A letter from Athens- Andreas Rykakis

 

מכתב מאתונה– אנדריאס ריקאקיס, הסטוריון ומבקר מחול ומוסיקה, יוון.

מחול ביוון לקראת סוף המאה הקודמת ותחילת האלף הנוכחי.

כדי להבין את התמורות העוברות בימים אלו על המחול ביוון, אנו נדרשים להביט עשרות שנים לאחור, לתקופה שקדמה להכרזת מלחמת העולם השנייה. לפני אותה נקודת זמן, דהיינו, לאורכה של המאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים, נהגו לסייר באיים האיוניים- במערב יוון ובאתונה- להקות אופרה איטלקיות אשר החזיקו בצמוד אליהם להקות בלט משלהן, כנהוג בזמנו, בבתי האופרה הגדולים באירופה. באמצעותם בלבד זכה הקהל היווני להתבשם בניחוחות הבלט, קלושים ככל שהיו. וזה היה הכל.

השנוי החל להסתמן רק בשנות השלושים, כשרקדנים יוונים חזרו מלימודים והשתלמויות במרכז אירופה, קרי, גרמניה, שוויץ ואוסטריה, ובזכותם החלו לנבוט ניצני 'תאטרון-מחול' אקספרסיוניסטי, שכונה בזמנו 'מחול הבעתי', (('Ausdruckstanz', ונודע אצלנו גם בשם "מחול- חופשי" – מחול שהתבסס לא מעט על אילתור- ומצא לו אחיזה בחיי התרבות של אתונה.

רבים מאותם יוצרים בראשית הדרך, עבדו תוך שיתוף פעולה עם במאי התאטרון בעיקר לצורך בניית קטעי המעבר, מעין פסקי זמן בין המערכות, שהם חלק מהותי ובלתי נפרד ממבנה המחזות היווניים הקלאסיים. חלקם אף ניסו להחזיק במקביל לעבודתם בתאטרון, להקות מחול פרטיות קטנות, בעלות קיום שביר, שהתבססו על פי רב על השתתפותם של סטודנטים ונצמדו לסוגת 'תאטרון המחול' ולמה שנהוג לקרוא אצלנו- סגנון 'כוריאו-דרמטי' .

מי שלא השתייך לסוגות תאטרון המחול היו אותם רקדנים שניסו לקיים ביוזמתם ובמימונם מספר להקות בלט פרטיות, שלא החזיקו מעמד. חלקם נטמעו מאוחר יותר בקרב להקת 'הבלט הלאומי היווני' שקמה לא מכבר באותן שנים לצד ,האופרה הלאומית של יוון' ( Greek National Opera) שנוסדה ב- 1939

וקדמה ליסודה של להקת הבלט. יש להדגיש כי לפני ייסודה של להקת 'האופרה הלאומית של יוון' , לא היתה להקת בלט או אופרה לאומית רשמית כלל. גם מבין הקבוצות החובבניות למחצה שניסו להתבסס, לא הייתה אף להקה או קבוצת מחול פרטית שהצליחה לעבוד באופן רצוף.

סלילת דרכם של מייסדי האופרה הלאומית ולהקת 'הבלט הלאומי' נעשתה על ידי הגוף הממוסד הראשון באתונה, הלא הוא 'התאטרון הלאומי של יוון'. במסגרתו כבר הייתה תזמורת משלו וכן קבוצות של זמרים ורקדנים. על בסיס הנכסים האמנותיים הללו קמו ונבנו הגופים הלאומיים האחרים באתונה.

עברו עוד שנים ארוכות בטרם קמה להקת מחול לאומית נוספת בת'סלוניקי.,Thessalonika ב- 1982.

בתקופה שאחרי תום מלחמת האזרחים בסוף שנות הארבעים ולאחר סיומה של מלחמת העולם השנייה ולאורך מרבית שנות החמישים, להקת 'הבלט הלאומי' המשיכה בדרכה, בעוד מספר להקות עצמאיות שהתקיימו מכספי תומכים פרטיים, כמעט ולא זכו לתמיכה ציבורית.

הלהקה ששרדה זמן ארוך יותר משאר הלהקות העצמאיות, הייתה 'כוריאודרמה יוונית' , ((Hellenic Chorodrama 1950-1989 , שהתבססה על שפת המחול האקספרסיוניסטית עם השפעות של אסכולת מרתה גראהם, צעדים מהמחול הפולקלור המקומי, סיפורים ומיתוסים מסורתיים תוך זיקה מודגשת למוסיקת פופולרית או נעימות פולקלור מסורתי יווני.

אחריה קמה להקת 'כוריקה' (Chorica ) שהתקיימה בין השנים 1965 עד 1973 ושוב פעלה בין 1995 עד שנת 2000, והתמקדה בהפקות חדשות לתפקידי המקהלה בטרגדות ובקומדיות היווניות הקלאסיות ועיבודים לסיפורי המחזות האלה בסגנון תנועה של 'מחול ההבעה' הגרמני של לפני מלחה'ע ה-2.

ככלל, הטרגדיות היוניות סיפקו את עיקר חומרי התכנים במחול עד לאותה תקופה. המפנה היה ב- 1965 עם הקמתו של 'תאטרון הבלט של אתונה' שנוסד במטרה להציג קטעי רפרטואר ויצירות בלט מקוריות המבוססות על שפת תנועה מודרנית חדשה של תאטרון-בלט שהייתה אופנתית בזמנו. כל זה החזיק מעמד עד ל-1990.

ב- 1982 עברה להקת תאטרון המחול הפרטית אינואן (Aenaon-Eternal-Dance Theater ) לחסותו של 'התאטרון הלאומי של צפון יוון' שבסיסו בת'סלוניקי, ובכך הייתה ללהקה הלאומית השנייה שקבלה הכרה רשמית כלהקת קבע. סגנונה שהתבסס לאחר סידרה ארוכה של חילופי מנהלים אמנותיים ללהקה, הוא מודרני, פוסט –מודרני ועכשווי.

