Heda oren- Diary הדה אורן- פרקי יומן

 

הרהורים על מחול ומחלה- הדה אורן

הדה אורן-פורטרטנדמה לי כעת שחיי היו מלאי מאבקים בשעות הרבות העומדות לשרותי אני חוזרת אל הדה הצעירה זו אשר הפכה כה מוקדם לאמא. זו שהריקוד בעצמותיה. זו שהתחילה במסגרת הקיבוצית ליצור חגי מחזור. זו אני שבמסגרתם הרקדתי את הנוקשים שבבנים ואת הרחוקות שבבנות.

לא היו באזורנו בתקופה ההיא בתי-ספר מסודרים לריקוד והיה עלי להלחם על כל מנורה שתאיר את הבמה. בשנים ההן האפשרויוית היו כה מוגבלות. נדרשתי למאבקים של שנים להראות אומנות כמו שמן הראוי להראותה.

בשנות בגרותי ראיתי את התפתחות הריקוד בארץ. לא מכל העושר הזה יכולתי לקחת, אך רבות למדתי. מאז גם נסעתי לפריז ללמוד ריקוד ואני, בת 29 לומדת עם נערות בנות 18. חלקן, בנות שהיה חשוב להן הרבה יותר לצבוע את הריסים בכחול מאשר ללמוד את שייקספיר ולכבד מעט יותר את המרצה שלנו העיוור, (ההולך מלווה באשה צעירה יותר. הרי גם לי יש היום מלווה) זה שהיה יורד בכבדות במדרגות העץ לאולם ההרצאות, על צווארו קשורה עניבה מיוחדת בקשר המצביע כי אדם זה הנו אמן בעברו. כך היה נהוג בצרפת בשנים ההן .

למדתי גם בבת-דור במשך חמש שנים.

יום אחד נעמדה למולי רחלי מקיבוץ עינת ושאלה אם ברצוני ליצור ריקוד ללהקה שמוקמת בתנועה הקיבוצית ועניתי בודאי. הייתי כבר מוכרת בתנועה. עוד קודם לשיחתי עם רחלי התחלתי כבר ליצור חגי מחזור. אלה היו מקובלים מאד ומצאתי דרכים משלי לשלב בין תנועה לדיבור, כמו כן התחלתי ליצור חגים בקיבוצי, כשאני מחפשת לקיים סטנדרטים גבוהים יותר מבחינת המלל ובעיקר מבחינת התנועה הריקודית. בפעם הראשונה שהבאתי את תוכניתי בפני ועדה של חברי הקיבוץ האחראית על חג הסוכות הקרוב, הם הססו ופיקפקו ביכולתם לעמוד בדרישות. עניתי להם שאם נמשיך לחשוב ככה, לא נגיע לכלום. אם נתאמץ, אזי יש סיכוי שנצליח ויהיה לנו חג יפה ובעל ערך. וכך היה.

היה זה החג הראשון שנחגג בקיבוץ בשיתופם הפעיל של כמעט כל הציבור. יצרתי חג סוכות מרהיב שהוגש ברקוד ובקריאה תומכת מתוך פסוקים במישנה המדברים על מצוות בניית הסוכה, תקיעת היתדות, הברכות הנלוות, הקישוט. הריקודים כולם היו במתכונת של נענוע ארבעת המינים לפי צורת הנענוע כפי שנהג המ"הרל, מפראג לנענע "לארבע רוחות השמיים למטה ולמעלה". החג הזה נוצר בשנת 1972 ועד היום חג זה נחגג באשדות-יעקב.

והנה קמה להקת המחול הקיבוצית.

