'מה עכשיו'. כוריאוגרפיה: הלל קוגן, אולם 'הבית', יפו, 29 ביולי

צילום:

עבודתו החדשה של הלל קוגן 'מה עכשיו', תהיה פרק אחרון בטרילוגיה. קוגן קושר את העבודה הזו ל'אוהבים ערבים'  ו'הברבור והסרסור', שאליהם מצטרפת 'מה עכשיו'. המשותף לשלוש העבודות הוא שימוש בחומרים ארס פואטים.  כאן הכוונה להתייחסות ישירה רפלקסיבית על היוצר הנמצא בתהליכי הבניה, חשיפת התהליך הראשוני בסטודיו שבו היוצר מחפש אחר  חומרי הגלם שלה והעלאת טכסט שנוגע בהגדרות שדה היצירה.

במובנים רבים, העבודה עושה דרך נועזת במסע חקר כאשר על הבמה קוגן מעלה חומרי גלם וחושף תהליכי ניסוי וטעייה של היוצר שהוא מגלם, בשלב שליוצר אין מושג עדיין, כביכול, מה יצא ממנה.

בשלב הראשוני הזה כשקוגן מנסה לאלתר כמה וכמה רצפי תנועה וזונח אותם, מחליף מוסיקה ומנסה למצוא קצה חוט מחדש הקהל הופך להיות שותף לתהליך, לחיבוטים, אם כי אין לו דרך לדעת מדוע הניסיונות נידחים.  

התהייה 'מה עכשיו' –כשמה של העבודה- מעלה חשש, לאן כל זה מוביל, האם מתוך שלל חומרי הגלם יגיע פתרון, סיכום, או מחול ,אמיתי" שבגינו הוא הגיע.  בשלב זה הוא רואה איך התאספו כמה אופציות שאולי יהפכו אחר כך לחומרי גלם. .

'מה עכשיו' היא השאלה. שאלה קיומית מטפיזית או פרקטית. האם אין זה מה שאומר האמן לעצמו ברגע שהוא עומד לבד בסטודיו, הכי לבד, לפני שהוא מתחיל לבנות עבודה חדשה.

שם העבודה נכתב באופן מפורק. בהנחה שלא מדובר רק בבחירה עיצובית, אולי זו דרך להשהות את השאלה שמאחורי השם, או שמא זו הצהרה על אג'נדה שאומרת כן לפירוק, לא למסגרות צפויות.

בקצה הבמה יש מחשב פתוח, גליל נייר טואלט, בקבוק שתייה. קוגן קם ומתחיל ללכת במעגלים. מבעו מודאג משהו. הוא מגביר קצב, הגו מתכופף קדימה והידיים מטלטלות  כשל שימפנזה. עוד שורה של אלתורים והסקיצות הראשוניות עדיין  לא מובילות אותו לשום מקום. שוב הוא מנסה להחליף את המוסיקה.

למזלו הטוב, נכנסת לבמה הפרסונה שמגלמת שרון צוקרמן וייזר, שותפתו לערב ולדיאלוג שביניהם, שעובר אף הוא כמה שלבי בנייה ודקונסטרוקציה. .

צוקרמן מתגלה כבת זוג שתעשה הרבה כדי לשלוף את קוגן משקיעה בעתות ייאוש. היא כאן בתפקיד הפרטנרית שתנסה להיכנס לראש שלו כשהוא מתעטף באלם מרב מחשבות. היא זו שתשקף אותו וגם זו שלא פוחדת להתעמת אתו, או גם להרים קול. היא תצחק ותצחיק אותו בין התלבטות אחת לשנייה. היא בהחלט עוברת כאן כפרפורמרית  מוצלחת ושותפה קשובה ומגיבה.

קוגן עושה כאן מהלך מעניין בשונה משתי העבודות הקודמות שהוזכרו לעיל, שבהם הוא הפליא לנסח דברים במילים. רב הטכסטים המתוחכמים שכתב לעבודותיו הקודמות היו לא פחות ממבריקים.