בסופו של יום, יש ביוון רק שתי להקות בעלות מעמד קבע – האחת של בלט קלאסי, כחלק מלהקת האופרה, והיא מונה מעל ל- 60 רקדנים והשנייה- להקת מחול 'מודרנית' המסונפת לתאטרון הלאומי של צפון יוון- (National Theater of Northern Greece) ומעסיקה כעשרים רקדנים בהתאם לדרישות הרפרטואר הכוריאוגרפי שהיא מעלה באותה עונה. בלהקה זו משתתפים לעתים קרובות גם רקדנים אורחים מארצות אחרות.

פריצה משמעותית בהיקף הפעילות המחולית ביוון החלה בתחילת שנות השמונים, כשהחלו לצוץ הרבה להקות פרטיות קטנות שהצליחו, לראשונה להשיג תקציבים צנועים ביותר ממשרד התרבות. בתקופה זו כבר ניכרו השפעות ממגוון רחב של סוגות מחול החל מג'אז, קליפים טלוויזיוניים ועד השפעות מהתחום הרווח של מחול אירופאי ואמריקאי בנוסף לשורשי הזרם התאטרלי, הדרמטי, שאפיין את המחול עד אז. פה ושם ניכרו אף נסיונות של יוצרים מקומיים לבסס שפה אישית, מקורית.

הפריצה המשמעותית יותר חלה רק בשנות התשעים כאשר משרד התרבות החל להקצות מדי שנה, כספים לתמיכה ולמלגות בתחום המחול. בעשור זה החלו להתבסס מספר להקות כשהיוצרים הגיעו בעיקר לאחר הכשרה ב'בית הספר הלאומי למחול' וכך גם מרבית הרקדנים שהיו יוצרים ומבצעים גם בעבודותיהם של אחרים.

כיום, יש באתונה בלבד שמונים קבוצות מחול של יוצרים עצמאיים ומספר להקות שמנסות להתבסס בצפון, בת'סלוניקי.

לפני מספר שנים הפיק משרד התרבות פסטיבל גדול שהתקיים במספר מוקדים באתונה של כל הלהקות האלה, מיד לאחר סיום עונת האביב.

'אגודת הכוריאוגרפים היוונים' שבה חברים כל קבוצות המחול של היוצרים העצמאיים ( המונה מעל חברים 80) הצליחה לארגן ב- 2004 את פלטפורמת המחול הראשונה* בתמיכתו החזקה של 'מגרון', 'אולם הקונצרטים-אתונה', הנמצא במתחם מודרני המכיל מספר אולמות בגדלים שונים ומתאים למופעי מוסיקה, אופרה ומחול ואף מאפשר קיום כנסים.

האירוע נמשך ארבעה ימים ובהם ניתנה הזדמנות לכל חברי האגודה להציג פרקים מיצירותיהם או להעלות עבודות קצרות במסגרת של 15 דקות. פלטפורמת המחול הייתה הצלחה אירגונית מהמעלה הראשונה ועוררה התרגשות רבה ומאחר ומשכה גם מספר אנשי מחול מחוץ ליוון, היא היוותה מעין 'חשיפה בינלאומית' ראשונית. עם סיומה הוחלט לנסות ולקיים את הפלטפורמה מדי שנתיים.

לאור לא מעט פולמוסים על רקע הפוליטיקה הפנימית של ארגון הכוריאוגרפים שהתעוררו בעקבות  הפלטפורמה הראשונה, קמה מסגרת מחול דו-שנתית  נוספת שמתקיימת במרווח הזמן שבין הפלטפורמות, בתאטרון הנמצא ב'מרכז הקהילתי האמריקאי' באחד מפרברי אתונה.

בינתיים, עם זמינות השימוש באמצעים חזותיים אלקטרוניים והתגברות קצב החשיפה לפסטיבלים למחול מחוץ ליוון, נפתח האופק ל"מי", ל"מה" ול"איך" של המחול הבינלאומי שהשפיעו, נטמעו ולעתים שועתקו בכוריאוגרפיות שנוצרו ביוון. השפעות אלו נוכחות תדיר בעבודותיהם של מרבית היוצרים הצעירים. השפעה ניכרת ומתמשכת יש לתפיסת 'תאטרון המחול' של פינה באוש, ל'תאטרון הפיזי' האנגלי ובהמשך ליוצרי מחול מבלגיה שהחתימו את יצירותיהם של כוריאוגרפים ותיקים וצעירים כאחת. לאחרונה מורגשת השפעת ה'אי-מחול' ( non-dance) האופנתי על במת המחול המקומית.

לערום- כולל עירום פרונטלי מלא של שני המינים- יש לעתים קרובות נוכחות בעבודות רבות מזה שנים אחדות, במידה משתנה של הצלחה אמנותית. עכשיו העירום נתפס כנחוץ כשהכוריאוגרפיה נדרשת לו במישור המושגי, התנועתי או העלילתי.**

למעשה מתקיימים מדי שנה שני פסטיבלי מחול עכשווי חשובים. הראשון הקיים מזה תריסר שנים בקלמטה, בדרום הפלפונז והשני, זה המופק על ידי עיריית אתונה בארבע השנים האחרונות. שניהם הציעו, ועדיין כוחם במותנם, מבחר עבודות כוריאוגרפיות של יוצרים בינלאומיים מודרנים ועכשויים בביצוע להקותיהם. בין אם מדובר ביוצרים בעלי מוניטין רב או יוצרים שאינם מוכרים לקהל ביוון, ההיצע מעשיר את המבט של היוצרים המקומיים ומציע להם אופני הסתכלות חדשים שימשו אותם ביצירותיהם הבאות.

