'מה עכשיו'. כוריאוגרפיה: הלל קוגן, אולם 'הבית', יפו, 29 ביולי

צילום:

עבודתו החדשה של הלל קוגן 'מה עכשיו', תהיה פרק אחרון בטרילוגיה. קוגן קושר את העבודה הזו ל'אוהבים ערבים'  ו'הברבור והסרסור', שאליהם מצטרפת 'מה עכשיו'. המשותף לשלוש העבודות הוא שימוש בחומרים ארס פואטים.  כאן הכוונה להתייחסות ישירה רפלקסיבית על היוצר הנמצא בתהליכי הבניה, חשיפת התהליך הראשוני בסטודיו שבו היוצר מחפש אחר  חומרי הגלם שלה והעלאת טכסט שנוגע בהגדרות שדה היצירה.

במובנים רבים, העבודה עושה דרך נועזת במסע חקר כאשר על הבמה קוגן מעלה חומרי גלם וחושף תהליכי ניסוי וטעייה של היוצר שהוא מגלם, בשלב שליוצר אין מושג עדיין, כביכול, מה יצא ממנה.

בשלב הראשוני הזה כשקוגן מנסה לאלתר כמה וכמה רצפי תנועה וזונח אותם, מחליף מוסיקה ומנסה למצוא קצה חוט מחדש הקהל הופך להיות שותף לתהליך, לחיבוטים, אם כי אין לו דרך לדעת מדוע הניסיונות נידחים.  

התהייה 'מה עכשיו' –כשמה של העבודה- מעלה חשש, לאן כל זה מוביל, האם מתוך שלל חומרי הגלם יגיע פתרון, סיכום, או מחול ,אמיתי" שבגינו הוא הגיע.  בשלב זה הוא רואה איך התאספו כמה אופציות שאולי יהפכו אחר כך לחומרי גלם. .

'מה עכשיו' היא השאלה. שאלה קיומית מטפיזית או פרקטית. האם אין זה מה שאומר האמן לעצמו ברגע שהוא עומד לבד בסטודיו, הכי לבד, לפני שהוא מתחיל לבנות עבודה חדשה.

שם העבודה נכתב באופן מפורק. בהנחה שלא מדובר רק בבחירה עיצובית, אולי זו דרך להשהות את השאלה שמאחורי השם, או שמא זו הצהרה על אג'נדה שאומרת כן לפירוק, לא למסגרות צפויות.

בקצה הבמה יש מחשב פתוח, גליל נייר טואלט, בקבוק שתייה. קוגן קם ומתחיל ללכת במעגלים. מבעו מודאג משהו. הוא מגביר קצב, הגו מתכופף קדימה והידיים מטלטלות  כשל שימפנזה. עוד שורה של אלתורים והסקיצות הראשוניות עדיין  לא מובילות אותו לשום מקום. שוב הוא מנסה להחליף את המוסיקה.

למזלו הטוב, נכנסת לבמה הפרסונה שמגלמת שרון צוקרמן וייזר, שותפתו לערב ולדיאלוג שביניהם, שעובר אף הוא כמה שלבי בנייה ודקונסטרוקציה. .

צוקרמן מתגלה כבת זוג שתעשה הרבה כדי לשלוף את קוגן משקיעה בעתות ייאוש. היא כאן בתפקיד הפרטנרית שתנסה להיכנס לראש שלו כשהוא מתעטף באלם מרב מחשבות. היא זו שתשקף אותו וגם זו שלא פוחדת להתעמת אתו, או גם להרים קול. היא תצחק ותצחיק אותו בין התלבטות אחת לשנייה. היא בהחלט עוברת כאן כפרפורמרית  מוצלחת ושותפה קשובה ומגיבה.

קוגן עושה כאן מהלך מעניין בשונה משתי העבודות הקודמות שהוזכרו לעיל, שבהם הוא הפליא לנסח דברים במילים. רב הטכסטים המתוחכמים שכתב לעבודותיו הקודמות היו לא פחות ממבריקים.