בזמן הראשון לקיום הלהקה הייתה הגברת גרטרוד קראוס הפטרונית של הלהקה. פגישתי הראשונה אתה התקיימה בקורס שהשתתפתי בו בארגונה של "תנועת השומר הצעיר". במסגרת זו היה נערך מדי שנה כנס מחול שבו כל מורה העלתה על הבמה ריקודים שיצרה בביצוע תלמידיה. במסגרת זו, הראיתי לראשונה ריקוד שלי הנקרא 'חזון העצמות היבשות', בהשראת נבואתו הידועה של הנביא יחזקאל. גרטרוד קראוס נהגה להיפגש עם הכוריאוגרפיות לשיחה אחרי המופע . כך בקיץ, בחום הגדול ואחרי נסיעה באוטובוס צפוף ללא מזגן ( כאלה היו התנאים אז), הגעתי מזיעה לקיבוץ עין-המפרץ שם נקבעה הפגישה. כך גם באה גם גרטרוד ובקשה להתקלח…היא ונראתה כה זעירה בהתיישבה על הכורסא האפורה הגדולה. היא השמיעה אנחה ואז הרימה פניה ישר אלי ואמרה: "זהו כשרון גדול גדול ומיוחד בשביל הבמה" ואז כמו פתחה את פיות הכוריאוגרפיות האחרות. אחת מהן אמרה: "לא שמעתי בחיי קריאת תנ"ך יותר טובה, אפילו לא ברדיו." נדהמתי. נכון שהיו לי שלוש קרייניות, בנות מאשדות –יעקב, שהסכימו להיות איתי בחזרות. אחרת אמרה: "איזו תנופה בריקוד, איזו זרימה." כך אחת אחר השנייה דברו דברי שבח ואני יושבת ומצרה: "מאין יבוא עזרי", מניין אביא רקדנים לכישרוני.

הרהור בקו שבור- הדה אורןיהודית ארנון הייתה גם היא בין קבוצת הכוריאוגרפיות. היא ניגשה אלי לפני שנפרדנו ואמרה: תלמדי וכך תצרי לך רקדנים. ידעתי שזו לא הדרך אך לא אמרתי דבר.

'הלהקה הקיבוצית' קמה ושאפה למקצועיות אם כי עדיין התנאים היו קשים מנשוא, אך ידעתי כי אנו הולכים בדרך הנכונה. במסגרת 'הלהקה הקיבוצית' יצרתי מספר ריקודים והייתה לי הצלחה גם בארץ וגם בסיורי הלהקה בחו"ל. הייתי מועמדת לפרסים אך אלה לא ניתנו לי.

בתחרות ביני ובין יהודית ארנון במסגרת הלהקה, היא הייתה החזקה בינינו, בעיקר בפוליטיקה וביחסי ציבור. בין שנות השבעים והשמונים תרמתי רבות ל'להקה הקיבוצית'. העבודות התקבלו כטובות מאד אך אני עצמי נראה שלא נמצאתי בתוכניותיה של יהודית ארנון היא יעדה את העתיד לרמי באר.

בנוסף, הודיעו לי כי לא אוכל ליצור ללהקה יותר מריקוד אחד בשנה. ביודעי משמעות האמירה הזו לעומקה, התחלתי לחפש אפשרויות שונות, חדשות . ערב אחד הופענו בקיבוץ כנרת. אם אינני טועה, היו אלה ההופעות הראשונות של האולפן למחול שהקמנו אשרה אלקיים- רונן ואני. לאחר סיום הערב נגשה אלי רותי אשל ואמרה לי: "הדה! אני רקדנית ולמדתי בצרפת". כמובן נרעשתי, הרי גם אני למדתי בצרפת, בפריז. ורותי עונה: "מובן, ברור ששם גם אני למדתי", והוסיפה: "אהבתי את הריקוד שלך. אני רוצה להעלות ערב סולו, אולי תסכימי לעבוד איתי?". מובן שהסכמתי. לאט נוצרה הבנה בינינו בהשפעת אלוין נקולאי ויצרתי אתה שני מחולות. לאחד קראתי 'הרהור בקו שבור' לשני קראתי 'במרחב פנימי וחיצוני'.

רותי למדה איך יוצרים ולמדה לנסות גם אם נדמה שהתנועה לא נראית לה ריקוד. בעת ביקורה של אשל בביתי לאחרונה, לאחר שלמדה והשכילה, אמרה לי: "את כל הבסיס הרחב של היצירה, מהי יצירה ואיך לנסות ולהגיע אליה, למדתי ממך. מה ידעתי אני על יצירה,? הרי לא היה לי מושג."

