Heda Oren הדה אורן- נאחזת בחיים

 

בגידת הגוף, עמידות הרוח

'ריקודיבור' שמח להביא לקוראים חלקים מראיון שערך סיון שדמון(1) עם הכוריאוגרפית הדה אורן לא מזמן. הראיון משמש הקדמה לפרקים נבחרים מתוך טכסטים שכתבה אורן בנסיון להאחז בחיים מאז נודע לה על מחלתה הקשה.

אני מבקשת להודות להדה אורן על מסירת החומרים האישיים שמשמשים מסמך מרגש בכנותו וישירותו ונדבך בעל ערך בתולדות המחול בישראל. החומר מאפשר מבט מזוית אישית של יוצרת שלא סיימה את מלחמתה. א.ב.

ראיון עם הדה אורן:

מאת: סיון שדמון

הדה אורן- “שלמה”.כשסיימה הדה אורן לנהל את האולפן ולהקת המחול בעמק-הירדן, בגיל 65, פנתה לציור. בין יתר התרגילים ביקש המורה לכתוב חמישה דפים בכתב יד. הדה בחרה לכתוב איך נמסרה על ידי אמה בגיל חמש לידי דודה בקיבוץ מעוז-חיים ואת קורותיה בשנה שחיה שם. חודשים אחר כך, התקשתה כבר להחזיק מכחול אבל החלה להעלות על הנייר את סיפור חייה בשמונים עמודים בכתב ידה. אחרי שהעפרון לא נשמע לה יותר ורגליה, רגלי הרקדנית החזקות שלה, שבעבר נשאו את משקל גופה על קצות אצבעותיהן גילו חולשה יתרה, ניגשה לבדיקות הרפואיות.

תוצאות הגיעו ולפני שנתיים התבשרה שחלתה ב- A.L.S. , מחלת ניוון שרירים נדירה יחסית, וסופנית באחוז ניכר של המקרים. האישה הזו שהתחילה דרכה כרקדנית, הפכה לאחת מהכוריאוגרפיות המרכזיות בשנים המוקדמות של להקת המחול הקיבוצית. אשה שהגוף, שפתו ותנועותיו היו כל עולמה, נאלצת עכשיו להתמודד, מוקדם מהצפוי, עם ניוונו.

חקירה פילוסופית

לאחרונה קיבלה אורן (72) אישור להעסיק עוזרת סיעודית מסביב לשעון בביתה שבאשדות יעקב איחוד. מוקפת ספרים, ציורים וצילומים, מזכרות משנות העבודה הארוכות, היא מתיישבת בהתלהבות על הרצפה ומוציאה קטעי עיתונות, תמונות ועדויות לקריירה המפוארת שהיא מנסה לפרוש.

"מיד אחרי שקיבלתי את ההודעה דיברתי עם עצמי והחלטתי שכדאי לי", היא מספרת, "ידעתי שדיכאון יגביר את המחלה, והחלטתי לפתח אדישות להתקדמות שלה. בעצם כבר הייתי מוכנה לזה. על סמך הנסיון שלי אני חושבת שלאדם יש מנגנונים מורכבים ונסתרים שפועלים במקרים כאלה, כדי להגן עליו. הגוף שלי, למשל, אולי ידע טוב ממני וכך, במקביל, איבדתי את האמביציה וקצת הפסקתי ליצור".

ש. זו הרגשה של מלחמה?

"לא. אני יודעת שאני לא יכולה להלחם אבל אני כן יכולה לצחוק כמה שאפשר, ולהתייחס למחלה כנושא לחקירה פילוסופית".

ש. דווקא לך, בעלת קשר ומודעות חזקה לגוף, זה קורה.

"כן, זו מחשבה קשה ומעציבה. אני מתעקשת ללכת כל עוד אני יכולה אבל נופלת הרבה, ובקרוב אזדקק לקלנועית. כל פעם שאני מגלה ירידה בתפקוד אני חושבת על הדברים שאני עדיין יכולה לעשות".

