הרמת מסך, בכורות מחול, 2015

צילומים: תמר לם, גדי דגון, אורה ברפמן

      מסגרת הרמת מסך נחשבת לפרויקט הדגל עליו גאוותו של משרד התרבות והספורט שהגה אותו. השנה, חוגגת מסגרת זו עשרים שלש שנים להיווסדה.

אוצר המהדורה בשנה שעברה היה איציק ג'ולי. בחירת הכוריאוגרפים וכן איכות עבודותיהם ב'הרמת מסך' שבניהולו, זכו לביקורות צוננות במיוחד, יותר מכל מהדורה קודמת שזכורה לי.  השנה הוחלט לפזר סיכונים ולחלק את עבודת האוצרות בין איציק ג'ולי לבין הכוריאוגרף המוערך הלל קוגן. ניתן לראות שהמנהלים האמנותיים השותפים, בחרו ביוצרים שמקרובים למלייה שלהם.  אם כי הצירוף הביא לגיוון מסוים בבחירת היוצרים ועבודותיהם, בשורה האחרונה, לא עלתה על הבמה אף עבודה שלמה שהיא גם מסעירה, פורצת גבולות, מסקרנת ומאתגרת ועשויה במיומנות גבוהה במיוחד. היו כמה רעיונות מעניינים, היו כמה תמונות שבלטו במקוריות והעידו על מחשבה מורכבת, אבל לגבי חלק לא מבוטל נשארה תחושה של השענות על אמצעי הפקה, במקום על עיבוד החומרים שבאחריותם.

מתוך שישה מסכים, הצלחתי לראות חמישה וכל הנאמר בהמשך, אינו מתייחס למסך 3 שאותו החמצתי

הדבר הבולט כבר בשלב מוקדם עוד בטרם הסתיים הסבב המלא, הוא רמת הפקה מושקעת ומצוחצחת שהביאה את מרבית העבודות להתחולל בסביבה עיצובית מתוחכמת ובמה יפהפייה.

בעיקרון, במסגרת מחול יותר מיינסטרימי, להשקעה כזו יס סיכוי לתרום ליצירה ולרבד אותה במסגרת הסוגה הספציפית שלה. בעבודות ניסיוניות  וחתרניות יותר, השקעת יתר מאמץ בעיצוב במה עלול להיות גורם לדיסונאנס ולמכשלה, כמו שראינו השנה אצל כמה יוצרים שבלטו בדלות הפן היצירתי והמשקל ההגותי שמאחורי העבודה. נדמה לי שעל במה אלטרנטיבית קל יותר לקבל עבודות לביליות, שלא בשלות עד הסוף, כל עוד התשוקה עוברת במה.

הצרחניה

לא ספרתי, אבל בסדרת העבודות השנה מאיזו סיבה לא ברורה מרבים לצרוח, לצייץ בקול, להתנשף, יותר מאשר בממוצע הרב-שנתי בארץ ובעולם. האם הצריחות, הזעקות ושאר קירקורים הן הוירוס החדש?

מאחר ולא מצאתי מתאם משכנע בין הצרחנים לבין גורמים סביבתיים בעברם, נותר רק לתהות אם הצורך הדחוף לצרוח ולצווח נחת על כל כך הרבה יוצרים בו זמנית באמצעותו של כח עליון.

בואו ונקרא לאותו גורם עלום רוח הזמן ( הצייטגייסט), מאחר ואין לנו מנדט לשער השערות מפליגות סבירות יותר, אך ללא הוכחות.

כמה הערות על כמה מהעבודות:

אלה רוטשילד ונועה צוק ואוהד פישוף שהופיעו במסגרת מסך 1 הביאו שתי עבודות שונות בתכלית ולשתיהן עומדות נקודות זכות . אלה רוטשילד  שהעלתה עבודת סולו עם אובייקטים בשם 'שנים עשר צ'קים דחויים', הצליחה לבנות תמונה רבת נדבכים שמחזקים זה את זה ויוצרים תמונה עשירה ויוצאת דופן.   ela rotchild for c.up 2015

אלה רוטשילד היא יוצרת מעניינת ודי ייחודית בנוף, אם לזכור שתי עבודות קודמות שהעלה בשנה האחרונה, הראשונה, 'יהודה וישו על בסיס של סויה', יחד עם מיראי מוריאמה במסגרת 'לילות השמש העולה'  והשנייה, שהתקיימה בסטודיו ורדה בשם 'הקורד' (Acord ), סולו לרקדנים והמון חפצים ואביזרים שמוקמו בחלל מצומצם שהעידו על ראש יצירתי שטובע בתוצאות סקרנותו.