עבדנו בין השאר בחדר הישיבות של מזכירות תנועת אחוד הקבוצות והקבוצים, אחרי שהרמנו שולחן על שולחן וכסאות על שולחנות והזזנו ופינינו מקום לחזרות. היינו בוגרות, ולא היינו עדיין ידועות. בצענו גם חזרות בביתה של רותי. היא הייתה המנוע הארגוני הדוחף, שאיפשר לנו להרים בסופו של דבר את ערב הסולו שלה. לפי שהזכירה לי רותי את אשר שכחתי, לא בקלות קיבלנו את האפשרות להופיע בצוותא. הערב היה מוצלח מאד להרגשתנו. את העבודה השנייה יחד עשינו הזמרת עדי עציון, אותה הכרתי בשנות מלחמת השחרור כאשר היינו עקב המלחמה ביגור. היינו ילדות והתיידדנו. גיבשנו יחד תכנית וקראנו לה "קול ומחול" . הבכורה התקיימה במוזיאון חל-אביב.

יחד עם אשרה אלקיים- רונן הקמתי אולפן למחול בעמק-הירדן ומאז לא היו לי חיים משלי. יום ולילה ביליתי בעבודה באולפן, רוצה שהכל יתקדם ומהר מאד למדתי כי הדבר החשוב לי ביותר לא בהכרח חשוב לאחרים באותה מידה. למדתי כי עלי ללמוד לדבר בניחותא, אם ברצוני להשיג דבר מה לטובת האולפן ושלא אשיג דבר אם לא אקיים שתוף פעולה עם ראש המועצה של אז- זאב שור.

אך אני אנא אני באה. למה כל-כך קשים לי עניינים אלו, למה הכול בוער בי כל כך והכוח היצירתי הזה דוחף אותי?. למדתי ששיתוף פעולה מצד זאב שור דרש ממני להפעיל כישורים שלא רציתי לנקוט בהם.

בקיבוץ שלי קיבלו יפה את אומנותי, שם העריכו את החגים שיצרתי ושימרו את חג הסוכות שלי עד היום.

יצרתי הצגות ילדים גם ב'להקה הקיבוצית', הראשונה הייתה הצגת הילדים על פי 'דירה להשכיר' של לאה גולדברג שהייתה הצלחה ועלתה כ-200 פעמים. בסוף היא נמחקה. למה???

שלמה- הדה אורןעוד ריקוד שהצליח היה הריקוד "השלמה" שבו לקחתי בד ענק שקניתי במחסן בירושלים. כאשר פרשתי אותו על הבמה הוא כיסה את כל רוחבה. באמצעו של הבד גזרנו בעזרת נורית רוט מאפיקים עיגול ונורית תפרה שמלה אשר שוליה התחברו אל הבד הגדול . ידידים עזרו לי בפתרונות טכניים נוספים. עם תחילת הריקוד אנו פוגשים את הרקדנית בתוך מעגל קטן. היא נראית מאושרת בחלקה ואז אנו רואים כגבעות את קצות הבד הנמשך למעלה על ידי החוטים הסמויים . הרקדנית. שנמצאת באמצעה של הבמה, מתייחסת אליו כאל תופעה מוזרה וברב תמימות מנסה להגיע אל הגבעות היפות אך בעוד היא מנסה להתקדם נעמד לפני עיניה קיר ענק של בד . מכאן ואילך היא נמצאת במאבק קשה עם הבד וכל פעם המכשול הולך ומסתבך. כל הריקוד כולו הוא ניסיונה של הדמות להשתחרר מהבד. בסוף הריקוד, הרקדנית נשארת כשראשה וחלקה העליון כולו אחוז בבד .את הריקוד הזה הראתה הלהקה כשש פעמים ולא יותר. וודאי תשאלו מדוע?, הרי הריקוד זכה לביקורות מצוינות? התירוצים היו רבים ואני לקחתי את הבד ושמתיו אצלי בעלית הגג .היו לא מעט מחולות שיצרתי ללהקה. בתמימותי חשבתי שעבודה טובה תזכה אותי בעבודות נוספות ולא כך היה. יום אחד נקראתי לחדרה של יהודית ארנון והיא אמרה לי: עבודותיך טובות מאד אבל את מדברת לא יפה על הלהקה. זה היה מעט נכון. דברתי על כך שאני לא מקבלת עבודות באופן יותר אינטנסיבי. (1)