מאחר וזו עבודה על שני רקדנים בסטודיו ריק שבו שרון והלל רק מתחילים מסע שבו לאמון מקום ראשון, סביר להניח שהדואט הוא פרי שותפות מלאה. עם זאת, קוגן, הבכיר ממנה בגיל ובמוניטין, מפנה לה הרבה מקום באמצע למרות יכולתו להעביר מסרים מורכבים בכמה אמצעים במקביל. יחסית לתסיסה של צוקרמן, קוגן נראה מסוגר ועצור קצת, לאור חלקו הדומיננטי גם ב'אוהבים ערבים' וגם ב'הברבור והסרסור'.

דבר מה חורג מהאיזון במערכת שנוצרה בין שני השותפים.  קצת קשה לקבל את זה מאחר והניסיונות להתקדם יצירתית- וחייבת להיות הנחה שקיימת בכלל מטרה כזו – סובלים כביכול מלא מעט חסמים. טוב שיש אופציה; בכל פעם שאחד מהם מרגיש תקוע, מפוספס, הוא מחליף מוסיקה, רובה ג'אז משובח, כך שלא הכול לשווא. ברגע של השראה, קוגן מאלתר על המוסיקה – שכוללת אף היא אלתורים אינהרנטיים משלה-  ועולה על גל של תיפוף מהיר שרק מתגבר ומגיב לו בתיפוף באוויר כשהוא עומד על רגל אחת ומנפנף בקצה רצחני בכף רגלו השנייה.

סצנה נוספת שגם היא מעלה חיוך היא זו שבה צוקרמן קולעת צמה ותוך כך שואלת אותו 'מה אתה עושה?' שאלה שמובילה אותה לנסות ולהצטרף לקטע בו הוא מקיש באצבע צרידה את הקצב. כשנקישותיה מסתנכרות עם שלו, פניהם מוארים. צוקרמן מוסיפה בסוף אלתורי קולות צוהלים; היא מיללת, הוא נובח, היא עושה מה והוא מיאו.

בחיקה של  צוקרמן נפלה סצנה שבה היא מקטרת כי המדינה מתפרקת ועוד אחת שבה היא משחקת תפקיד של אישה המנסה להסביר לקהל מה זה מחול עכשווי  בהנחה שכולם סגורים על האופרה ומחזיקים במנוי לקאמרי. הטון שבו היא נוקטת מתנשא לגבהים ובמקביל היא קורצת לקהל הבית, שבערב בכורה זה יש בו לא מעט מוזמנים שבויים. ואכן, פה ושם נשמעים גיחוכי הסכמה. הביצוע מצוין, אבל מה תפקידם במכלול .  לרגע הם השכיחו שהערב נבנה על ערימת פרגמנטים, שמשמרים סוג של ארעיות שהשתדכה לשלד הרעיוני המוביל..

לא עובר זמן ועל הבמה מתרחשת 'מריבה' בין השניים. קוגן מאשים אותה שהיא מסרסת אותו. באמת. היא  מאשימה אותו בהשתקתה. ובסוף הם יסגרו במעין ראפ..

בסופו של ערב מהדהדת  אמירה נפוצה : לא חשובה התוצאה, חשובה הדרך. האומנם?

להסיר ספק, יש בערב רגעים משעשעים, חומרים לא צפויים במשורה. היו גם רגעי דיאלוג נונסנסיים שהזכירו סצנות סיינפלדיות משעשעות על כלום, במודע..

הגיוונים האלה מחברים את העבודה שמשייטת באגם ארס פואטי ליובלים שמרפררים ל'ארט פוברה' (אמנות ענייה), שהייתה תנועה רדיקלית של אמנים באיטליה של שנות השישים שויתרו על תהליכי   סובלימציה וביקשו לערער על היררכיות לטובת שימוש בחומרים דלים, ממוחזרים. חלק מחבריה עסקו גם בפרפורמנס. הזרם ביקש לאתגר מבני כוח, וטען כי אמנות זה החיים ולהיפך. מרכיבים אלה משותפים בחלקן לבחירות של קוגן, שב'מה עכשיו' באות לביטוי בבחירות המבניות, בכאן, בהתרסה אל מול קונוונציה שעבודת במה במחול טוב לה להיות מהודקת –כמו שתי העבודות הראשונות בטרילוגיה שלו- בשבירת הגבולות בין חיפוש אחר חומרים  למחול ושילובם בתגובות ספונטניות, ריאליסטיות של השניים..