מאחר וזו עבודה על שני רקדנים בסטודיו ריק שבו שרון והלל רק מתחילים מסע שבו לאמון מקום ראשון, סביר להניח שהדואט הוא פרי שותפות מלאה. עם זאת, קוגן, הבכיר ממנה בגיל ובמוניטין, מפנה לה הרבה מקום באמצע למרות יכולתו להעביר מסרים מורכבים בכמה אמצעים במקביל. יחסית לתסיסה של צוקרמן, קוגן נראה מסוגר ועצור קצת, לאור חלקו הדומיננטי גם ב'אוהבים ערבים' וגם ב'הברבור והסרסור'.

דבר מה חורג מהאיזון במערכת שנוצרה בין שני השותפים.  קצת קשה לקבל את זה מאחר והניסיונות להתקדם יצירתית- וחייבת להיות הנחה שקיימת בכלל מטרה כזו – סובלים כביכול מלא מעט חסמים. טוב שיש אופציה; בכל פעם שאחד מהם מרגיש תקוע, מפוספס, הוא מחליף מוסיקה, רובה ג'אז משובח, כך שלא הכול לשווא. ברגע של השראה, קוגן מאלתר על המוסיקה – שכוללת אף היא אלתורים אינהרנטיים משלה-  ועולה על גל של תיפוף מהיר שרק מתגבר ומגיב לו בתיפוף באוויר כשהוא עומד על רגל אחת ומנפנף בקצה רצחני בכף רגלו השנייה.

סצנה נוספת שגם היא מעלה חיוך היא זו שבה צוקרמן קולעת צמה ותוך כך שואלת אותו 'מה אתה עושה?' שאלה שמובילה אותה לנסות ולהצטרף לקטע בו הוא מקיש באצבע צרידה את הקצב. כשנקישותיה מסתנכרות עם שלו, פניהם מוארים. צוקרמן מוסיפה בסוף אלתורי קולות צוהלים; היא מיללת, הוא נובח, היא עושה מה והוא מיאו.

בחיקה של  צוקרמן נפלה סצנה שבה היא מקטרת כי המדינה מתפרקת ועוד אחת שבה היא משחקת תפקיד של אישה המנסה להסביר לקהל מה זה מחול עכשווי  בהנחה שכולם סגורים על האופרה ומחזיקים במנוי לקאמרי. הטון שבו היא נוקטת מתנשא לגבהים ובמקביל היא קורצת לקהל הבית, שבערב בכורה זה יש בו לא מעט מוזמנים שבויים. ואכן, פה ושם נשמעים גיחוכי הסכמה. הביצוע מצוין, אבל מה תפקידם במכלול .  לרגע הם השכיחו שהערב נבנה על ערימת פרגמנטים, שמשמרים סוג של ארעיות שהשתדכה לשלד הרעיוני המוביל..

לא עובר זמן ועל הבמה מתרחשת 'מריבה' בין השניים. קוגן מאשים אותה שהיא מסרסת אותו. באמת. היא  מאשימה אותו בהשתקתה. ובסוף הם יסגרו במעין ראפ..

בסופו של ערב מהדהדת  אמירה נפוצה : לא חשובה התוצאה, חשובה הדרך. האומנם?

להסיר ספק, יש בערב רגעים משעשעים, חומרים לא צפויים במשורה. היו גם רגעי דיאלוג נונסנסיים שהזכירו סצנות סיינפלדיות משעשעות על כלום, במודע..

הגיוונים האלה מחברים את העבודה שמשייטת באגם ארס פואטי ליובלים שמרפררים ל'ארט פוברה' (אמנות ענייה), שהייתה תנועה רדיקלית של אמנים באיטליה של שנות השישים שויתרו על תהליכי   סובלימציה וביקשו לערער על היררכיות לטובת שימוש בחומרים דלים, ממוחזרים. חלק מחבריה עסקו גם בפרפורמנס. הזרם ביקש לאתגר מבני כוח, וטען כי אמנות זה החיים ולהיפך. מרכיבים אלה משותפים בחלקן לבחירות של קוגן, שב'מה עכשיו' באות לביטוי בבחירות המבניות, בכאן, בהתרסה אל מול קונוונציה שעבודת במה במחול טוב לה להיות מהודקת –כמו שתי העבודות הראשונות בטרילוגיה שלו- בשבירת הגבולות בין חיפוש אחר חומרים  למחול ושילובם בתגובות ספונטניות, ריאליסטיות של השניים..

