פסטיבל אינטימדאנס 2016, תיאטרון תמונע, 21-24. תכנית א'+ג'

 צילום: גדי דגון

במסגרת פסטיבל 'אינטימדאנס' בתיאטרון תמונע עלו לבמה אחת עשרה עבודות בשלש תכניות שונות. בסקירה זו נכללות רק שתי תכניות שבהן צפיתי.

בתכנית א' :  'שלא להרבות בדברים' של זוג היוצרים תמי ורונן יצחקי, 'מכונות של עוד' מאת ג'ואל בריי ועודד רונן ו'מופעי היסטריה' מאת עדילי ליברמן.

בתכנית ג' : ' Here Comes The Hit' של דרור ליברמן וקזויו שיונוירי, 'הכל טוב' של רותם תש"ח ו'מוסיקה של ערסים בהיכל התרבות' של מעין כהן-מרציאנו.

מבלי משים, המחול בישראל הולך ונסמך יותר ויותר על מלל, על חשבון התנועה ובתכניות המסוקרות רבות מהעבודות  לא רק מוצפות במילים, אלא ללא תיווכן , אין דרך להעביר את ליבת העבודה.

rotem tashach, intimadance 2016, dagon

בתכניה מנוסחת האג'נדה של המהדורה הנוכחית שבה הפסטיבל מצהיר כי הוא מבקש לבחון כיצד האמנות ובכללה המחול מבקשים להגיב למציאות ולשפה המשתנה. וכיצד המחול מושפע משינויים אלה ומה האפשרויות העומדות בפני היוצרים להיות שחקנים משמעותיים אל מול מנגנונים ציבוריים וחברתיים-פוליטיים שהולכים ומצרים את אפשרויות פעילותו.

זה שהמחול והאמנות, ככלל, מושפעים מתהליכי שינוי, זה נתון ונהיר. אמנות תמיד מיטיבה לבטא את רוח הזמן – בין אם בשלב ראשוני של השינוי או במהלכו. תמורות חברתיות ופוליטיות  הולידו שינוי בתפיסות אמנותיות, והובילו במחול שינויים בתפיסת הגוף ומעמדו הפוליטי. כמו כן, מחול או אמנות ויזואלית כפלקאט פוליטי , בשאיפה להימנות על סוכני השינוי, הכרנו גם בעבר. לדוגמא, נראה את הבסיס הרעיוני – הנגשת אמנות להמונים, ועל הדרך- "חינוכו" של ההמון לאותם הערכים הפוליטיים, שעומד מאחורי העבודות הציבוריות של דייגו ריביירה, או דוגמא קודמת מסוגת מחול ההבעה הפלקאטי- 'השולחן הירוק' של  קורט יוס.

אך כאן מדובר גם בהנחה המשתמעת מהאג'נדה הנוכחית של אינטימדאנס, והיא שיש המאמינים ו/רוצים להאמין שלמחול, כמו לאמנויות אחרות, יש יכולת להשפיע ואולי אף לשנות מציאות, ומכאן  בא הצורך להישען על טכסט כדי להעביר שורה של רעיונות שכלתניים מורכבים ומנוסחים בבהירות, בעוד שמחול הנסמך בעיקר על תנועה, משאיר יותר מדי מקום לשלל אינטרפרטציות על הסקאלה.

אג'נדה זו משקפת את תחושת הערעור החברתי-תרבותי-כלכלי שמאיים על המשך הסדר המוכר לנו לא רק בשכונה שלנו, אלא במרחב  הגלובלי וממנו נגזר הרצון לקחת חלק בביטוי עמדות פוליטיות, להתריס, לחדד קונפליקטים ולקוות שבכך המחול, או האמנות יכולים לעשות משהו כדי לשנות את יחסי הכוחות הדורסניים.

במבט לאחור, נראה שרותם תש"ח עונה על מרכיבים המאפיינים את האג'נדה כמעט אחד לאחד. את הסולו שלו הוא מגדיר  כמופע הרצאה שעושה שימוש במחול כפרופגנדה, אל מול מחול שמאפשר לנו לסבול את הסדר הקיים. הוא מתריס ומתריע בהומור וסרקזם על שלל תופעות ונושאים שכולם סיבה לגיטימית לייאוש, החל מ"המצב" האנומלי של חברה כובשת שיותר משהיא חותרת לפתרון, היא מנסה לכופף תהליכי מציאות משתנה שיום אחד תביא לאובדנה המוסרי והקיומי