מקומה של עבודה זו בטריו לא מובן מאליו. בניגוד לשני הדואטים שקדמו לו, העבודה בהגדרתה אבל גם בעיבודה היא פרומה בהרבה מקודמותיה בכוונת מכוון. זה צעד שדורש העזה והוביל ליצירה ייחודית, אקספרמנטלית מקודמותיה, ואי אפשר לומר שהעבודה החדשה אינה מאתגרת..

 

 

 

 

123 תגובות על «'מה עכשיו'. כוריאוגרפיה: הלל קוגן, אולם 'הבית', יפו, 29 ביולי»

 1. How much were you paid in your last job? quality meds delivery "We believe those decisions must be made and can only bemade by this court in actions brought before this court," saidLennox, an attorney for the law firm Jones Day, which has beenhired by the city. Kevyn Orr, a corporate bankruptcy lawyertapped by Michigan officials in March as Detroit's emergencymanager, also worked for Jones Day before joining the city.

 2. I'd like to send this letter by canada med store
  Says Page: "I was a student manager for the [wrestling] team in high school, and I remember how cool that felt to be part of a program. A lot of women's self-esteem is tied to the attention they receive from the opposite sex. If you are putting women in a position like that [with Orange Pride], even if the sex is voluntary, those women are still being taken advantage of."

 3. I live here usa medical supply In the days leading up to Hunter's resignation, the Free Beacon had been reaching out to sources regarding previously unreported radio recordings in which Hunter called Abraham Lincoln "the American Hitler," joked that he would like to see the president of the NAACP tied to a tree and whipped, and alleged that black and Hispanic advocacy groups are more loyal to their races than to America. 

 4. Incorrect PIN cheap medication an inactive brain at work seems to be what is being striven for in almost all areas. just solve this task, just press the button when the light flashes monkey. some jobs are a bit more complicated than that, but that seems to be what is being aimed at. no volitional power for the employee. no way to improve the system (suggestions are viewed as unwanted griping/boat rocking).

 5. How would you like the money? canada med store
  I’ve urged him to try whatever he likes, not least because I’m vegetarian and my own options are limited to a bizarre cheese vol-au-vent and a lentil curry. For the record, the zebra is “fabulous, a real hit”, the crocodile in vine leaves “very good, but really just another dolmades” and the alpaca, he confesses apologetically, “just another weird animal, but I think that’s as much about the psychology as the taste.”

 6. Do you like it here? safest way to get off paxil The non-dream land of Pi'illo is obviously more grounded in Mario-reality, while also being equally visually vibrant. Both areas have puzzle-platform challenges, nothing that would stump you to point of frustration, but can still yield some rewarding moments.

 7. Withdraw cash diclofenaco sdico bula pdf With thermal coal prices down about one-third over the past18 months and coking coal prices down about 40 percent, theworld's biggest producers have been slashing jobs, shelvingexpansion projects and putting some assets up for sale.

 8. Could I ask who's calling? viagra connect asda Among other firms, Wah Seong told Reuters it wasnot "greatly affected" by the delay as there were no immediatesignifcant projects in its pipeline, while Pantech executive director Adrian Tan said the slowdown would have onlya "minimal" impact on on the company's trading division.

 9. I'd like to speak to someone about a mortgage enzyte e3 reviews One thing in Woods’ favor this week is that firm and fast conditions such as these haven’t been seen since Royal Liverpool in ’06, where he hit driver once all week and collected the Claret Jug by hitting stingers off the tee and running low irons onto the greens in a perfect execution of a well-conceived game plan.

 10. I can't get through at the moment fedex express france wikipedia "CTAs are going to have a hell of a job convincing investors they fulfil a viable role," said one prime broking executive, who provides hedge funds with services such as financing, stock lending and clearing of trades and who asked not to be named.