ש. ואת בכל זאת שומרת הראש למעלה.

"אני פחות ופחות בוכה. השלמתי עם הקושי, עם הגורל. אני לא באה בטענות. המחלה מקרבת אלי את האנשים הקרובים אני זקוקה פתאום למשפחה".

תהליך כתיבת קורותיה וחזרה לרשימת הישיגיה עוזרים לה להתמודד עם איום תוצאות המחלה. אחרי שכבר לא יכלה להחזיק בעט רכשה מחשב נייד ולמדה להפעילו. סד מיוחד שהותאם לכף ידה עוזר לה להקיש ולשלוט בעכבר. המרץ והאמביציה שאפיינו אותה לכל אורך הדרך עוזרים גם הם. היא ממשיכה לשחזר את זיכרונות ילדותה ובגרותה. מעבר לכתיבת קורות חייה, היא ממשיכה להעלות על המסך שירים שכתבה ושירים שהיא אוהבת. זיכרונותיה גדושים דמויות אנושיות, אבל מירב תשומת הלב מופנית לתפאורה, לשפת הגוף ומבנהו.

הנסיכה, העדשה והלינה המשותפת

אורן נולדה בנתניה ב-1935. אביה שהיה "סוחר קטן ולא מוצלח", וגדל במשפחה שעלתה מליטא והתיישבה בזיכרון-יעקב בתחילת המאה. זיכרו לא מעורר בה געגועים ניכרים. מזיכרונותיה עולה תמונה של משפחה ענייה מאד, שמרנית. סבה הקים לדבריה את בית החרושת הראשון בארץ לסבונים, התעשר ומאוחר יותר ירד מנכסיו. בזיכרונותיה היא גם מתארת את הווי החיים במושבה שנעו בין עליבות לעליצות.

סבתה מצד אמה גדלה במשפחה ירושלמית מכובדת אך העזה להנשא לחלוץ למרות התנגדות ההורים. גם אמה נחמה מרדה, התחתנה וילדה כבר בגיל 17. אמה התחתנה בשנית ואז הדה נולדה.

מהחיים בנתניה היא זוכרת בעיקר את המתח בעקבות הודעת קריין הרדיו על פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוריה נפרדו וכשהייתה בת 5 החליטה אמה להתגייס למלחמה בגרמנים ומסרה את הדה למשמורת, לדודה "רווק בודד ושתקן"- יצחק אוירא מקיבוץ מעוז-חיים. את הפעם הראשונה שאמה השאירה אותה בקיבוץ המרוחק והמאובק היא לא זוכרת, "הכל קבור עמוק בפנים", היא כותבת, "ומאז מלווה אותי התחושה של ילדה קטנה ותמימה שמתבוננת בפליאה בעולם הסובב אותה".

אבל הקיבוץ וחברת הילדים הפכו מאד דומיננטים בגידולה והדה מספרת שלמרות היותה עירונית בין קיבוצניקים מצאה לעצמה ילדים גדולים ששמרו עליה ובהם רפי ודבורהל'ה, לימים, הסופרת דבורה עומר, "הילדה הכי יפה בעולם", בעיניה.

אמה הייתה מגיעה לבקרה מדי חודש או חודשיים, לבושה במדי הצבא הבריטי שעוררו בה גאווה. עם אביה נשתמרו יחסים מרוחקים והוא בקר אותה לעתים נדירות.

משנישא דודה יצחק והחליט לעבור ולהקים משפחה בקיבוץ החדש, חוותה זעזוע נוסף."כל השנה הייתי מפורסמת כילדה שלא בוכה, אבל כשעזבנו כבר לא יכולתי להתאפק". אבל באשדות יעקב מצאה את הבית שבו נשארה עד היום.