בלהקה הקיבוצית אמרו לי יהודית ארנון ומייק לוין שאקבל אפשרות ליצור עבודה אחת בשנה ובחולשתי לא התנגדתי והתכופפתי לתנאים אשר הועמדו בפני. אמנם לא הפסקתי ליצור כל עוד עמדה בריאותי לי. ברור לי כי יחסו של ראש המועצה זאב שור ויחסה של יהודית ארנון כלפי הגבירו את חוסר בטחוני הבסיסי ומנעו ממני לשמור בתוקף על זכותי להעמיד את עצמי במקום הראוי לי. גם ב'להקה הקיבוצית' וגם במסגרת האולפן למחול שהקמתי בעמק הירדן, יצרתי הרבה יצירות וערבי רקוד. אחד מהם הבאתי גם לסוזן דלל. שם הערב היה 'סיזיפוס' ובו הופיעה ה'שלמה' כאשר בתוכה היה רקדן ולא רקדנית כפי שיצרתי זאת במקור. השינוי היה מעניין.

'הלהקה הקיבוצית' הפסיקה להיות קיבוצית והפכה להיות להקת רמי באר.

לאחר שנים מספר הגיעו אלי זוג רקדנים- מורים מרינה וולאדימיר מבלורוס, אתם יצרתי לא מעט ואף העזתי ליצור עבורם דואטים שנרקדו על נעלי אצבע. העבודה עמם הייתה לי נחמה אך גם הם בגרו והפסיקו לרקוד. עוד שנה עבדתי עם תלמידות האולפן שהבשילו כרקדניות ואיתן הייתה לי אפשרות ליצור. היו לנו יחד הרבה חוויות יצירתיות, אך הנה לפתע חשתי עייפות וחוסר כוח לנסות ולדחוף את עבודותיי לסוזן דלל או להופעות נוספות. התפלאתי, מה קורה לי?. זו הייתה תחושה מוזרה. קודם לכן מעולם לא קיננה בלבי הרגשת השלמה עם העובדה שאין לי כסף ואני לא יודעת לנצל קשרים על- מנת להגיע וליצור. אבל התחלתי לוותר.

מעבר ממחול למחלה

יום אחד בשנת 2000, נפלתי מן האופניים שלי בלי כל הגיון. התחלתי להתמודד עם מחלת ה- .L.A.S , למדתי על המחלה ועולם חדש של רופאים, בדיקות והחלשויות הולכות וגוברות, הביאו אותי למערך מחשבתי חדש.

היום כבר לא חשוב לי כלל להימנות על חברת היוצרים, היום אני נכללת בחבורת החולים וחשה בריאה. עבר זמן אולי חודש בו לא כתבתי. חזרה אלי עצלותי. אולם יש תופעות חדשות יום יום, שדורשות תשומת לב. אתמול הגעתי למסקנה כי לא אוכל יותר להתרומם מן הרצפה בכוחי שלי. קשה מאד גם לז'וזי, המטפלת שלי, להרים אותי בסיום התרגילים. רגלי נחלשות ואני יודעת שמעתה אתאמן במיטה. לאימון כזה במיטה תהיה איכות שונה, וודאי פחותה. אך אתמיד כל זמן שאוכל אעשה זאת. בנוסף לכך גם יותר קשה לי לאכול בלי הפרעות שעול. אני מכניסה לפי כמויות קטנות של מזון. מנסה עד כמה שאפשר ליהנות מן האוכל.

אתמול נסעתי לצפות בערב מחול של להקה שהקימה מיכל שרון, תלמידה נהדרת שלי. עברתי אתה שנים רבות בהן צמחה תוך משברים קשים ונוראים, אבל תמיד חזרה לרקוד ותמיד פתחתי לפניה את הדלת, פעמים לשיעור, פעמים לשיחת נפש ופעמים כדי לצפות בה בשעורי הבלט. ומיכל הנפלאה הגיעה ונעשתה רקדנית בעלת יכולות אדירות. היא רקדה סולו שכמוהו לא ראיתי מימי והזמינה אותי לראות את ערב הבכורה שאותו היא הקדישה לי בהוקרה. ההתרגשות הייתה רבה. רציתי לעלות לבמה אחרי ההופעה ולברך את מיכל ולשם כל היה עלי לעלות שלוש מדרגות. יותר מדי עוזרות עמדו לפתע לעזרתי, הרמתי את רגלי השמאלית על מדרגה ראשונה והנה, לא!, הרגל לא משחקת יותר. הרגל צוחקת ממני.. . נפניתי כה וכה, מחפשת את עוזרתי הקבועה ומצאתיה לשמחתי הגדולה בצידי הימני. רק כך יכולתי לעלות לבמה ולהתחבק חזק עם מיכל.