מקומה של עבודה זו בטריו לא מובן מאליו. בניגוד לשני הדואטים שקדמו לו, העבודה בהגדרתה אבל גם בעיבודה היא פרומה בהרבה מקודמותיה בכוונת מכוון. זה צעד שדורש העזה והוביל ליצירה ייחודית, אקספרמנטלית מקודמותיה, ואי אפשר לומר שהעבודה החדשה אינה מאתגרת..

 

 

 

 

554 תגובות על «'מה עכשיו'. כוריאוגרפיה: הלל קוגן, אולם 'הבית', יפו, 29 ביולי»

 1. How much were you paid in your last job? quality meds delivery "We believe those decisions must be made and can only bemade by this court in actions brought before this court," saidLennox, an attorney for the law firm Jones Day, which has beenhired by the city. Kevyn Orr, a corporate bankruptcy lawyertapped by Michigan officials in March as Detroit's emergencymanager, also worked for Jones Day before joining the city.

 2. I'd like to send this letter by canada med store
  Says Page: "I was a student manager for the [wrestling] team in high school, and I remember how cool that felt to be part of a program. A lot of women's self-esteem is tied to the attention they receive from the opposite sex. If you are putting women in a position like that [with Orange Pride], even if the sex is voluntary, those women are still being taken advantage of."

 3. I live here usa medical supply In the days leading up to Hunter's resignation, the Free Beacon had been reaching out to sources regarding previously unreported radio recordings in which Hunter called Abraham Lincoln "the American Hitler," joked that he would like to see the president of the NAACP tied to a tree and whipped, and alleged that black and Hispanic advocacy groups are more loyal to their races than to America. 

 4. Incorrect PIN cheap medication an inactive brain at work seems to be what is being striven for in almost all areas. just solve this task, just press the button when the light flashes monkey. some jobs are a bit more complicated than that, but that seems to be what is being aimed at. no volitional power for the employee. no way to improve the system (suggestions are viewed as unwanted griping/boat rocking).

 5. How would you like the money? canada med store
  I’ve urged him to try whatever he likes, not least because I’m vegetarian and my own options are limited to a bizarre cheese vol-au-vent and a lentil curry. For the record, the zebra is “fabulous, a real hit”, the crocodile in vine leaves “very good, but really just another dolmades” and the alpaca, he confesses apologetically, “just another weird animal, but I think that’s as much about the psychology as the taste.”

 6. Do you like it here? safest way to get off paxil The non-dream land of Pi'illo is obviously more grounded in Mario-reality, while also being equally visually vibrant. Both areas have puzzle-platform challenges, nothing that would stump you to point of frustration, but can still yield some rewarding moments.

 7. Withdraw cash diclofenaco sdico bula pdf With thermal coal prices down about one-third over the past18 months and coking coal prices down about 40 percent, theworld's biggest producers have been slashing jobs, shelvingexpansion projects and putting some assets up for sale.

 8. Could I ask who's calling? viagra connect asda Among other firms, Wah Seong told Reuters it wasnot "greatly affected" by the delay as there were no immediatesignifcant projects in its pipeline, while Pantech executive director Adrian Tan said the slowdown would have onlya "minimal" impact on on the company's trading division.

 9. I'd like to speak to someone about a mortgage enzyte e3 reviews One thing in Woods’ favor this week is that firm and fast conditions such as these haven’t been seen since Royal Liverpool in ’06, where he hit driver once all week and collected the Claret Jug by hitting stingers off the tee and running low irons onto the greens in a perfect execution of a well-conceived game plan.

 10. I can't get through at the moment fedex express france wikipedia "CTAs are going to have a hell of a job convincing investors they fulfil a viable role," said one prime broking executive, who provides hedge funds with services such as financing, stock lending and clearing of trades and who asked not to be named.

 11. I came here to study obat amoxicillin harga ID/IQ contracts allow the government "to write a laundry list of things they can order from the contractor," said Sarah Gleich, an attorney and government procurement expert at Gibson, Dunn & Crutcher. "They'll write incredibly broad descriptions of the work, like 'telecom services,' so you can't tell what they're ordering."