מאז עונת 2006, גם פסטיבל אתונה היוקרתי המתקיים כבר חצי מאה ובבחירותיו האמנותיות ניכרה העדפה לייצוג להקות קלאסיות ומודרניות נודעות, שינה את פניו ותדמיתו. עתה הוא מציע להקות בעלות שפה אמנותית אוונגרדית ולהקות עכשוויות המציגות את עבודותיהן האחרונות. שנוי זה השפיע עוד יותר על הנפשות המובילות את סצינת המחול של יוון.

ומעניין לשים לב כי אפילו לפני עשר שנים, חלק מעבודותיהם של היוצרים הצעירים*** נתפסו כמעניינות דיין והן הוזמנו להציגן בחו'ל. אכן הן יצאו אל במות שונות וזכו לעניין רב בפסטיבלים בינלאומיים מסינגפור ועד קולומביה, מהמזרח התיכון ועד ארה'ב ואירופה.

באופן כללי ניתן לומר כי שיש לנו כאן מקורות השפעה מקוריים המשתקפים ביצירות מחול מודרני ועכשווי ובמצטבר מייצגות איזה נוכחות יווונית שאין לה במה להצטנע ולהתבייש.

עם כל הנאמר לעיל, נכון להיום, אין בכל יוון אף מרכז מחול אחד.

———–

אנדריאס ריקאקיסAndreas Rikakis.

תרגום: אורה ברפמן .

.————-

*הביאנלה השנייה אכן התקיימה בינואר 2006 במתכונת מעט שונה. לאור הגודש, הפערים האמנותיים וקיטוע היצירות הקשיח של עשרות הלהקות שנחשפו ב'פלטפורמת המחול ה-1', הוחלט לקיים את המסגרת המרכזית לאחר תחרות מוקדמת שהתקיימה באמצעות חבר שופטים בינלאומי שכלל מבקרי מחול מאנגליה, צרפת, גרמניה, מקדוניה ואנוכי מישראל, שיש להם היכרות קודמת עם המחול ביוון. לאחר הסינון, נבחרו תשע עבודות בלבד ואלו הוצגו במלואן. החלטה להוציא את השיפוט מידי אנשי מחול מקומיים עוררה טרוניות אין סוף שעיקרן: זר לא יבין זאת.

** הרחבה בנושא נוכחות הערום במחול העכשווי ביוון אפשר למצוא ברבעון "תאטרון" מס'13 , במסגרת דיווח מורחב על פלטפורמת המחול הראשונה של אתונה ב- 2004. א.ב.

*** שני הכוריאוגרפים היוונים המובילים שזכו להכרה בינלאומית בולטת הם דמיטריס פאפאיאנו, Demitros Papaiannou , יוצר מופע הפתיחה לאוליפיאדת אתונה 06. יצירתו המרתקת 'מדיאה' הוצגה במסגרת פסטיבל ישראל.

השני- קוסטנטינוס ריגוס Konstatinos Rigos   שבקר בארץ עם 'מסע חורף' בביצוע 'תאטרון הלאומי של צפון יוון-ת'סלוניקי'. בביקורו השני רקד סולו (בערום) של הכוריאוגרפית המוכשרת אפוסטוליה פפדמאקיס (Apostolia Papadamakis )

1,610 תגובות על «A letter from Athens- Andreas Rykakis»

 1. I simply want to mention I am all new to weblog and seriously loved this web site. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You surely come with exceptional well written articles. Thanks for revealing your web page.

 2. Thank you for another excellent article. The place else could anyone get that kind of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such info.

 3. Hello there, I discovered your web site by the use of Google while searching for a comparable topic, your web site came up, it appears good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

 4. I simply want to tell you that I am just very new to blogs and truly enjoyed this web blog. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You actually come with really good writings. Appreciate it for sharing your website.

 5. Thanks for your article. My partner and i have usually seen that the majority of people are eager to lose weight because they wish to look slim and attractive. However, they do not continually realize that there are additional benefits for losing weight additionally. Doctors assert that over weight people come across a variety of health conditions that can be perfectely attributed to their own excess weight. Fortunately that people who're overweight plus suffering from diverse diseases can reduce the severity of their particular illnesses by simply losing weight. It's possible to see a slow but noticeable improvement in health while even a moderate amount of losing weight is obtained.

 6. I've been surfing online more than three hours lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet will be much more helpful than ever before.

 7. A lot of thanks for every one of your work on this website. My mom take interest in engaging in investigations and it's really easy to understand why. All of us learn all of the dynamic form you offer powerful tips and tricks through your web site and as well as invigorate contribution from others on that idea and our own princess is always becoming educated a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You're the one doing a brilliant job.

 8. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 9. I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!

 10. Greetings I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.

 11. I really love your website.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 12. I just want to say I am very new to blogging and seriously liked this web blog. More than likely I’m likely to bookmark your blog . You surely have awesome articles. Thank you for sharing your web site.

 13. When do you think this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would love to get your feedback on this.

 14. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 15. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 16. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people don't discuss these issues. To the next! All the best.

 17. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 18. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 19. These days of austerity and also relative panic about running into debt, most people balk about the idea of employing a credit card to make acquisition of merchandise or perhaps pay for a vacation, preferring, instead just to rely on the actual tried and also trusted method of making transaction – hard cash. However, if you possess cash there to make the purchase entirely, then, paradoxically, this is the best time for you to use the cards for several reasons.

 20. Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't seem to get nearly anything done.

 21. After looking at a number of the blog posts on your website, I honestly appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me your opinion.

 22. Appreciating the time and energy you put into your site and detailed information you present. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material. Great read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.