עדיין נשארת לי משימה לבדוק את יכולתה של רגלי השמאלית שהיתה החזקה עד כה .זו שאיפשרה לי ללכת. שוב ושוב אנסה וכמו שחקן שח-מט המאבד פיון אחד, שני ושלישי ועוד ועוד וממשיך לשחק, כך גם אני. ממשיכה לשחק את משחק החיים האכזר.

* תודה מיוחדת לסיון שדמון שהעביר ל'ריקודיבור' את החלקים הרלוונטים מיומניה של הדה אורן, בברכתה.

(1) רשימת עבודותיה של הדה אורן ל'להקת המחול הקיבוצית':

1970- ( שנת יסודה של הלהקה) 'חלום', פואמה אלקטרונית.

1971- 'נעים להכיר'

1972- 'שלושה קטעים'.

1974-'שיח משוחחים'.

1976- 'הפרטים מצטרפים'.

1977- הרהור על קו שבור'

1979- 'עת לכל חפץ'.

1980- 'דירה להשכיר'.

1982- 'שלמה'.

1984- 'היה היה'.

בשנת 1984 יצר רמי באר את 'המוות בא אל סוס העץ מיכאל', עבודתו הראשונה ללהקה הקיבוצית.

1985- 'הצחוק המר'.

1987- 'בין עצי עדן'.

1993- 'קשרים'.

[ad]

202 תגובות על «Heda oren- Diary הדה אורן- פרקי יומן»

 1. הדה היקרה. כל כך הרבה שנים עברו מאז הייתי חלק מהאולפן שלך ומהלהקה שלך. עברתי כל כך הרבה…אבל מעולם לא הפסקתי לחשוב עליך כאישה וכיוצרת וכמי שגרמה לי לחיות ולאהוב את החיים. בתקופה הכי חולה שלי את היית האור והכוח והקול השפוי. אי כל כך מתגעגעת לתקופה , לאווירה , לעבר , אלייך וכל כך שמחתי למצוא אותך כאן ועכשיו בהווה על המחשב . מקווה ששלומך טוב. הייתי מאוד שמחה למצוא אצלך תמונות שלי מאז. אין לי הרבה מהתקופה המפוארת הזאת. אשמח לקבל תשובה ממך. עינבל. מקיבוץ אפיקים/ חברת הנוער "הראל".

 2. I've come to collect a parcel approved pharmacy “This data has confirmed for us that we have a problem there,” said Green. “This is the first time we’ve had a look at what the problem is in deep depths – it’s the next frontier in this study.”

 3. I stay at home and look after the children usa medical supply * Activist investor Nelson Peltz's Trian Fund Management LPhas taken a $1.3 billion stake in DuPont Co, said peoplefamiliar with the New York investment firm, and will push thevenerable chemical maker to improve its long term growthprospects. ()

 4. When do you want me to start? quality meds delivery A brand new medical device to remove dead tissue which can become infected from bones has been invented by Dr Deepa Bose, a consultant orthopaedic surgeon based at the University Hospitals Birmingham (UHB) NHS Foundation Trust, and his colleague Simon Williams, a fellow clinician at UHB .

 5. It's funny goodluck best rx promotions It doesn't run standard Android apps. About 100,000 apps have been tailored for the Fire, but lots of important ones are missing — including Dropbox, SkyDrive and anything by Google. Meanwhile, Amazon has dropped the price of the Kindle Fire HD to $139.

 6. There's a three month trial period quality meds delivery “I remember when we first got to London,” the father of two continues, “and Naomi and I wanted to go down to the hospital where he was working and meet him.” A surgeon at London’s Royal Brompton when Diana met him, Khan, now aged 54, currently works at Basildon University Hospital in Essex.