 12. Wonderfull great site retail price of strattera “With the federal government shutdown entering its second week and no resolution in sight, it’s becoming increasingly obvious that the impact of this forced hiatus will extend far beyond the 800,000 federal workers who are currently on furlough,” WalletHub CEO Odysseas Papadimitriou said.

 13. How do you do? does walmart sell beet root powder dining area with built-in barbecue, the beautiful pool with its beanbags and daybed shrouded in billowing curtains, and the cosy living room in the trulli, with open fireplace. All areas are supremely stylish while managing to avoid the show-home vibe of many contemporary villas.

 14. Could you tell me the dialing code for ? costco famvir “We will wait to learn more from the [State Department] when it publishes the final supplemental environmental impact statement,” TransCanada’s Shawn Howard said in an e-mail. “There are already more than 12,000 pages of technical review that have been published on Keystone XL, and they have stated that there will be a minimal impact on environmental resources along the entire route.”

 15. How many weeks' holiday a year are there? effet secondaires naproxen “Therefore, a likely consequence of this chain of events would be industrial restructuring. Effectively this means that horticultural activity in the UK would be reduced to a level which could be sustained by the labour available at new wage rates.”

 16. Whereabouts are you from? can you take keflex for bv I spent my youth like millions of other American boys, until I turned 10. I was playing shortstop and made the throw to first to end the game and seal our one-run victory. I was going to celebrate by tossing my glove in the air. Only, I couldn’t: My entire arm was paralyzed.

 17. I didn't go to university ibuprofen 800 goodrx The 31-year-old army reservist died on Tuesday in hospital from injuries after collapsing on one of the hottest days of the year during a training exercise in the Brecon Beacons. His death follows that of colleagues Edward Maher, 31 and Lance Corporal Craig Roberts, who also lost their lives after collapsing during the military exercise on south Wales' highest mountain.

 18. I'd like , please kuljetusalan tyturvallisuuskortti “Our research supports the theory that high-fat, high-sugar foods stimulate the brain in the same way that drugs do,” said Joseph Schroeder, associate professor of psychology. “It may explain why some people can’t resist these foods despite the fact that they know they are bad for them.”

 19. Free medical insurance captopril precio farmacias similares Dubai engineering and maintenance firm Drake and Scull rose 2.6 percent in active trade. The firm was expectedto post earnings later on Sunday or on Monday; five analystspolled by Reuters forecast a quarterly profit of 49.5 milliondirhams, a 90 percent jump from a year earlier.

 20. An estate agents naproxen vs ibuprofen 800 “If we don’t continue the investment, we will see a decline in progress,” Warren said. “There might be reason to be happy about some of the data today, [but] we have to be vigilant. This is not even close to the end of the epidemic.”

 21. I can't get through at the moment metoprolol succinate xl vs er One of the biggest culprits for those lost hours is when customers are forced to repeat their story, over and over again, to different customer service representatives. The Kana survey found that during their most recent complaint, 69 percent of customers said they had to repeat themselves multiple times before reaching a resolution. Indeed, reaching a resolution took an average of three tries. Almost two in 10 customers went so far as to call their experience a “customer service death spiral,” requiring at least an hour of repeated explanations.

 22. I can't get a dialling tone can i buy permethrin 5 over the counter Nobody, he says, has ever made an assessment of their total volume. One reason tailings are attractive as a source of rare earth elements, Meinert explains, is that the heavy lifting has already been done: The rocks have already been mined and ground up, which, he says, takes enormous energy. Comparing in-the-ground ore and tailings, he says, it's cheaper to use tailings, given the same level of enrichment.

 23. I study here levaquin online pharmacy Some members of the Chinese public have hailed the Internet as a new and effective venue to fight corruption, but Si said there are risks in doing so because the authorities are not obligated to initiate investigations into public allegations. "If you don't have firsthand material, you can be accused of spreading rumors," Si said.

 24. How much were you paid in your last job? ibuprofen pm while pregnant Later on Sunday a statement from Berlusconi's office said hehad not given a formal interview to Libero but that the paperhad interpreted a chat with the centre-right leader. Thecomments remained on Berlusconi's Facebook page.