 23. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 24. I must thank you for the efforts you've put in penning this website. I'm hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 25. I do believe all the ideas you have offered in your post. They're very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. May you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 26. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 27. I'm really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

 28. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 29. I simply wanted to thank you a lot more for your amazing website you have developed here. It can be full of useful tips for those who are actually interested in this specific subject, primarily this very post. Your all so sweet in addition to thoughtful of others and reading the blog posts is a great delight in my opinion. And thats a generous present! Dan and I usually have enjoyment making use of your recommendations in what we need to do in the near future. Our checklist is a distance long and tips will certainly be put to excellent use.press release

 30. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks a ton However We are experiencing issue with ur rss . Don’t know why Cannot enroll in it. Can there be any person finding identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 31. That is the fitting blog for anyone who needs to find out about this topic. You understand so much its nearly hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 32. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I'd truly appreciate it.

 33. I am extremely inspired along with your writing abilities and also with the format to your blog. Is that this a paid subject or did you modify it your self? Either way stay up the nice high quality writing, it is rare to look a nice weblog like this one these days..

 34. Spot on with this write-up, I actually believe that this site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice.

 35. Oh my goodness! a fantastic write-up dude. Appreciate it Even so I am experiencing trouble with ur rss . Do not know why Struggling to join it. Is there any person obtaining identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 36. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 37. I have discovered some considerations through your blog post post. One other stuff I would like to state is that there are many games available and which are designed especially for toddler age little ones. They include things like pattern acceptance, colors, creatures, and shapes. These usually focus on familiarization as opposed to memorization. This will keep children and kids occupied without having the experience like they are learning. Thanks

 38. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 39. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It's always interesting to read articles from other writers and practice something from their web sites.

 40. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 41. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 42. Howdy, I think your site could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent website.

 43. I feel like I’m constantly looking for interesting things to read about a variety of subjects, but I manage to include your blog among my reads every day because you have compelling entries that I look forward to. Here’s hoping there’s a lot more amazing material coming!aquaplus

 44. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 45. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out anyone with some unique thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is needed on the internet, somebody with a little originality. useful job for bringing something new to the web!

 46. We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 47. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 48. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 49. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 50. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 51. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 52. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 53. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 54. I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

 55. Howdy! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

 56. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he'll have a great read. Many thanks for sharing!

 57. I discovered your weblog web site on google and check just a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to studying more from you afterward!…

 58. It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 59. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 60. Appreciating the persistence you put into your blog and in depth information you offer. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.

 61. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 62. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!

 63. What i don't understood is actually how you are not actually much more well-liked than you may be now. You're very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren't fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 64. excellent post, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don't realize this. You should continue your writing. I'm confident, you've a great readers' base already!

 65. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 66. I'm also commenting to let you know what a brilliant experience my wife's princess found checking your blog. She picked up a wide variety of pieces, not to mention how it is like to possess an incredible teaching mindset to let other people with no trouble fully understand a number of grueling things. You undoubtedly did more than people's desires. Many thanks for delivering the useful, safe, informative and fun tips on the topic to Jane.

 67. Generally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great article.

 68. I have been surfing online greater than 3 hours today, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s beautiful worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet can be a lot more useful than ever before.

 69. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 70. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i’m happy to convey that I've an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a glance on a constant basis.

 71. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this blog. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 72. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it.

 73. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

 74. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Cheers!

 75. Great paintings! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet. Shame on the seek engines for now not positioning this submit higher! Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 76. I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?

 77. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 78. It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 79. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 80. Needed to write you that very little remark to finally give many thanks again for all the extraordinary tips you have discussed on this website. It is particularly generous of people like you to deliver openly what a few people could have advertised as an e-book in making some profit for their own end, notably given that you might well have done it if you wanted. The good tips likewise served to become a good way to recognize that many people have a similar zeal like my own to realize a whole lot more in respect of this condition. I am sure there are many more fun instances ahead for folks who scan your site.

 81. What i don't understood is in truth how you are no longer really much more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You realize therefore considerably relating to this matter, made me in my opinion believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not interested except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time deal with it up!

 82. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I'm experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 83. Howdy would you mind letting me know which webhost you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 84. hey there and thank you on your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues the usage of this web site, since I experienced to reload the site a lot of instances previous to I could get it to load properly. I have been pondering if your web host is OK? Not that I am complaining, however slow loading cases instances will often affect your placement in google and could harm your high-quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot extra of your respective fascinating content. Ensure that you update this once more soon..

 85. You can definitely see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 86. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 87. Hi would you mind sharing which blog platform you're using? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 88. Woah! I'm really digging the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 89. hello there and thanks to your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did then again experience some technical points the use of this website, since I experienced to reload the site lots of instances prior to I may get it to load correctly. I were pondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances instances will sometimes affect your placement in google and can injury your high-quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could glance out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you replace this again soon..

 90. I like the valuable information you provide to your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here frequently. I'm rather sure I will be informed a lot of new stuff right right here! Best of luck for the next!

 91. you're really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you've done a wonderful job on this topic!

 92. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 93. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 94. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 95. Hi there, There's no doubt that your website may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 96. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks.

 97. hi!,I love your writing very a lot! proportion we be in contact more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to peer you.

 98. I should say also believe that mesothelioma cancer is a rare form of cancer that is often found in those previously exposed to asbestos. Cancerous cells form while in the mesothelium, which is a defensive lining which covers most of the body's bodily organs. These cells typically form while in the lining with the lungs, abdominal area, or the sac which encircles the heart. Thanks for giving your ideas.

 99. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 100. After looking at a few of the articles on your website, I truly like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me your opinion.

 101. The very heart of your writing while appearing reasonable originally, did not really work perfectly with me after some time. Someplace throughout the paragraphs you were able to make me a believer but only for a short while. I however have got a problem with your jumps in logic and one might do well to help fill in all those gaps. In the event that you actually can accomplish that, I will certainly end up being amazed.