נולדה לרקוד

סיזיפוס- כוריאוגרפיה- הדה אורןזיכרונות הריקוד המוקדמים שלה הם מגיל ארבע, כשהופיעה מול בני משפחתה ששיבחה את הגמישות יוצאת הדופן שלה. אבל את הקריירה היא התחילה באופן "רשמי" רק בגיל שש במעוז-חיים, כשהחלה לרקוד בהדרכת תמר ירדני בשדות הקיבוץ באירועים שונים. את תנועות הריקוד הראשון היא עדיין זוכרת וגם בדיוק מה לבשה.

באשדות יעקב היא השתתפה בריקודי חגים וטקסים בהדרכתה של מרים ינואר. "אשדות יעקב הייתה בזמנו אימפריה גם מבחינה תרבותית", אומרת הדה. "בבוקר ראינו את קרבות האוויר עם הסורים ובערב היינו נוסעים לעין גב לשמוע קונצרט בפסטיבל. הייתה דרישה לתרבות גבוהה, לקונצרט או מחול לא רק כחלק מהחג.".

בתקופת פילוג התנועה הקיבוצית הדה כבר הייתה בתיכון והייתה בין הנערים שבחרו להיות חלק מהקיבוץ המאוחד גם אם הוריהם נשארו באיחוד. לכן נשלחה עם כמה מבני כיתתה ללמוד בעין-חרוד, שם היא המשיכה לרקוד בעיקר ריקודי עם תחת שרביטה של רבקה שטורמן. "שטורמן", היא מספרת, "עמדה על הכישרון שלי והפכה אותי לסוליסטית".

היא נישאה בגיל 19 לאיתמר רודשטיין (לימים רותם) בן קיבוצה, ומיד הרתה וילדה את גלית ביתה היחידה. אחרי הלידה היא התמסרה לגידולה תקופת מה ואז יצאה ללמוד "תרבות הגוף" בסמינר הקיבוצים. בתקופת הלימודים הבינה שהיא שגופה, בעל הירכיים המלאות, אינו מתאים לקריירה של רקדנית והיא פנתה למסלול יצירה וכוריאוגרפיה. היא החלה ליצור מופעים באשדות איחוד, יחד עם שייקה פייקוב, שנתן כתב הכוונה מוזיקלית. בשנים ההן עבדה כמדריכת נוער, בחדר האוכל ובמטבח ובמקביל עסקה בריקוד. במשך השנים עברה השתלמויות בריקוד ובעיקר במסגרת תנועת השומר הצעיר, "שם הייתה התייחסות רצינית יותר למחול", היא קובעת. בגיל 26 כבר התגרשה, ומיד אחר כך, בשנת 1964, נסעה ללמוד בפריז.

תבנית חוזרת

ש. גלית בתך עוד הייתה ילדה בעצם.

"כן. התבנית חזרה על עצמה וגם אני התגרשתי ובכאב רב השארתי את בתי לבד בקיבוץ, כמו שאימי עשתה לי. היה לי מאד מאד קשה לעשות את זה. זה הריקוד שדחף אותי כל הזמן להתקדם".

ש. ואיך גלית קיבלה את זה?

"היא לא חסכה את כעסה ממני, בשנים ההן. אבל היום היחסים איתה מצויינים וגם עם שלושת הנכדים שהיא העניקה לי ויש חום רב וקירבה גדולה".

בפאריז, שוב הרפתקנית כמו אימה, חייתה בלא אמצעים של ממש אצל בעלת בית קפדנית ולמדה בבית הספר הגבוה מחול מודרני, בלט וכוריאוגרפיה. אחר כך ניהלה קבוצת רקדנים של תנועת הבונים דרור ויחד הופיעו על במות באירופה ושם פגשה את נעמי שמר והשתיים התיידדו.

מפריז היא חזרה ליצור בקיבוץ, בעיקר ריקודים לחגי מחזור, ובתנועה הקיבוצית התפשטה שמעה והיא הוזמנה להעלות מופעים בקיבוצים אחרים. בשנת 1968 החלה ללמוד בלהקת בת-שבע.