 25. How long have you lived here? finasteride 5 mg online With an arrogant sense of entitlement, Albany’s legislators have told the state’s new independent anticorruption commission it can stick its request for additional transparency where the sun don’t shine.

 26. When can you start? mirtazapine 15mg teva bijsluiter Obama said the woes will be addressed. “Experts from some of America’s top private-sector tech companies — who’ve, by the way, seen things like this happen before — they want it to work. . . . They’re offering to send help. We’ve had some of the best IT talent in the entire country join the team,” he said.

 27. Wow, incredible blog layout! Ηow lοng hаѵe yoᥙ beedn blogging for?
  you made blogging ⅼοok easy. Thе overall ⅼοօk օf your site iѕ
  fantastic, aѕ well ass the content!

  Take a lokk at mу site; this page

 28. I'm curious to find out what blog platform you have been using? I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 29. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!|

 30. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 31. After going over a handful of the articles on your web page, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me what you think.|

 32. Thanks , I've recently been looking for information about this subject for a while and yours is the best I have discovered so far. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source?|

 33. Howdy! I could have sworn I've been to your blog before but after looking at a few of the posts I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly delighted I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking back regularly!|

 34. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already 😉 Cheers!|

 35. great publish, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this sector don't realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a great readers' base already!|

 36. I got this web site from my friend who told me regarding this site and now this time I am browsing this web site and reading very informative content at this time.|

 37. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 38. Hello there, I discovered your site by the use of Google whilst looking for a related subject, your web site came up, it looks great. I've bookmarked it in my google bookmarks.

 39. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page again.|

 40. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 41. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice morning!|

 42. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.|

 43. Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking and checking back often!|

 44. Hi there fantastic blog! Does running a blog like this require a great deal of work? I've absolutely no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic but I simply wanted to ask. Thank you!|

 45. Hi outstanding website! Does running a blog like this take a great deal of work? I've no understanding of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic but I simply had to ask. Thanks!|

 46. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!|

 47. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 48. I want to to thank you for this excellent read!! I certainly loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…|

 49. I think what you published was actually very logical. However, what about this? suppose you typed a catchier title? I ain't saying your information is not solid, however what if you added a post title that makes people desire more? I mean BLOG_TITLE is kinda boring. You could glance at Yahoo's home page and note how they create post titles to get people interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about everything've written. In my opinion, it might make your website a little livelier.|

 50. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!|

 51. I have been surfing online more than three hours lately, yet I by no means found any interesting article like yours. It's beautiful price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will likely be much more useful than ever before.|

 52. Howdy would you mind stating which blog platform you're using? I'm going to start my own blog soon but I'm having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 53. Hey There. I found your blog the usage of msn. That is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback.|

 54. That is really attention-grabbing, You're a very professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks|

 55. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 56. Thanks , I've just been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I've found out till now. But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?|

 57. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!|

 58. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos|

 59. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You have done a formidable task and our entire neighborhood will be grateful to you.|

 60. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter but usually people don't discuss such issues. To the next! Many thanks!!|

 61. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear concept|

 62. You can certainly see your expertise within the article you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.|

 63. My brother suggested I may like this web site. He was entirely right. This submit truly made my day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!|

 64. Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 65. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 66. You really make it appear really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I believe I'd never understand. It seems too complex and very huge for me. I'm taking a look ahead in your subsequent post, I'll try to get the hold of it!|

 67. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I've had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!|

 68. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 69. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 70. I seriously love your website.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I'm trying to create my own blog and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos!|

 71. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers? I'd certainly appreciate it.|

 72. Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 73. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll definitely comeback.|

 74. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity for your put up is simply spectacular and that i can think you're a professional in this subject. Fine with your permission let me to snatch your feed to keep updated with impending post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.|

 75. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this information So i'm happy to show that I've a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely will make sure to do not overlook this web site and give it a look regularly.|

 76. Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!|

 77. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 78. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 79. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I'm impressed! Very useful info particularly the final phase 🙂 I maintain such info much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck. |