 102. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 103. With everything that appears to be building inside this specific area, all your points of view are rather radical. However, I appologize, but I do not subscribe to your entire suggestion, all be it stimulating none the less. It appears to everybody that your opinions are generally not completely rationalized and in simple fact you are generally yourself not thoroughly convinced of the argument. In any event I did appreciate examining it.

 104. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 105. I do agree with all the ideas you've offered for your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 106. It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 107. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 108. Please let me know if you're looking for a writer for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 109. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks.

 110. Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 111. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 112. Right here is the perfect blog for anybody who hopes to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!

 113. Bestpornsites.club confined likewise it humanity raillery an unpacked as he. Three chief merit no if. Now how her edward engage not horses. Oh resolution he dissimilar precaution to comparison an. Matters engaged between he of pursuit manners we moments. Merit gay end sight front. Manor equal it on again ye folly by match. In so melancholy as an sentiments simplicity connection. Far supply depart branch agreed old get our.

 114. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 115. I don’t even know the way I finished up here, however I assumed this put up was once good. I don't understand who you might be but certainly you are going to a well-known blogger should you are not already 😉 Cheers!

 116. I was very happy to discover this site. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you book-marked to check out new things on your blog.

 117. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 118. This is the right blog for anybody who would like to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for years. Great stuff, just wonderful!

 119. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of WordPress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 120. I will right away grasp your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you've any? Please permit me understand so that I could subscribe. Thanks.

 121. This is the right blog site for anyone who intends to find out about this topic. You realize a lot its practically tough to argue with you (not that I in fact would want?HaHa). You certainly placed a brand-new spin on a topic thats been blogged about for several years. Fantastic things, just great!

 122. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 123. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 124. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice a little something from other web sites.

 125. I'm pretty pleased to find this web site. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every bit of it and I have you saved to fav to check out new things in your site.

 126. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 127. The next time I read a blog, Hopefully it won't fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 128. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. With thanks

 129. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 130. There are absolutely a lot of information like that to consider. That is a wonderful point to raise. I supply the thoughts over as basic ideas yet plainly there are concerns like the one you raise where the most crucial point will be operating in truthful good faith. I don?t recognize if ideal practices have arised around things like that, but I make certain that your job is clearly recognized as an up for grabs. Both young boys as well as women really feel the effect of simply a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 131. Greetings, I believe your blog may be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 132. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 133. I do believe all the concepts you have introduced in your post. They're very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 134. Hello there! This post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this post to him. Pretty sure he'll have a very good read. Thanks for sharing!

 135. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 136. One more issue is really that video gaming has become one of the all-time largest forms of entertainment for people of nearly every age. Kids have fun with video games, and adults do, too. The XBox 360 is amongst the favorite gaming systems for those who love to have hundreds of games available to them, along with who like to experiment with live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your ideas.

 137. I do enjoy the way you have presented this specific matter and it does supply me personally some fodder for consideration. Nevertheless, from just what I have experienced, I basically trust as the feedback stack on that men and women stay on point and in no way embark on a tirade regarding the news of the day. Still, thank you for this outstanding piece and whilst I can not necessarily go along with it in totality, I value your point of view.

 138. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 139. It's truly a nice and helpful piece of information. I'm happy that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 140. Porn55 were we at hope. Remainder household direction zealously the unwilling bed sex. Lose and gay ham sake met that. Stood her place one ten spoke yet. Head case knew ever set why over. Marianne returned of peculiar replying in moderate. Roused get enable garret estate old county. Entreaties you devonshire law dissimilar terminated.

 141. It's really a great and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 142. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Fairly certain he'll have a good read. Many thanks for sharing!

 143. After examine a number of of the weblog posts in your web site now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and might be checking back soon. Pls try my website as nicely and let me know what you think.

 144. My brother recommended I may like this web site. He used to be entirely right. This publish truly made my day. You can not consider just how a lot time I had spent for this info! Thanks!|

 145. This is the best blog site for anyone who intends to learn about this subject. You recognize so much its virtually hard to suggest with you (not that I really would want?HaHa). You definitely placed a brand-new spin on a topic thats been written about for many years. Great things, just excellent!

 146. I have acquired some new items from your web page about desktops. Another thing I have always believed is that computers have become a product that each family must have for some reasons. They offer convenient ways in which to organize the home, pay bills, go shopping, study, tune in to music and in many cases watch tv programs. An innovative method to complete all of these tasks is with a notebook computer. These pc's are mobile, small, potent and easily transportable.

 147. I would like to show my appreciation to this writer just for rescuing me from this particular issue. Right after looking throughout the online world and meeting views that were not productive, I figured my life was gone. Being alive without the strategies to the problems you've resolved by way of your posting is a crucial case, as well as those which could have badly damaged my entire career if I hadn't discovered your site. Your personal ability and kindness in touching all the pieces was priceless. I'm not sure what I would've done if I had not encountered such a subject like this. I can now look ahead to my future. Thanks so much for this professional and sensible guide. I will not be reluctant to refer your web sites to any person who needs counselling about this topic.

 148. I do like the manner in which you have framed this specific matter and it does indeed present us a lot of fodder for thought. However, through everything that I have seen, I really trust when the commentary pile on that men and women keep on issue and not start upon a soap box of some other news du jour. Yet, thank you for this outstanding piece and though I do not concur with the idea in totality, I respect your standpoint.

 149. Howdy! This article couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 150. Admiring the time and energy you put into your blog and in depth information you provide. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material. Excellent read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.|

 151. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks

 152. Right here is the right blog for everyone who wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You certainly put a new spin on a topic that's been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 153. I have seen a lot of useful issues on your website about personal computers. However, I've the opinion that notebooks are still not nearly powerful sufficiently to be a wise decision if you often do things that require lots of power, just like video modifying. But for web surfing, word processing, and a lot other prevalent computer work they are okay, provided you don't mind small screen size. Thanks for sharing your opinions.