 7. Could you tell me the dialing code for ? uses of betnovate n skin Indonesia was once self-sufficient in oil and gas but has been struggling for years to attract investment to halt declining output from a peak of around 1.6 million barrels per day in 1995. Indonesia produced an average 831,000 bpd in the first half this year.

 8. Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? buy generic staxyn FedEx shares rose 4.4% on Tuesday after reports emerged that Pershing Square is in the process of raising a US$1-billion fund and will invest another US$2-billion of its own capital to take an activist position in an undisclosed target.

 9. Have you got any experience? galaxy trend lite duos gt-s7392 It was a model that Apple, Google and hundreds of Silicon Valley start-ups would later copy – one where a job became a lifestyle in itself. Keep employees happy with free sustenance and diversions in a youth club atmosphere, the theory goes, and they’ll never feel any need to leave. The corollary being, of course, that it tears down that necessary work/life separation, and everyone starts behaving like a slavish sect. But still – it’s this freestyling atmosphere that many employees attribute to Pixar’s success.

 10. I'm afraid that number's ex-directory liquid tamoxifen for gyno Wheeler needed one more out to be in line for the win, but couldn’t get it. With a two-run lead, he left with the bases loaded and two out in the fifth, when Terry Collins came out to rescue the young righthander who had thrown 106 pitches in the 93-degree heat.

 11. Whereabouts are you from? can i take tylenol pm with prednisone The price of the gadgets can add up. Health and wellnessexperts like Aimee Nicotera, former fitness director at healthresort and spa operator Canyon Ranch, say that exerciseenthusiasts can easily spend a few hundred dollars on thedevices, which can run from $90 to $400 each.

 12. Who would I report to? clomipramine capsules dailymed Apple’s stock reaped the benefits of a positive quarterly earnings report and surprisingly good profit announcement as the company sold more of its iPhones than expected – 31.2 million between April and June. Its shares rose five percent in early trading on Wednesday.

 13. I'm originally from Dublin but now live in Edinburgh finasterid 1mg SAC Capital, which Cohen launched in 1992 with just $25million, was the most successful hedge fund to rely on theso-called mosaic theory of investing, which builds an investmentthesis on stocks by gathering information from a multiplicity ofsources, bringing what Wall Street investors called "edge."

 14. I do some voluntary work acheter livial en ligne The open question is, will African nations follow the growing list of countries that have either banned Hezbollah or cracked down on the organization¹s financial transactions? Nigeria might very well be the litmus test for a modernized counter-terrorism posture toward the Shi'ite group.

 15. Have you got any ? trenbolone fiyat iShares has appointed Brett Olson, former managing directorof Nomura's asset backed securities sales team in EMEA, to leadits burgeoning fixed income product development, sales andcapital markets teams.

 16. Incorrect PIN adapalene gel microspheres 0.1 w/w deriva ms One small example of the kind of problems Serge found: Goldman’s trading on the NASDAQ exchange. Goldman owned the lone (unmarked) building directly across the street from NASDAQ in Carteret, New Jersey. The building housed Goldman’s dark pool. When Serge arrived, 40,000 messages per second were flying back and forth between computers inside the two buildings. Proximity, he assumed, must offer Goldman Sachs some advantage—after all, why else buy the only building anywhere near the exchange? But when he looked into it he found that, to cross the street from Goldman to NASDAQ, a signal took five milliseconds, or nearly as much time as it took a signal to travel on the fastest network from Chicago to New York. “The theoretical limit [of sending a signal] from Chicago to New York is something like seven milliseconds,” says Serge. “Everything more than that is the friction caused by man.” The friction could be caused by physical distance—say, if the signal moving across the street in Carteret, New Jersey, traveled in something less direct than a straight line. It could be caused by computer hardware. (The top high-frequency-trading firms chuck out their old gear and buy new stuff every few months.) But it could also be caused by slow, clunky software—and that was Goldman’s problem. Their high-frequency-trading platform was designed, in typical Goldman style, as a centralized hub-and-spoke system. Every signal sent was required to pass through the mother ship in Manhattan before it went back out into the marketplace. “But the latency [the five milliseconds] wasn’t mainly due to the physical distance,” says Serge. “It was because the traffic was going through layers and layers of corporate switching equipment.”