 80. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 81. Woah! I'm really loving the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's very difficult to get that "perfect balance" between user friendliness and appearance. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads super fast for me on Chrome. Excellent Blog!|

 82. It's the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 83. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think of if you added some great pictures or videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the greatest in its field. Superb blog!|

 84. Hey there! I could have sworn I've been to this site before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!|

 85. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you aren't already 😉 Cheers!|

 86. You're so cool! I do not think I've read a single thing like that before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!|

 87. I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or
  2 pictures. Maybe you could space it out better?

 88. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 89. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don't know the reason why I cannot join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!|

 90. We absolutely love your blog and find the majority of your post's to be exactly what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn't mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome web log!|

 91. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 92. It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!|

 93. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness for your publish is simply excellent and that i could assume you are a professional on this subject. Fine along with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with coming near near post. Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.|

 94. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 95. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.|

 96. I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now ;)|

 97. I'm curious to find out what blog system you're utilizing? I'm having some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 98. I will immediately clutch your rss as I can't to find your email subscription link or e-newsletter service.

  Do you have any? Kindly permit me realize so that I could subscribe.

  Thanks.

 99. Hello! I could have sworn I've visited this website before but after going through some of the articles I realized it's new to me. Regardless, I'm certainly happy I discovered it and I'll be book-marking it and checking back frequently!|

 100. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 101. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I will definitely return.|

 102. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 103. Heya are using WordPress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 104. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 105. I'm no longer positive the place you are getting your information, however good topic. I needs to spend a while finding out much more or figuring out more. Thank you for great information I used to be looking for this info for my mission.|

 106. I'm pretty pleased to uncover this website. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved to fav to see new information on your website.|

 107. After going over a number of the blog posts on your website, I really like your technique of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me how you feel.|

 108. I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 109. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.|

 110. I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now ;)|

 111. Thanks for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such a perfect method? I've a challenge that I'm just now running on, and I've been at the glance out for such information.|

 112. I am not sure where you're getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.|

 113. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 114. Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!|

 115. Hey! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!|

 116. I'm really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?|

 117. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 118. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own website and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!|

 119. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 120. Excellent blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally overwhelmed .. Any tips? Thanks!|

 121. It's the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 122. I really love your site.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I'm hoping to create my very own website and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Thanks!|

 123. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.|

 124. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to trade techniques with others, be sure to shoot me an email if interested.|

 125. Hey this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 126. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 127. of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth then again I will surely come back again.|

 128. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 129. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I'd certainly appreciate it.|

 130. Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent concept|

 131. Good day! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I'll be returning to your website for more soon.|

 132. Woah! I'm really loving the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and appearance. I must say that you've done a amazing job with this. Also, the blog loads super quick for me on Internet explorer. Excellent Blog!|

 133. May I just say what a relief to discover somebody who really understands what they are talking about on the net. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to check this out and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular because you definitely have the gift.|

 134. hey there and thank you for your information – I've definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.|

 135. I'm really enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!|

 136. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.|

 137. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 138. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely great. I really like what you've acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can't wait to read much more from you. This is actually a great site.|

 139. Somebody necessarily help to make severely articles I would state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible. Excellent task!|

 140. you are in point of fact a excellent webmaster. The site loading velocity is amazing. It sort of feels that you're doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent activity on this topic!|

 141. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 142. hey there and thank you for your info – I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.|

 143. hello!,I love your writing so much! percentage we be in contact extra about your article on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem. May be that's you! Looking forward to see you. |

 144. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 145. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!|

 146. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already 😉 Cheers!|

 147. hello!,I love your writing very a lot! proportion we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this house to solve my problem. May be that is you! Having a look ahead to look you. |

 148. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don't seem to get nearly anything done.|

 149. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 150. I've been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.|

 151. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks|

 152. I'm not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.|

 153. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I'm gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 154. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a ton!|

 155. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.|

 156. Howdy I am so excited I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome job.|

 157. Every weekend i used to pay a visit this web page, for the reason that i want enjoyment, for the reason that this this web site conations actually fastidious funny stuff too.|

 158. After exploring a number of the blog posts on your website, I truly like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and tell me what you think.|