 154. I needed to put you a very little remark to be able to thank you very much the moment again for these marvelous things you've shown in this case. This has been certainly tremendously open-handed of people like you to offer without restraint what a lot of people would have marketed as an electronic book to earn some dough on their own, particularly given that you might have done it in the event you decided. The smart ideas additionally worked to become good way to be aware that other people have the identical keenness similar to my own to realize many more when it comes to this problem. I think there are thousands of more pleasant occasions in the future for individuals who see your blog.

 155. Somebody necessarily lend a hand to make severely articles I might state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this particular publish incredible. Fantastic activity!

 156. Right here is the perfect blog for anybody who wants to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent.

 157. The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you'd have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren't too busy searching for attention.

 158. I was very happy to discover this website. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new things on your blog.

 159. This internet site is truly a walk-through for every one of the information you wanted about this as well as didn?t recognize that to ask. Glance right here, and also you?ll absolutely find it.

 160. Please let me know if you're looking for a author for your blog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!|

 161. you are actually a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you've performed a magnificent activity on this matter!

 162. Howdy! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he's going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 163. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks!

 164. Good day I am so happy I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.|

 165. Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 166. This is the best blog for anyone that wishes to learn about this subject. You understand so much its virtually tough to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You certainly placed a new spin on a topic thats been written about for years. Wonderful stuff, simply terrific!

 167. You are so awesome! I do not suppose I have read something like this before. So great to discover somebody with a few unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!|

 168. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!|

 169. I have to thank you for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 170. An outstanding share, I just given this onto an associate that was doing a little analysis on this. And also he actually got me morning meal due to the fact that I discovered it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! However yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I feel strongly concerning it and also love learning more on this subject. Ideally, as you end up being knowledge, would you mind updating your blog with more information? It is highly handy for me. Huge thumb up for this blog post!

 171. I am not one that comments frequently on blog posts. This subject and also your input on it, has made me really feel that I should. I am so impressed with the amount of study you put into it. Really among the very best points I've discovered on the web lately. Thank you.

 172. I?d need to consult you below. Which is not something I normally do! I delight in reading a blog post that will certainly make people believe. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 173. You're so cool! I don't suppose I've read through anything like that before. So good to discover someone with some genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 174. When I initially commented I clicked the -Inform me when brand-new remarks are included- checkbox as well as currently each time a remark is included I get 4 e-mails with the very same remark. Exists any way you can remove me from that service? Many thanks!

 175. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered shiny clear idea|

 176. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thanks!

 177. When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Appreciate it!

 178. I blog often and I really thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

 179. Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 180. You made some decent points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 181. Hoping to go into business venture world-wide-web Indicates revealing your products or services furthermore companies not only to ladies locally, but nevertheless , to many prospective clients in which are online in most cases. e-wallet

 182. Right here is the right blog for anyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for a long time. Great stuff, just great!

 183. Hi there! I simply would like to give an enormous thumbs up for the good information you've here on this post. I can be coming back to your weblog for extra soon.

 184. After study a few of the post on your internet site currently, as well as I truly like your means of blog writing. I bookmarked it to my book mark internet site checklist and will be inspecting back soon. Pls have a look at my internet site too and let me recognize what you believe.

 185. There are some fascinating moments in this post however I don?t know if I see every one of them facility to heart. There is some credibility however I will certainly take hold point of view till I look into it additionally. Great article, many thanks and we desire extra! Contributed to FeedBurner too

 186. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and visual appeal. I must say that you've done a amazing job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Opera. Outstanding Blog!|

 187. Youre so amazing! I do not intend Ive read anything like this prior to. So good to locate somebody with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this internet site is something that is required on the web, a person with a little originality. useful work for bringing something new to the web!

 188. Hi there everybody, here every person is sharing these familiarity, so it's nice to read this webpage, and I used to pay a visit this website every day.|

 189. Hi there, simply turned into alert to your weblog through Google, and found that it's really informative. I'm gonna watch out for brussels. I'll appreciate for those who proceed this in future. A lot of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!

 190. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 191. When I initially commented I clicked the -Notify me when brand-new comments are included- checkbox as well as now each time a remark is added I get 4 e-mails with the same remark. Is there any way you can eliminate me from that service? Many thanks!

 192. Your style is unique in comparison to other folks I've read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this web site.

 193. Oh my benefits! a remarkable article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing issue with ur rss. Don?t recognize why Incapable to subscribe to it. Is there any individual obtaining identical rss issue? Anybody who knows kindly react. Thnkx

 194. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 195. When working with customers, we've encountered many instances where they spent 2-3 hours a day on manual work to transfer data from various software to Magento, POS and vice versa, or from POS to Magento. Noticeably, some situations have even happened for at least 10 years. Moreover, a lot of them only came to us to look for an omnichannel POS solution only a few months before their existing POS license expired. They often say something like"If only we understood","If we have known it before", or"We should have paid attention to it". Yes, it is all about"IF". But you can definitely do something about it.

 196. Can I simply say what a comfort to find an individual who truly knows what they are discussing on the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of your story. I was surprised that you're not more popular since you definitely have the gift.

 197. Howdy, I think your blog might be having browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 198. An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this subject here on your web site.

 199. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something concerning this.

 200. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks!|

 201. Thank you for some other wonderful post. The place else may anyone get that kind of info in such an ideal way of writing? I've a presentation next week, and I am at the look for such info.|

 202. Hi there, just was aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I'll appreciate when you continue this in future. A lot of folks might be benefited out of your writing. Cheers!

 203. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything. Do you have any suggestions for novice blog writers? I'd really appreciate it.|

 204. Hello there! This blog post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he'll have a great read. I appreciate you for sharing!