 17. Hello good day ciprofloxacin hcl used sore throat Netflix may have helped boost momentum for "Breaking Bad."Past seasons of the show are available on the streaming service,giving audiences a chance to binge on older episodes to catchup. "Breaking Bad" creator Vince Gilligan credited Netflix forhelping to build his show's audience. "I think Netflix kept uson the air," he said backstage.

 18. Can you hear me OK? powerbar protein plus drink "We knew it was consistent with the period. The provenance … brought us to the conclusion, with everything else added in, that what we're looking at is exactly what we thought it was," he said. "It kind of all fitted into place."

 19. Your cash is being counted libidoxin akut
  Ten-year gilts rose as the central bank’s nine-memberMonetary Policy Committee led by Governor Mark Carney refrainedfrom expanding its bond-purchase program and kept its benchmarkinterest rate at a record low. The Bank of England releases itsquarterly Inflation Report next week, which is scheduled toinclude deliberations on providing guidance on future borrowingcosts. The purchasing managers’ index of factory output rose tothe highest since March 2011.

 20. Good crew it's cool 🙂 price flomax Tight supplies of Optaflexx could temporarily pinch beefproduction at some feedlots, said John Nalivka, an expert onlivestock and president of Sterling Marketing Inc. However,there should be little impact on the nation's overall beefsupply, he said.

 21. We were at school together viagra online rx pharmacy Sunday night is expected to be dry with clear spells for much for the UK, but with low cloud and fog moving into north-eastern areas, while the early hours of Monday will bring an increased risk of thunderstorms in southwestern England and Wales.

 22. Have you got a current driving licence? levitra super force reviews But employers are not required to report their participationin these programs, so it is hard to gather exact data, saidHarald Schmidt, a research associate at the University ofPennsylvania's Center for Health Incentives and BehavioralEconomics. Weight loss programs are still a minority of thoseprograms, he said.

 23. Do you know what extension he's on? buy women's rogaine canada Opponents to the ousted government heeded the call, flowing into Tahrir Square on Friday and to a rally outside the president palace, showing their support for the military and Sisi. On July 3, the army chief ushered in a transition plan that forced Muslim Brotherhood aligned President Mohammed Morsi out, suspended the constitution and dissolved the legislature.

 24. What do you like doing in your spare time? tabletki januvia cena “It took him a year and half to get his visa so he was just throwing bullpens for a long time,” says Mark Newman, the Yankees’ senior vice president of baseball operations. “But he really persevered. We think he has a pretty good future. He has things to learn, especially with his secondary pitches, but he is a mature, serious, hard-working young man and he’s been really good so far.”

 25. Excellent goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.

  I cant wait to read far more from you. This is really a great website.

 26. I like the helpful information you provide in your
  articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I'll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 27. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness for your post is just great and that i can assume you are a professional in this subject. Fine together with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with approaching post. Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.|

 28. I used to be recommended this blog through my cousin. I'm not sure whether or not this publish is written by him as nobody else realize such specific about my problem. You're incredible! Thanks!|

 29. Thank you for some other informative site. The place else may I am getting that type of information written in such a perfect method? I have a undertaking that I am simply now running on, and I've been on the glance out for such information.|

 30. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 31. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thanks!|

 32. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 33. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 34. I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my own blog and want to find out where you got this from or what the theme is called. Kudos!|

 35. I don't know if it's just me or if perhaps everybody else encountering issues with your website. It appears as if some of the written text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my web browser because I've had this happen before. Kudos|

 36. I blog frequently and I really appreciate your information. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.|

 37. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!|

 38. you are really a good webmaster. The web site loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this subject!|

 39. Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 40. I'm not positive the place you are getting your information, but good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be looking for this info for my mission.|

 41. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 42. Hi there I am so delighted I found your blog, I really found you by error, while I was searching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent work.|

 43. I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to this.|

 44. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 45. Hello very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally? I am happy to seek out so many useful information right here within the put up, we'd like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 46. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Many thanks|

 47. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don't understand why I cannot join it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 48. Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this put up higher! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)|

 49. Greetings! I've been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to mention keep up the good job!|

 50. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal. I must say that you've done a very good job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Excellent Blog!|

 51. Hey would you mind letting me know which hosting company you're using? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!|