 159. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 160. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 161. I like the helpful information you provide in your articles. I'll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!|

 162. Thanks a bunch for sharing this with all people you actually realize what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my web site =). We will have a link trade arrangement among us|

 163. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 164. You could certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe. At all times go after your heart.|

 165. Its like you learn my mind! You seem to grasp so much approximately this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you just could do with a few p.c. to drive the message house a bit, however other than that, that is wonderful blog. A fantastic read. I'll definitely be back.|

 166. You really make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to be really one thing that I feel I would by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely wide for me. I'm looking forward in your subsequent publish, I'll try to get the hang of it!|

 167. I'll right away snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you've any? Please permit me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.|

 168. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!|

 169. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read articles from other authors and practice a little something from other sites. |

 170. Hello I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.|

 171. Hiya! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!|

 172. I am now not positive where you're getting your info, but great topic. I must spend some time studying much more or understanding more. Thank you for fantastic info I used to be in search of this information for my mission.|

 173. I am curious to find out what blog platform you have been using? I'm having some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?|

 174. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 175. I'm curious to find out what blog system you are using? I'm having some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 176. I don't know whether it's just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your site. It seems like some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my browser because I've had this happen before. Cheers|

 177. I am not sure where you're getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.|

 178. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Regards!|

 179. Your style is unique in comparison to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.|

 180. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 181. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!|

 182. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Cheers|

 183. I'm curious to find out what blog platform you happen to be using? I'm having some small security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?|

 184. certainly like your web site but you need to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth however I'll definitely come back again.|

 185. It's actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 186. whoah this weblog is magnificent i like reading your posts. Keep up the great work! You already know, a lot of individuals are searching around for this information, you can help them greatly. |

 187. This is very interesting, You're an excessively professional blogger. I've joined your feed and stay up for searching for extra of your fantastic post. Additionally, I've shared your site in my social networks|

 188. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 189. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 190. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 191. Magnificent items from you, man. I've take note your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have bought right here, really like what you are saying and the way through which you are saying it. You are making it entertaining and you continue to care for to stay it sensible. I can not wait to read much more from you. That is actually a wonderful site.|

 192. Undeniably believe that which you stated. Your favourite reason seemed to be on the net the easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get annoyed while other folks think about worries that they plainly do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side-effects , folks can take a signal. Will probably be again to get more. Thanks|

 193. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could definitely be one of the very best in its niche. Awesome blog!|

 194. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.|

 195. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I've either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help prevent content from being stolen? I'd truly appreciate it.|

 196. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 197. whoah this weblog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the great work! You recognize, lots of persons are searching round for this info, you can aid them greatly. |

 198. I have read a few just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make one of these magnificent informative web site.|

 199. I'm more than happy to uncover this site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book-marked to see new information on your blog.|

 200. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 201. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You're wonderful! Thanks!|

 202. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!|

 203. Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this web site.

 204. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 205. I have to thank you for the efforts you've put in penning this blog. I'm hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now ;)|

 206. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!|

 207. I just like the helpful info you supply for your articles. I'll bookmark your weblog and test once more here regularly. I'm relatively sure I will be informed a lot of new stuff right right here! Good luck for the following!|

 208. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 209. I just like the valuable info you provide on your articles.

  I will bookmark your blog and test once more right here frequently.

  I am quite certain I'll be informed many new stuff right here!
  Best of luck for the next! games ps4 185413490784 games ps4

 210. No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.|

 211. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 212. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 213. Everyone loves what you guys tend to be up too.
  This type of clever work and reporting! Keep up the
  very good works guys I've added you guys to my blogroll. games ps4 185413490784
  games ps4

 214. This blog is obviously awesome as well as informative. I have picked a bunch of handy advices out of this source. I ad love to return over and over again. Thanks a lot!

 215. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 216. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?|

 217. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!|

 218. hey there and thank you for your information – I've definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.|

 219. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 220. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vivid transparent idea|

 221. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your site.|

 222. I just like the valuable info you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and take a look at again here frequently.

  I'm quite certain I will learn many new stuff right
  here! Good luck for the next!