.ארקדי זיידס:arkadi zaides 4 people

רותם מאזכר יוצרים ישראלים שכן פנו למסרים פוליטיים בעבודות שלהם, במידה משתנה של מיקוד והוא מזכיר כמה ובהם את העבודות של כמה יוצרים בולטים בתחום כמו הלל קוגן, ארקדי זיידס,  ולא מעט אחרים ובאותה מידת דאגה מנבא את סופו של כדור הארץ משואה אקולוגית, דואג מתוצאותיו של קיטוב חברתי-כלכלי משחית. ויותר מהכל הוא תוהה לאור רידוד האמנות נוכח הפופולזם, למה צריך אמנות בכלל, שהרי אמנות מפלגת, ראה את ההתססה של שרת התרבות ואז שואל "למה אני עושה אמנות" שאלה שגם עומק המחקר והתהייה ביצירתו המרתקת והמורכבת  לא מביאה נחמה ומרגוע.

 נחמה אולי ימצאו כל התוהים שמבינים כבר שכנראה אמנות אף פעם לא שינתה את העולם ומהלכיו. היא רק משקפת את המהלכים בדיעבד. קחו ביד אחת את המהפכה של 'פולחן האביב' של סטרווינסקי או את ציוריו של מאלביץ' וחברי האוונגרד, הדקונסטרוקטיביסטים הרוסים ממבשרי המודרנה אשר יכלו להציע את מרכולתם רק אחרי המהפכה התעשייתית שהציתה שינויים כלכליים- חברתיים מופלגים.  וביד השנייה את תורתו של קארל מרקס. מי באמת קבע גורלות?  מי היה סוכן השינוי היותר משמעותי? או קחו את מרק שאגאל ושימו מולו את הרצל. בסופו של דבר, תמיד המילים מנצחות, המילים שנוסחו והצליחו לסחוף מאסות גדולות בתזמון היסטורי נכון. נחמה אפשר למצוא בקושי בכך שגם סוכני שינוי אלה עוברים מהפכים ועם הזמן הרלוונטיות שלהם גם היא עוברת תמורות.

ג'ואל בריי ועודד רונן מוצאים עצמם כקורבנות השתלטות הרשתות החברתיות ששינו את האופן שבו מתנהלת הפרקטיקה של היכרויות הקהילה ההומוסקסואלית. היחיד במקרה שלהם, נסחף לאמץ את ז'רגון שיטוט באתרי היכרויות ברשת שעיקרו צמצום התקשורת המקדימה לרשימת ה'מכולת'. שחור? מצויד? שרירי? מצב שבו אתה בו זמנית הקונה, המוכר ולדבריהם- גם המוצר עצמו. הצמצום לחפץ בשוק ענייני וישיר כל כך בא על חשבון הימים שהטרימו את הרשת ובו שני אנשים קודם כל הביטו אחד בשני, החליפו מילים, הריחו זה את זה. הם מתריעים על המכניות הקרה שמלווה את עולם ההיכרויות החדש, שאין בה מקום לרזולוציה גבוהה יותר של מישורי ייחוס.joel brey, oded ronen- by gadi dagon 2016

שניהם רקדנים חזקים ושניהם, ובמיוחד בריי, מקרינים כח ופגיעות ומעבירים את תחושת ההפסד וגעגוע למורכבות עולם ההיכרויות שהיה ומתפוגג. האם חוסר יכולת או רצון להשתלב בפרקטיקות המקובלות היום, מהווה איום? האם בכך הם מתייגים את עצמם כפחות רלוונטים? האם ניתן להשיג אינטימיות במונחי העבר בתקופה שכזו? השתכנעתי שהם רואים קושי בתנאים הנוכחיים. אחרים אולי מצאו דרכי פעולה שמתאימות להם.

שם עבודתם של דרור ליברמן וקזויו שיונורי בתרגום מהשם הרשמי בשפה אנגלית הוא ' הנה באה המכה', או באופציה השנייה- 'הנה בא הלהיט  ' , הוא דרך של שני יוצרים עצמאיים המזוהים עם התיאטרון החזותי של 'קליפה', לשתוק לגמרי נוכח חייהם העמוסים בהתנגשויות בין רצונותיהם לממש את הבחירות המחשבתית והיצירתית שלהם בחירות מוחלטת ללט אילוצים , לבין ההרגשה שהם חייבים לרצות את המולך הממסדי מחד ואת רצון הקהל מאידך במסגרת מה שהם מכנים כ'גבולות קיום צרים'.

 shiyonori and dror liberman intimdance 2016הם בחרו לסגור את עצמם בזירה ולשלוף אגרופים זה מול זו, בלי רחם, בלי נימוס, בלי קורקטיות תרבותית. באגרופים, דחיפות, נשיכות ומשיכת שיער. גלדיאטורים, שהפעם בלי להוציא מילה מהפה, בלי להתנחמד או להתחנף,הם יתנו בראש ובכך אולי ירצו את הקהל- מטפורה להמון העדרי- שירווה חוויה חושית מרטיטה למראה יריקות הדם, הגניחות, הנשימות הכבדות, המשותפות לכאב ולמעשה האהבים.