המחול הנחשוני מעבר לריקודי חגים היה "חזון העצמות היבשות". לדבריה, החברים נדהמו והיא הוזמנה להציגו בכנס המחול השנתי של השומר הצעיר שנערך בניר דוד גרטרוד קראוס, היוצרת המוערכת ביותר בזמנה הייתה שם, ראתה, התרשמה והזמינה אותה לבוא לסמינר של פורום המורות למחול בקיבוץ עין-המפרץ. "כאן יש כישרון גדול בכוריאוגרפיה", אמרה קראוס, ושאר המורות הנהנו בהסכמה.

הדה הצטרפה לפורום וב-1971 הם הקימו את להקת המחול הקיבוצית, שפעלה אז בקיבוץ געתון תחת האוטוריטה של גרטרוד קראוס ובניהולה של יהודית ארנון. הדה הייתה בין הכוריאוגרפיות שיצרו ללהקה.

בשנת 1974 היא קיבלה מילגה ונסעה לניו-יורק, לבית הספר של אלווין ניקולאי. "למדתי המון. אבל ליצור לא הצלחתי. בשביל זה אני כנראה צריכה אדמה יציבה מתחת לרגליים, בית".

כשחזרה, בעצת יהודית ארנון, החליטה לייסד מרכז למחול בעמק הירדן. בשנת 1975 היא הקימה יחד עם אושרה אלקיים את האולפן למחול. בהתחלה הוא שכן באפיקים ומאוחר יותר עבר למשכנו עד היום, בצומת מסדה ושער הגולן. האולפן פרח. חמש שנים אחר כך אושרה אלקיים פרשה מניהולו והדה נשארה לבדה כמנהלת, מורה וכוריאוגרפית.

מרכז – פריפריה

"ריקוד זה לא מתנ"ס ולא חוג", היה המוטו של אורן בגיוס הילדים ללהקה. היא תבעה השקעה אישית טוטאלית, והתייחסות לריקוד כאמנות, שהיא הטעם לחיים, לפי השקפתה. גם ההשקעה שלה הייתה טוטאלית ואכן, "האולפן למחול של המועצה האזורית עמק הירדן", או בקיצור "האולפן", היה הצלחה ובעיקר התבלט בייחודו על רקע ההוויה הכול-כך קיצית, חולית, ישראלית ופריפריאלית, של שנות השמונים בעמק הירדן. הנערות בבגדי הגוף ובתנוחות הריקוד השונות נראו לצופה מבחוץ כמו דגים באקווריום, והבנים שהעיזו לגשת לבחינות הקבלה זכו למבטי קנאה ולגלוג בעת ובעונה אחת. ניחוח זר התלווה גם לשם ולאישה, להליכותיה ולצורת דיבורה.

300 ילדים ונערים למדו באולפן בשיאו, והלהקות שהוקמו העלו מופעים שזכו להצלחה מקומית. ה"בן האובד", על פי שירה של לאה גולדברג, עלה כמופע בעקבות עבודת הגמר של הרקדנית לילך גפני, ועוד רבים וטובים.

גם בפסטיבל "קול ומחול" בשנות ה-80, יצרה הדה מופע יחד עם עדי עציון ורות אשל, שכונה "אוונגרד" וזכה לתהודה מסוימת.

בינתיים המשיכה הדה ליצור גם במסגרת להקת המחול הקיבוצית, והמופע "שלמה" שיצרה עבור הלהקה בשנת 1982 נחשבה לאחת העבודות הטובות ברפרטואר, ואף הועלה בפריז.

אבל בלהקת המחול הקיבוצית נחלה אכזבה עקב חוסר היכולת שלה לנצל קשרים, להגיע לעמדות כוח ולדחוף את עצמה למעלה. "תמיד ראיתי עצמי כחלק מלהקת המחול הקיבוצית אבל כשרמי באר החל לעבוד ראיתי איך דואגים לו ושולחים אותו לקורסים. התחילו גם לייבא כוריאוגרפים מחו"ל והתחרות איתם הייתה קשה. זה גם העלה את הרמה שלי אמנם. בסוף עזבתי כי התנאים היו בלתי נסבלים, גם קשה היה לי להגיע כל פעם לגעתון באוטובוס ".

