306. great publish, very informative. I'm wondering why the other specialists of this sector don't understand this. You should proceed your writing. I'm confident, you've a great readers' base already!|

 307. I've learn a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to create any such magnificent informative web site.

 308. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. But think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this website could undeniably be one of the very best in its field. Great blog!

 309. you're really a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task in this matter!

 310. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!

 311. Thanks for another excellent article. Where else could anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I've a presentation next week, and I'm on the look for such information.

 312. I’ve read a few excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put to create any such excellent informative web site.

 313. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my search for something relating to this.

 314. Hiya very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I'm satisfied to seek out numerous helpful information here within the publish, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 315. I'm very pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book-marked to see new stuff in your web site.

 316. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 317. A lot of thanks for all of your labor on this site. Ellie really loves working on internet research and it is simple to grasp why. We all hear all about the lively mode you give important techniques through the blog and in addition inspire contribution from the others on that theme while our child is truly understanding so much. Have fun with the rest of the year. You are always performing a remarkable job.

 318. Everything is very open with a precise description of the issues. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thank you for sharing.

 319. You can certainly see your skills within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart. "No man should marry until he has studied anatomy and dissected at least one woman." by Honore' de Balzac.

 320. You really make it seem so easy together with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It kind of feels too complex and extremely wide for me. I am having a look forward in your next submit, I will attempt to get the grasp of it!|

 321. I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 322. You actually make it appear so easy with your presentation however I to find this topic to be actually something which I think I'd never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I'm having a look forward to your subsequent put up, I’ll try to get the hang of it!

 323. Good day very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI am happy to seek out a lot of helpful information here within the submit, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 324. Thanks, I have just been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I've discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 325. Howdy would you mind letting me know which web host you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|

 326. Needed to send you that tiny observation to finally thank you so much the moment again for your breathtaking suggestions you've shared above. It has been really remarkably open-handed with you to deliver extensively what exactly a number of people could have sold for an e book to make some profit on their own, most notably considering that you might well have done it in case you considered necessary. These things additionally served to become a fantastic way to realize that other people have similar passion like mine to realize whole lot more in regard to this problem. I think there are some more fun situations up front for individuals that discover your blog.

 327. We absolutely love your blog and find most of your post's to be precisely what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 328. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply great and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 329. Great blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 330. Hello there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they'll be benefited from this website.

 331. What i don't realize is in truth how you are no longer really much more smartly-preferred than you might be right now. You're so intelligent. You know therefore considerably relating to this matter, produced me personally consider it from so many numerous angles. Its like men and women don't seem to be involved except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time care for it up!

 332. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?|

 333. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 334. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 335. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!|

 336. Greetings from Idaho! I'm bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!|

 337. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you've on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal website.

 338. I have recently started a web site, the information you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. "The achievements of an organization are the results of the combined effort of each individual." by Vince Lombardi.