 11. I came here to study obat amoxicillin harga ID/IQ contracts allow the government "to write a laundry list of things they can order from the contractor," said Sarah Gleich, an attorney and government procurement expert at Gibson, Dunn & Crutcher. "They'll write incredibly broad descriptions of the work, like 'telecom services,' so you can't tell what they're ordering."

 12. Wonderfull great site retail price of strattera “With the federal government shutdown entering its second week and no resolution in sight, it’s becoming increasingly obvious that the impact of this forced hiatus will extend far beyond the 800,000 federal workers who are currently on furlough,” WalletHub CEO Odysseas Papadimitriou said.

 13. How do you do? does walmart sell beet root powder dining area with built-in barbecue, the beautiful pool with its beanbags and daybed shrouded in billowing curtains, and the cosy living room in the trulli, with open fireplace. All areas are supremely stylish while managing to avoid the show-home vibe of many contemporary villas.

 14. Could you tell me the dialing code for ? costco famvir “We will wait to learn more from the [State Department] when it publishes the final supplemental environmental impact statement,” TransCanada’s Shawn Howard said in an e-mail. “There are already more than 12,000 pages of technical review that have been published on Keystone XL, and they have stated that there will be a minimal impact on environmental resources along the entire route.”

 15. How many weeks' holiday a year are there? effet secondaires naproxen “Therefore, a likely consequence of this chain of events would be industrial restructuring. Effectively this means that horticultural activity in the UK would be reduced to a level which could be sustained by the labour available at new wage rates.”

 16. Whereabouts are you from? can you take keflex for bv I spent my youth like millions of other American boys, until I turned 10. I was playing shortstop and made the throw to first to end the game and seal our one-run victory. I was going to celebrate by tossing my glove in the air. Only, I couldn’t: My entire arm was paralyzed.

 17. I didn't go to university ibuprofen 800 goodrx The 31-year-old army reservist died on Tuesday in hospital from injuries after collapsing on one of the hottest days of the year during a training exercise in the Brecon Beacons. His death follows that of colleagues Edward Maher, 31 and Lance Corporal Craig Roberts, who also lost their lives after collapsing during the military exercise on south Wales' highest mountain.

 18. I'd like , please kuljetusalan tyturvallisuuskortti “Our research supports the theory that high-fat, high-sugar foods stimulate the brain in the same way that drugs do,” said Joseph Schroeder, associate professor of psychology. “It may explain why some people can’t resist these foods despite the fact that they know they are bad for them.”

 19. Free medical insurance captopril precio farmacias similares Dubai engineering and maintenance firm Drake and Scull rose 2.6 percent in active trade. The firm was expectedto post earnings later on Sunday or on Monday; five analystspolled by Reuters forecast a quarterly profit of 49.5 milliondirhams, a 90 percent jump from a year earlier.

 20. An estate agents naproxen vs ibuprofen 800 “If we don’t continue the investment, we will see a decline in progress,” Warren said. “There might be reason to be happy about some of the data today, [but] we have to be vigilant. This is not even close to the end of the epidemic.”

 21. I can't get through at the moment metoprolol succinate xl vs er One of the biggest culprits for those lost hours is when customers are forced to repeat their story, over and over again, to different customer service representatives. The Kana survey found that during their most recent complaint, 69 percent of customers said they had to repeat themselves multiple times before reaching a resolution. Indeed, reaching a resolution took an average of three tries. Almost two in 10 customers went so far as to call their experience a “customer service death spiral,” requiring at least an hour of repeated explanations.

 22. I can't get a dialling tone can i buy permethrin 5 over the counter Nobody, he says, has ever made an assessment of their total volume. One reason tailings are attractive as a source of rare earth elements, Meinert explains, is that the heavy lifting has already been done: The rocks have already been mined and ground up, which, he says, takes enormous energy. Comparing in-the-ground ore and tailings, he says, it's cheaper to use tailings, given the same level of enrichment.

 23. I study here levaquin online pharmacy Some members of the Chinese public have hailed the Internet as a new and effective venue to fight corruption, but Si said there are risks in doing so because the authorities are not obligated to initiate investigations into public allegations. "If you don't have firsthand material, you can be accused of spreading rumors," Si said.