ובכל זאת יצרה ריקודים חשובים וזכתה להתייחסות, בעיקר כשהצליחה לעתים רחוקות להופיע איתם בתל אביב. "מדהים", היא אומרת, "איך עבודה שמוצגת במרכז הארץ יוצרת הד גדול פי אלף מאותה יצירה שעולה פה".

ש. זו גם הסיבה שמי שרוצה להתקדם הלאה נאלץ לעזוב את העמק.

"כן, קשה להחזיק רמה גבוהה בפריפריה. שלחנו הרבה רקדנים ללהקת המחול הקיבוצית ומשם הם גם המשיכו ללהקות אחרות. אחרים כנועה דר, ענת אסולין ועוד הקימו להקות, וזה טבעי וטוב, אבל אני האמנתי שאפשר לייסד פה מרכז רציני שילך ויגדל עם דורות חדשים של מורים".

ש. ומה קרה?

"גם התנאים האובייקטיבים השתנו, האוכלוסייה בקיבוצים ובעמק החלה להתדלדל והקיבוצים התדרדרו כלכלית. ואולי זה בלתי אפשרי מלכתחילה, להחזיק משהו ברמה כזאת גבוהה בפריפריה. בשלב מסוים גם התחלף ראש המועצה (מדובר בזאב "ולולה" שור – ס.ש), אני הייתי על סף פרישה והוא שמח להפוך את האולפן למשהו לא אמנותי ולא מאיים".

שיא היצירה של אורן, לדעתה, הוא ערב שלם מיצירותיה, שעלה תחת הכותרת "סיזיפוס" בשנת 1994. בביצוע צמד רקדנים עולים חדשים מברית המועצות לשעבר, מרינה וולדימיר פילק. "כבר אז היה לי קשה לסחוב ובני הזוג, שגרו בנצרת ונאלצו גם לעבוד למחייתם, מאד עזרו לי.

זה אולי הזמן לחשבון נפש והכתיבה מספקת לי הזדמנות לעשות את זה. גם ההתמודדות עם המחלה מחלצת מתוכי דברים שהיו חבויים. אני מאמינה שכמו בריקוד, דווקא מתוך המאמץ הפיזי ומהקושי הנפשי צומחים העומקים.

אני מצטערת שלא הייתי מסוגלת להיות יותר עם המשפחה ברגעים קשים במשך השנים, הייתי מרוכזת בעצמי. ואני אסירת תודה לקיבוץ וחבריו על התמיכה והפרגון שקיבלתי פה לאורך כל החיים, ולמרות זאת אני כועסת על עצמי שבזמנו לא היה לי את האומץ לצאת מפה ולדחוף את עצמי למעלה בעולם המחול, כדי ליצור במסגרת מקצועית לגמרי. כנראה שפחדתי לאבד את הבית היחיד שאי פעם היה לי".

————-

(1) גירסה מוקדמת התפרסמה בעלון התנועה הקיבוצית 'הדף ירוק'.

Один комментарий к записи «Heda Oren הדה אורן- נאחזת בחיים»

 1. Three years approved pharmacy Since its founding in 2004, it has raised almost $500million. Peter Thiel, a co-founder of both PayPal and Palantir,is an investor, as are fellow PayPal alumni Keith Rabois, JeremyStoppelman, and Ben Ling. The declined to comment on theinvestors in this latest round.

 2. We'll need to take up references cheap medication In his new role, Thorburn will be supporting TranScrip’s continuing interests in the Asia-Pacific region, including the Chinese and Indian markets, and will work closely with TranScrip Partners Australia, which is already running projects in the region.

 3. I came here to work fibersol review While Google can make money by allowing small businesses ina country to use its self-serve advertising platform, Twitter'sself-serve ad product remains in its infancy and is onlyavailable in the U.S.