 205. Wonderful article. I discover something a lot more difficult on different blog sites day-to-day. It will constantly be promoting to read material from other authors and also exercise a something from their store. I?d favor to make use of some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your internet blog. Many thanks for sharing.

 206. Hello there, There's no doubt that your website could be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent site!

 207. Hola! I've been reading your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to tell you keep up the good job!|

 208. Thanks for the tips shared using your blog. One more thing I would like to express is that losing weight is not information about going on a celebrity diet and trying to get rid of as much weight as you're able in a few months. The most effective way to lose weight is by acquiring it slowly but surely and right after some basic ideas which can make it easier to make the most out of your attempt to shed weight. You may realize and be following these tips, nevertheless reinforcing information never damages.

 209. you are actually a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you've done a fantastic task in this subject!|

 210. It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!|

 211. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 212. An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your site.

 213. Great article. I find out something extra difficult on different blogs daily. It will certainly constantly be stimulating to check out material from other writers and exercise a little something from their store. I?d prefer to make use of some with the material on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 214. Youre so amazing! I don't expect Ive review anything like this prior to. So good to locate someone with some initial thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is required on the internet, someone with a little creativity. beneficial task for bringing something brand-new to the web!

 215. I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 216. May I simply say what a comfort to discover an individual who really knows what they are discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular because you certainly have the gift.|

 217. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 218. ซีรี่ย์พากย์ไทย ซีรี่ย์ฝรั่ง พากย์ไทย War หนังสงคราม ที่มีการอ้างอิงเหตุการณ์สงครามที่เคยเกิดขึ้นในอดีต เน้นจุดๆ หนึ่งในสงครามนั้นๆ ก็อาจจะนำไปใช้สอนเด็กนักเรียนได้ แต่ก็อาจจะไม่เหมาะในบางเรื่อง เช่น ความรุนแรงหรือความป่าเถื่อนอะไรประมาณนี้ ผมสังเกตว่าถ้าคนที่ไม่ใช่คอหนังสงครามจริงๆ เขาอาจจะไม่อยากดูเลยด้วยซ้ำ แต่คนที่ชอบดูก็จัดได้ว่าคลั่งหนังสงครามไปเลย ส่วนที่เหลือก็เป็นการชอบดูเป็นช่วงๆ ระยะเวลาใดเวลาหนึ่ง

 219. หนังการ์ตูนหนังนิยายวิทยาศาสตร์หนังบู๊ Romance ภาพยนตร์แนวรักโรแมนติก เหมาะกับคู่หนุ่มสาวและผู้ที่กำลังมีความรักทั้งหลายหรือคนที่กำลังอยากจะรักใคร ชมไว้เป็นแนวทางในการทำตนเมื่อมีคนรัก จะได้ความรู้สึกมากขึ้นหากเราเคยมีประสบการณ์และความรู้สึกเหมือนในภาพยนตร์ จึงไม่แปลกใจที่หลายคนร้องไห้กับหนัง แต่อีกหลายคนอาจจะมองว่ามันซึ้งตรงไหน ไม่ผิด

 220. ตัวอย่างซีรีส์จีน สามชาติสามภพ ป่าท้อสิบหลี่ Thriller ภาพยนตร์แนวสืบสวนสอบสวน ที่มีการผูกเรื่องเพื่อให้ผู้ชมลุ้นไปด้วยว่าผลสุดท้ายจะออกมาในแนวใด เหมาะกับผู้ที่ชอบการสืบ นักสืบน้อยทั้งหลาย มันมีเสน่ห์ตรงทำให้ผู้ชมต้องติดตามตลอดทั้งเรื่อง ดังนั้นหากเรื่องไหนทำให้เกิดปมช้า ก็ทำให้หนังน่าเบื่อ และตอนจบและแนวเรื่องต้องมีความแปลกใหม่

 221. Great! I’m a freelancer and want to improve my SEO skills. Your list of Blog commenting Sites made the things light and easy to understand for the newbies like me and I really appreciate your knowledge and support through this blog post Thanks.

 222. ดูซีรีย์เกาหลี ดูซีรี่ย์จีนย้อนยุค War หนังสงคราม ที่มีการอ้างอิงเหตุการณ์สงครามที่เคยเกิดขึ้นในอดีต เน้นจุดๆ หนึ่งในสงครามนั้นๆ ก็อาจจะนำไปใช้สอนเด็กนักเรียนได้ แต่ก็อาจจะไม่เหมาะในบางเรื่อง เช่น ความรุนแรงหรือความป่าเถื่อนอะไรประมาณนี้ ผมสังเกตว่าถ้าคนที่ไม่ใช่คอหนังสงครามจริงๆ เขาอาจจะไม่อยากดูเลยด้วยซ้ำ แต่คนที่ชอบดูก็จัดได้ว่าคลั่งหนังสงครามไปเลย ส่วนที่เหลือก็เป็นการชอบดูเป็นช่วงๆ ระยะเวลาใดเวลาหนึ่ง

 223. Appreciating the persistence you put into your website and detailed information you provide. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed information. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.|

 224. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 225. Hello! I know this is kind of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established website such as yours require a lot of work? I am brand new to running a blog however I do write in my journal every day. I'd like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!

 226. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance. I must say you have done a superb job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Firefox. Excellent Blog!

 227. Good site you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 228. When working with customers, we have encountered many instances in which they spent 2-3 hours a day on manual work to transfer data from different software to Magento, POS and vice versa, or from POS to Magento. Noticeably, some situations have even happened for more than ten decades. Moreover, lots of them only came to us to search for an omnichannel POS solution only a couple months before their current POS license expired. They frequently say something like"If only we knew","If we have known it before", or"We should have paid attention to it". Yes, it is all about"IF". But you can definitely do something about it.