 52. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.|

 53. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what you are talking about! Bookmarked. Please additionally talk over with my website =). We will have a hyperlink trade contract among us|

 54. Hello! I know this is sort of off-topic but I needed to ask. Does managing a well-established website such as yours take a lot of work? I'm completely new to operating a blog however I do write in my journal every day. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 55. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 56. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 57. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off? I'd really appreciate it.|

 58. Hey there would you mind letting me know which webhost you're using? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!|

 59. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!|

 60. I am curious to find out what blog platform you are utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest website and I'd like to find something more safe. Do you have any solutions?|

 61. Hi there would you mind stating which blog platform you're using? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

 62. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!|

 63. all the time i used to read smaller articles or reviews that also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.|

 64. Hello There. I discovered your blog the use of msn. This is a really smartly written article. I'll make sure to bookmark it and return to read extra of your useful info. Thank you for the post. I will certainly return.|

 65. I must thank you for the efforts you have put in writing this site. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now ;)|

 66. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.|

 67. Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 68. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting sick and tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 69. wonderful publish, very informative. I'm wondering why the other specialists of this sector don't understand this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers' base already!|

 70. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.|

 71. I do not know if it's just me or if everybody else experiencing problems with your blog. It appears as though some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I've had this happen before. Many thanks|

 72. I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that's both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.|

 73. It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 74. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don't discuss such subjects. To the next! Many thanks!!|

 75. I got this website from my buddy who shared with me concerning this web page and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts at this time.|

 76. I just like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and take a look at again here frequently. I am somewhat certain I'll be informed a lot of new stuff right here! Good luck for the next!|

 77. It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I've learn this post and if I could I desire to counsel you some interesting issues or suggestions. Perhaps you could write next articles regarding this article. I want to read even more things approximately it!|

 78. Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.|

 79. I blog often and I genuinely appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.|

 80. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?|

 81. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now ;)|

 82. It is the best time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this submit and if I could I wish to recommend you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles regarding this article. I wish to read more things approximately it!|

 83. Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice day!|

 84. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don't understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 85. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered shiny clear concept|

 86. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 87. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I'm quite sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 88. Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.|

 89. You're so interesting! I don't suppose I've read through anything like that before. So great to discover somebody with a few unique thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a little originality!|

 90. Howdy! This blog post couldn't be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!|

 91. My brother suggested I would possibly like this web site. He was once totally right. This submit truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thank you!|

 92. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 93. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the internet the simplest factor to take into accout of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as folks think about issues that they plainly don't recognise about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the entire thing with no need side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 94. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.|

 95. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thank you|

 96. I blog quite often and I truly thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.|

 97. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 98. you are in point of fact a good webmaster. The site loading
  speed is amazing. It sort of feels that you're doing any distinctive
  trick. Also, The contents are masterwork. you've done a great activity on this matter!

 99. Magnificent goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you are simply too fantastic. I really like what you've got right here, really like what you're stating and the best way through which you assert it. You're making it enjoyable and you still care for to stay it smart. I can not wait to learn far more from you. That is actually a tremendous web site.|

 100. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed .. Any recommendations? Thank you!|

 101. Hi there, I found your web site via Google at the same time as searching for a related subject, your site got here up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 102. I've been browsing online greater than three hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like
  yours. It's pretty value sufficient for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you probably did, the net
  shall be much more useful than ever before.

 103. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 104. whoah this blog is wonderful i love studying
  your articles. Stay up the great work! You already know, lots of persons
  are looking round for this info, you can aid them greatly.

 105. First of all I want to say great blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I've had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thank you!|

 106. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page yet again.|

 107. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful website.|

 108. Adana escort Sitesinden ben otelde görüşmeler yapabilecek olan azgın bir kadın. Anladığınız gibi anal ilişkilere
  kalmak tamamen size kalmış bir adana escort bayan değil aynı zorluklar ile devam etmek.

  Daha farklı pozisyonlar sizi delirt unsurlara sahip olmamdır.
  özelliklerim sizi mest edecek o tatmin edici olacakt! İl…

 109. Undeniably consider that which you said. Your favourite reason seemed to be at the internet the easiest thing to take into account of. I say to you, I certainly get irked at the same time as people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.