 4. Withdraw cash is flagyl used to treat stds Boehner survived each of those episodes for an important reason: Most of his colleagues realized, at least privately, that he was doing what was right for the greater good of the party. He didn’t act too quickly, or before his GOP colleagues were largely ready for him to act.

 5. Have you got any ? aciclovir 400mg uses "Because of the heat people were looking for cold drinks and ice cream, so McDonald's, Starbucks Corp, and Haagen-Dazs have been grabbing more share of the late afternoon and evening dining because they have better ice cream and drinks," said Shanghai-based Shaun Rein, managing director of China Market Research Group.

 6. How many days will it take for the cheque to clear? ofloxacin online Gulzad does not see his work as illegal. He arranges tickets, as well as pointing people to others able to provide fake identity documents, invitation letters and even passports, to either underpin asylum bids or secure precious visas.

 7. I saw your advert in the paper bupropion skin rash With the support of colleagues, she hired a lawyer, started a diary of her travails, and began working with federal authorities. It was a scary time. During one weekend trip back to Las Vegas, Scharf saw a yellow Lamborghini shoot by her. The driver was one of the honchos at the bank.

 8. A few months how to take aleve and tylenol Shaped like the mountain atop which the city's Christ the Redeemer monument looms large, the confessionals are staffed by polyglot priests from around the world. On Friday, Pope Francis himself is scheduled to tend to a few penitents at the Quinta da Boa Vista, a park north of central Rio where the confessionals sit amid hot-dog stands and popcorn vendors.

 9. Have you got any qualifications? gabapentin ohne rezept kaufen The nation's jobless rate fell to 7.3 percent in August, but remains well above historically normal levels. The decline was also subject to caution because it reflected the departure of workers from the labor force, rather than being entirely due to stronger new job creation.

 10. I do some voluntary work proper dosage of viagra Wind significantly improved profitability in its fixed-line segment which, we believe, should be sustainable with continuing focus on more profitable direct customers. Fiber roll-out in Italy is likely to be slow, protecting Wind's position as the largest alternative fixed-line operator in Italy.

 11. Is this a temporary or permanent position? arx fit omni machine price Before the opening bell, the Census Bureau reported that although monthly retail sales were up modestly in August, they were lower than expected. Auto sales rose nearly 1% in August, but consumers cut back at other retailers, including clothing and sporting good stores.

 12. What sort of music do you listen to? costco loperamide limit Bernanke cannot be forced to sit for a deposition becausehigh-ranking U.S. government officials are generally protectedfrom getting drawn into time-consuming civil litigation, theJustice Department said in its petition.

 13. Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this site.

 14. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 15. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 16. I got this web page from my buddy who informed me about this web page and now this time I am browsing this web page and reading very informative content at this time.|

 17. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really understand what you are talking about! Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =). We could have a hyperlink exchange agreement between us|

 18. Thanks for another informative blog. Where else may just I am getting that kind of information written in such a perfect manner? I have a project that I'm simply now running on, and I have been on the look out for such info.|

 19. Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely confused .. Any ideas? Appreciate it!|

 20. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity to your submit is just cool and that i can suppose you're a professional in this subject. Well together with your permission allow me to seize your feed to keep up to date with imminent post. Thank you a million and please keep up the enjoyable work.|

 21. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 22. Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this page.

 23. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any suggestions? Thanks a lot!|

 24. Great blog right here! Additionally your web site a lot up fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link in your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 25. I'm really enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!|

 26. Hi there! This article couldn't be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this article to him. Pretty sure he'll have a good read. Thanks for sharing!|

 27. I don't know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This might be a problem with my browser because I've had this happen before. Cheers|

 28. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!|

 29. I will right away clutch your rss as I can at to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise so that I could subscribe. Thanks.