 כבר בעבר דימיתי את שיונורי לקאמיקאזי קומפקטי כשראיתי אותה דוהרת במסדרון המוזיאון הירושלמי ופניה רושפות אש. גם ליברמן הוכיח בעבודות קודמות שלבחור החסון הזה, חסר הפחד, יש דחף וכח סבל שמביאים אותו לנסות לחדור דרך קירות.

הבנתי שהעבודה היא חלק מעבודה רחבה יותר הנמצאת בתהליך ואני מקווה שבשלמותה היא תצליח לרבד את המימד הדרמטורגי, הפרפורמטיבי . אלה זוג רקדנים יוצאי דופן ובעלי יכולות ותובנות ואני כבר מחכה לראות את החלק הזה בקונטקסט רחב יותר.

אחת העבודות היוצאות דופן, והיותר מוצלחות במסגרת העבודות שנסקרות כאן, היא 'שלא להרבות בדברי' של תמי ורונן יצחקי בביצועה של תמי יצחקי. tami itzhaki, gadi dagon, intimadance 2016

נתחיל בכך שהיוצרים שואבים גירוי יצירתי ממקור שרובנו לא מכירים כלל ועיקר. מדובר במסכת מהמשנה שעניינה סדר טהרות, במסכת אהלות פרק ח' ובו מונים החכמים את מאתיים ארבעים ושמונה אברי גוף האדם. ותמי, בחן הייחודי שלה, מונה אותם אחד לאחד ומסמנת אותם במדבקות, תוך תנועה שמתנהלת במסלול עצמאי. יש בעבודות שלה מידה אינהרנטית של טונים מינוריים והתנהלות הרמונית שבאה מקום פנימי ושמחתי לראות עם זאת שהיא מנהלת את הגוף שלה היטב ובמיומנות כמעט לא צפויה, לאור כמה מתפקידיה הקודמים.

יצחקי משלימה את רשימות המצאי מעבר למניין האברים, ברשימה של נקודות תורפה בגופה, צלקות, סימני ניתוח, פצעי פה, קעקועים ועוד. לאט לאט הרשימה מתארכת ואני תוהה איך היא עוד מתפקדת? לאלה מתווספים ציוני דרך ביוגרפיים שמתחילים מזוטות מגיל הגן ועד תעודות הצטיינות מדומה, פרסים בינלאומיים  ומינויים כבוד שלא יתוארו, כולל זה שקבלה ממלכת אנגליה. כל זאת בלי להצטייר כגאוותנית. הייתכן?

יתכן, גם אם אבסורדי. אמין לחלוטין גם אם מופרך בעליל. תמימות חיננית, מסתבר,היא רשת הסוואה אפקטיבית אך נועם הליכות לא יצליח להשטיח את העבודה האינטליגנטית, המקסימה הזו.

162 תגובות על «פסטיבל אינטימדאנס 2016, תיאטרון תמונע, 21-24. תכנית א'+ג'»

 1. LeTxac Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn at show up. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 2. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 3. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It as always useful to read articles from other authors and practice something from their websites.

 4. Usually I don at learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 5. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 6. Your style is unique compared to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 7. It as actually a great and useful piece of information. I am satisfied that you shared this useful tidbit with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 8. Im no pro, but I believe you just made the best point. You definitely comprehend what youre talking about, and I can actually get behind that. Thanks for being so upfront and so sincere.

 9. Thank you a lot for sharing this with all people you actually recognise what you are speaking about! Bookmarked. Kindly also discuss with my site =). We can have a link trade agreement between us!

 10. You are my breathing in, I own few web logs and occasionally run out from brand . Analyzing humor is like dissecting a frog. Few people are interested and the frog dies of it. by E. B. White.

 11. Great blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I'm totally confused
  .. Any suggestions? Many thanks!

 12. I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 13. Im no professional, but I imagine you just crafted the best point. You undoubtedly know what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so honest.

 14. I will right away seize your rss feed as I can at to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 15. Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks in advance

 16. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We may have a link exchange agreement between us!

 17. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 18. You are my breathing in, I own few web logs and occasionally run out from brand . Analyzing humor is like dissecting a frog. Few people are interested and the frog dies of it. by E. B. White.

 19. div9gA Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.