 24. How much were you paid in your last job? ibuprofen pm while pregnant Later on Sunday a statement from Berlusconi's office said hehad not given a formal interview to Libero but that the paperhad interpreted a chat with the centre-right leader. Thecomments remained on Berlusconi's Facebook page.

 25. How long have you lived here? finasteride 5 mg online With an arrogant sense of entitlement, Albany’s legislators have told the state’s new independent anticorruption commission it can stick its request for additional transparency where the sun don’t shine.

 26. When can you start? mirtazapine 15mg teva bijsluiter Obama said the woes will be addressed. “Experts from some of America’s top private-sector tech companies — who’ve, by the way, seen things like this happen before — they want it to work. . . . They’re offering to send help. We’ve had some of the best IT talent in the entire country join the team,” he said.

 27. Wow, incredible blog layout! Ηow lοng hаѵe yoᥙ beedn blogging for?
  you made blogging ⅼοok easy. Thе overall ⅼοօk օf your site iѕ
  fantastic, aѕ well ass the content!

  Take a lokk at mу site; this page

 28. I'm curious to find out what blog platform you have been using? I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 29. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!|

 30. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 31. After going over a handful of the articles on your web page, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me what you think.|

 32. Thanks , I've recently been looking for information about this subject for a while and yours is the best I have discovered so far. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source?|

 33. Howdy! I could have sworn I've been to your blog before but after looking at a few of the posts I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly delighted I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking back regularly!|

 34. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already 😉 Cheers!|

 35. great publish, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this sector don't realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a great readers' base already!|

 36. I got this web site from my friend who told me regarding this site and now this time I am browsing this web site and reading very informative content at this time.|

 37. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 38. Hello there, I discovered your site by the use of Google whilst looking for a related subject, your web site came up, it looks great. I've bookmarked it in my google bookmarks.

 39. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page again.|

 40. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 41. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice morning!|

 42. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.|

 43. Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking and checking back often!|

 44. Hi there fantastic blog! Does running a blog like this require a great deal of work? I've absolutely no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic but I simply wanted to ask. Thank you!|

 45. Hi outstanding website! Does running a blog like this take a great deal of work? I've no understanding of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic but I simply had to ask. Thanks!|

 46. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!|

 47. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 48. I want to to thank you for this excellent read!! I certainly loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…|

 49. I think what you published was actually very logical. However, what about this? suppose you typed a catchier title? I ain't saying your information is not solid, however what if you added a post title that makes people desire more? I mean BLOG_TITLE is kinda boring. You could glance at Yahoo's home page and note how they create post titles to get people interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about everything've written. In my opinion, it might make your website a little livelier.|

 50. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!|

 51. I have been surfing online more than three hours lately, yet I by no means found any interesting article like yours. It's beautiful price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will likely be much more useful than ever before.|

 52. Howdy would you mind stating which blog platform you're using? I'm going to start my own blog soon but I'm having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 53. Hey There. I found your blog the usage of msn. That is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback.|

 54. That is really attention-grabbing, You're a very professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks|

 55. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 56. Thanks , I've just been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I've found out till now. But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?|

 57. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!|

 58. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos|

 59. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You have done a formidable task and our entire neighborhood will be grateful to you.|

 60. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter but usually people don't discuss such issues. To the next! Many thanks!!|

 61. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear concept|

 62. You can certainly see your expertise within the article you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.|

 63. My brother suggested I may like this web site. He was entirely right. This submit truly made my day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!|

 64. Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 65. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 66. You really make it appear really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I believe I'd never understand. It seems too complex and very huge for me. I'm taking a look ahead in your subsequent post, I'll try to get the hold of it!|

 67. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I've had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!|

 68. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 69. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 70. I seriously love your website.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I'm trying to create my own blog and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos!|

 71. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers? I'd certainly appreciate it.|

 72. Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 73. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll definitely comeback.|

 74. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity for your put up is simply spectacular and that i can think you're a professional in this subject. Fine with your permission let me to snatch your feed to keep updated with impending post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.|

 75. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this information So i'm happy to show that I've a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely will make sure to do not overlook this web site and give it a look regularly.|

 76. Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!|

 77. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 78. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.