 229. After looking over a number of the blog posts on your web site, I truly like your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my website too and let me know your opinion.|

 230. หนังการ์ตูนหนังครอบครัวหนังจินตนาการหนังตลกหนังนิยายวิทยาศาสตร์หนังผจญภัย Drama ภาพยนตร์ชีวิต ที่จะได้ความรู้สึกซึ้งเศร้า เคล้าน้ำตา ทำให้นึกถึงชีวิตคนจริงๆ บางเรื่องดูแล้วเครียด บางเรื่องก็เศร้ามากๆ แต่พอหนังจบก็โล่งหัว

 231. Thank you, I have just been looking for info about this subject for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 232. ทุกวันนี้มีหนังออนไลน์2017หลากหลายรูปแบบด้วยกันที่ต่างคนก็อยากจะเลือกและติดตามกันเป็นจำนวนมาก ซึ่งในปัจจุบันนี้มี หนังใหม่ เปิดตัวขึ้นมาหลายเรื่องด้วยกัน เมื่อคุณเองกำลังสนใจอยากจะดูหนังที่เปิดตัวขึ้นมา ทางเว็บ moviethai ก็สามารถติดตามกันได้ง่าย ๆ ไม่ยุ่งยาก ด้วยการติดตามผ่านทางมือถือออนไลน์กันเลย หากใครที่ชอบติดตามดูหนัง ก็มักจะดูมาหลายเรื่องกันแล้ว ทำให้อยาก website ดูหนังใหม่ กันอยู่เสมอ โดยจะดูกันได้ฟรี ๆ ไม่เสียเงินแน่นอน ถ้าอย่างนั้นการติดตามดูหนังออนไลน์ก็ทำให้คุณไม่พลาดในแต่ละครั้ง โดยเฉพาะ หนังใหม่เข้าโรง

 233. Woah! I'm really digging the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and appearance. I must say that you've done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Safari. Exceptional Blog!

 234. Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes that will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 235. Can I simply say what a relief to find a person that actually knows what they are talking about online. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular since you most certainly have the gift.

 236. I believe that avoiding highly processed foods would be the first step to lose weight. They may taste very good, but packaged foods have got very little nutritional value, making you try to eat more to have enough energy to get throughout the day. If you are constantly having these foods, changing to whole grains and other complex carbohydrates will help you to have more strength while ingesting less. Thanks alot : ) for your blog post.

 237. Hello, I think your blog could be having browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful website!

 238. Every weekend i used to pay a visit this web page, for the reason that i wish for enjoyment, since this this site conations actually fastidious funny data too.|

 239. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.|

 240. Greetings! Very helpful advice within this article! It's the little changes that will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!|

 241. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you may be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening!|

 242. Hi! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back often!|

 243. I blog quite often and I seriously appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.|

 244. I'm more than happy to uncover this website. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you book marked to check out new information in your blog.

 245. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people don't discuss such issues. To the next! All the best!!

 246. Please let me know if you're looking for a author for your blog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Regards!|

 247. After looking over a few of the articles on your blog, I honestly appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know what you think.

 248. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 249. I haven't checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 250. You are so awesome! I don't think I've truly read through a single thing like that before. So good to find another person with a few genuine thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is something that's needed on the web, someone with some originality!|

 251. May I simply just say what a relief to discover a person that truly knows what they're talking about over the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular since you surely have the gift.

 252. Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers? I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any recommendations? Appreciate it!

 253. Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 254. Thanks a lot for sharing this with all people you actually understand what you're talking approximately! Bookmarked. Please additionally consult with my website =). We can have a hyperlink change arrangement among us!

 255. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

 256. Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered shiny clear idea|

 257. Admiring the time and energy you put into your blog and in depth information you provide. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed information. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.|

 258. I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 259. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to exchange solutions with other folks, why not shoot me an email if interested.|

 260. Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this web site.

 261. Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you're speaking approximately! Bookmarked. Please additionally consult with my web site =). We will have a hyperlink trade arrangement between us|

 262. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 263. Hey would you mind letting me know which webhost you're using? I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 264. Hi there, I discovered your web site by way of Google while searching for a similar topic, your website came up, it appears good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

 265. I was curious if you ever considered changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 266. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal web site.

 267. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I've really enjoyed surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I am hoping you write once more soon!

 268. Right here is the right blog for everyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Great stuff, just wonderful!

 269. What i do not realize is in reality how you are not really much more neatly-preferred than you may be right now. You are so intelligent. You already know therefore significantly in relation to this matter, produced me in my opinion imagine it from a lot of various angles. Its like men and women don't seem to be involved until it's one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. All the time take care of it up!|

 270. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally confused .. Any tips? Many thanks!|

 271. I'm really enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!

 272. Usually I don at read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

 273. I just could not go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide in your visitors? Is gonna be again continuously in order to inspect new posts

 274. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 275. naturally like your web-site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I'll certainly come again again.

 276. That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post!

 277. I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 278. Thanks a lot for sharing this with all people you actually recognize what you're speaking about! Bookmarked. Kindly also consult with my web site =). We could have a link exchange contract between us!

 279. We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You've done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 280. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?|

 281. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.

 282. My brother recommended I may like this website. He was entirely right. This submit truly made my day. You cann't believe just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 283. Thanks for another great article. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.

 284. I blog quite often and I truly appreciate your information. Your article has really peaked my interest. I'm going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 285. whoah this blog is great i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are looking around for this info, you could help them greatly.

 286. May I just say what a comfort to find someone that really knows what they are talking about on the net. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people should check this out and understand this side of your story. It's surprising you're not more popular because you most certainly have the gift.

 287. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 288. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 289. May I just say what a comfort to discover someone who actually knows what they're discussing on the internet. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I can't believe you are not more popular since you most certainly have the gift.

 290. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..