 30. I really love your site.. Great colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I'm hoping to create my own personal site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!|

 31. You can definitely see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 32. I'm really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this issue?|

 33. I don't even know how I ended up here, but I thought this submit was once great. I do not realize who you're but definitely you're going to a famous blogger if you happen to are not already. Cheers!|

 34. This blog is without a doubt entertaining and also factual. I have picked up a bunch of useful stuff out of this amazing blog. I ad love to return again and again. Cheers!

 35. Please let me know if you're looking for a article author for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Many thanks!|

 36. Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info. Thanks for the post. I'll definitely return.|

 37. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 38. Thank you, I've recently been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the supply?|

 39. It's really a cool and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 40. Thanks for every other informative site. The place else may I get that type of info written in such a perfect method? I have a project that I am just now operating on, and I've been on the look out for such info.|

 41. My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page repeatedly.|

 42. ItaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžs difficult to get knowledgeable folks on this subject, but the truth is be understood as what happens you are preaching about! Thanks

 43. Great weblog here! Additionally your site so much up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink on your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 44. Thanks a whole lot for sharing this with all of us you really know what you are speaking about! Bookmarked. Kindly also check out my web-site =). We could possess a link exchange contract amongst us!

 45. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I'd really appreciate it.|

 46. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you're a great author. I will always bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage continue your great posts, have a nice holiday weekend!|

 47. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It's always interesting to read through content from other authors and practice something from their websites. |

 48. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 49. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!|

 50. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 51. Right here is the right blog for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages. Great stuff, just wonderful!|

 52. Howdy! I could have sworn I've been to this web site before but after looking at some of the articles I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking it and checking back frequently!|

 53. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 54. Thank you for another fantastic article. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such info.

 55. Attractive element of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to say that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your augment or even I success you get entry to constantly rapidly.|

 56. Hiya! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!|

 57. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I've really loved surfing around your blog posts. In any case I'll be subscribing to your feed and I'm hoping you write again soon!|

 58. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 59. You created some decent points there. I looked more than the online world for the issue and positioned many people goes as well as together with your web site.

 60. the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could

 61. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 62. Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!|

 63. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.|

 64. Hey there I am so delighted I found your blog, I really found you by error, while I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.|

 65. This blog is without a doubt entertaining and also factual. I have picked up a bunch of useful stuff out of this amazing blog. I ad love to return again and again. Cheers!

 66. We stumbled over here by a different website and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 67. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.|

 68. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a weblog website? The account helped me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided vivid clear concept|

 69. You made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.|

 70. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!|

 71. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!|

 72. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 73. What i don’t understood is in fact how you are not really a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably when it comes to this subject, made me in my opinion consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t interested until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times care for it up!

 74. I'm amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this during my search for something concerning this.|

 75. You are so cool! I do not suppose I've read through a single thing like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!|

 76. Тoday, I went too the beaϲh front wіthh my children. I found a sea sell and gave іt to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She pⅼaced tthe shell tto her ear and scгeamеԁ.
  There wаss a hermiit craЬ inside and it pinched her еar.
  She never wasnts to goo back! LoL I know this iis entirely off topic but I
  һad to teⅼl someone!

  Stop by mʏ site … advance america payday loans

 77. Thank you for some other great article. The place else may just anyone get that type of information in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.|

 78. You have remarked very interesting points ! ps nice site. аАа’аАТ‚аЂТ˜We are always lucky, a I said and like a fool I did not knock on wood. by Ernest Hemingway.

 79. It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 80. Sensual role-playing tournament, an seductive kind of role-playing game. Sexual affair is played during prostitutes in Kiev on the roles of a sexual invention or event. bdsm games

 81. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

 82. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 83. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 84. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have performed a formidable task and our whole neighborhood will be thankful to you.

 85. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much appreciated.|

 86. I to with your opinion. And you& Heda Oren ??? ????- ????? ????? | ????????? / DanceTalk Brisk, pretty, delightful !!! I will contribute cheer you make blow to the seventh heaven !!! An shrewd prostitute. I work as an on-site individual.

 87. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Thanks|

 88. It’s really a cool and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 89. I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 90. Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.