 223. I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I've included you guys to our blogroll.|

 224. magnificent submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You must proceed your writing. I am confident, you have a great readers' base already!|

 225. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 226. wonderful issues altogether, you just won a new reader. What could you recommend in regards to your post that you just made a few days in the past? Any positive?|

 227. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Kudos!|

 228. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I'll be subscribing in your rss feed and I'm hoping you write once more very soon!|

 229. Hello there! This blog post couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he'll have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 230. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I've
  either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the internet without my permission. Do you know any
  techniques to help prevent content from being stolen? I'd certainly
  appreciate it.

 231. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can't wait to read far more from you. This is really a tremendous site.|

 232. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 233. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I'd genuinely appreciate it.|

 234. I savor, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You ave ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 235. You could certainly see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.|

 236. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was once a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?|

 237. Howdy! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 238. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!|

 239. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 240. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 241. fantastic post, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am confident, you have a great readers' base already!|

 242. This very blog is without a doubt interesting additionally amusing. I have discovered a lot of interesting advices out of it. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 243. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 244. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.|

 245. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll certainly comeback.|

 246. What's up, this weekend is fastidious in support of me, because this occasion i am reading this wonderful educational post here at my residence.|

 247. It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!|

 248. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 249. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 250. Hey I am so happy I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.|

 251. I believe everything said made a bunch of sense. However, what about this? suppose you were to create a awesome title? I ain't suggesting your content is not good., however suppose you added something that makes people want more? I mean BLOG_TITLE is a little vanilla. You ought to peek at Yahoo's home page and note how they create article headlines to get viewers to click. You might add a related video or a picture or two to grab readers interested about everything've got to say. Just my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.|

 252. I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that's equally educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something relating to this.|

 253. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant article.|

 254. It is really a nice and useful piece of info. I'm glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.|

 255. Just want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 256. I absolutely love your blog and find many of your post's to be just what I'm looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!|

 257. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 258. Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!|

 259. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!|

 260. I don't know whether it's just me or if everybody else experiencing issues with your site. It seems like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my web browser because I've had this happen before. Thanks|

 261. Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.|

 262. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!|

 263. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and use something from their web sites. |

 264. What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me. Good job.|

 265. You really make it appear so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I think I would by no means understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I'm looking ahead in your subsequent publish, I'll attempt to get the dangle of it!|

 266. Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who actually understands what they are discussing over the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of your story. I can't believe you aren't more popular because you definitely possess the gift.|

 267. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 268. Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?|

 269. This awesome blog is really interesting and informative. I have discovered a lot of interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to visit it every once in a while. Thanks a lot!

 270. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 271. It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 272. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 273. I'll immediately clutch your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you've any? Kindly let me understand so that I could subscribe. Thanks.|

 274. You have made some really good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.|

 275. Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author. I will always bookmark your blog and may come back in the foreseeable future. I want to encourage that you continue your great job, have a nice weekend!|

 276. whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 277. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible piece of writing.|

 278. Hey there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does managing a well-established blog such as yours take a lot of work? I am brand new to blogging but I do write in my journal daily. I'd like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!|

 279. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.|

 280. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 281. Oh my gߋodness! Impressive article dude! Tһank you so
  much, Howeνer I am encountering isssues with your RՏS.
  I don't understand why I can't join it. Is there anybody else
  having identicɑl RSS pгoblems? Anybody ԝho knows tthe solutiοn can you kindly respond?
  Thɑnx!!

  Visit my web-site same day payday loans

 282. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 283. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.|

 284. You have made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views
  on this web site. 0mniartist asmr

 285. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 286. Thank you for some other informative site. Where else may just I am getting that type of information written in such an ideal way? I've a project that I am simply now working on, and I have been at the glance out for such info.|

 287. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips for first-time blog writers? I'd really appreciate it.|

 288. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 289. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.|

 290. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 291. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!|

 292. Innumerable women hope for to make money with their bodies. Prostitution. Do you skilled in about this:) '?? ?????'. ???????????: ??? ????, ???? '????', ???, 29 ????? | ????????? / DanceTalk Progenitive putting into play of a lesbian disclose is a delicate role-playing dissimulate of two girls playing or experiencing a lustful lascivious scene.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.