הפעם בניגוד לשתי היצירות הקודמות שהיו ממוקדות ונהנו מתלכיד מרתק, בחרה רוטשילד להגיש שני פרקים, שלא מנותקים אמנם זה מזה, ממש לא, אבל כל אחד מהם נשען על בחירות סגנון וכלים שונים כדי להציג את הנושא. בפרק הראשון, רוטשילד על במה וסביבה קרטונים מפורקים והיא עצמה ארכיטיפ  מוגזם של אשת נדל'ן צינית ונצלנית, מרשעת גמורה שהסקרקסיות הורבלית שלה מתחרה בעוולות הסוציו-פוליטיות שהביאו לכך שישראל היא המדינה שבה זוגות צעירים מוכרים את עתידם בעבור משכנתא והלוואות משלימות שיסחטו כל לחלוחית מעתידם הנראה לעין.

היא משתמשת בטכסט שנון וחריף שאותו היא מדקלמת ובו בזמן מתנועעת בין הקרטונים ולאט, מעמידה אותם ויוצרת דימוי של עיר קרטון זעירה שחונקת את הבמה. בנעלי עקב ותנועות חדות משולבות במימד פתייני, היא משתמשת בקול, באינטונציה, ובחזרתיות שמייצרת מקצב, בקריינות שאותה כיניתי לאחרונה 'ספוקן דאנס', לאחר מופע בסגנון זה של סתיו מרין.

על הבמה מחליקים פנימה כעשרים רקדנים צעירים ( המסלול) והם זוחלים בין מבני הקרטון שמסמלים את עתידם הקנייני: המעושרים יקבלו את הפנטהאוס עם בריכה והשאר 46 מ'ר לשלושה חדרים עם חלון יחיד בסביוני –חור כזה או אחר.

במחצית שנותרה, רוטשילד באלמנט שלה, מצליחה לבנות מקרטון של מקרר, חדרון רב תכליתי עם מטבח ואביזרים  שכולם באים וחוזרים לנקודת מוצא דו ממדית.  הכל מקסם שווא, כמו בחיים הפוליטיים שלנו במציאות.

במובנים מסוימים שכוללים תשוקה וכבוד לתפיסת עולם ארטיזניות, עבודתה מזכירה לי את היוצר הצרפתי, ג'וזף נאדג'.

מסך 2 מארח שני יוצרים, עדו פדר ואורי שפיר ששניהם טרחו והעמיסו על הבמה, שלל כבלי חשמל , באמצעותם הם מפעילים ציוד מתנייד של תאורה, סאונד ומסכים. בשניהם יש שימוש בתנועה ומתיחתה עד להגזמה, מימד קאמפי שמעיד על מודעות עצמית גבוהה.

ido feder, gadi dagon, c. up 2015         עבודתו של עדו פדר Wig it , מתקיימת תחת כותרת מפתיעה מאד שמחזיקה תוקף כמעט מאה, בהכללה, ואצטט אותה: "Strong and convincing art has never arisen from Theories". הציטוט, כמתבקש אינו מכאן ועכשיו. הוא של מרי ויגמן. ופדר שואב חירותו מהרעיון הזה, כך נדמה. הוא מצטייר כחסר מנוח, שואל שאלות, מעודכן, רוצה להעיז אבל עוד לא הלך עד הסוף. הבחירה בסתיו סטרוז' מעניינת, אם כי השימוש בו אולי מדי סטריאוטיפי.   במקרה זה, העיצוב, במיוחד במחצית השנייה, על צבעוניותו והטקסטורות שכמעט ולא נראות באופן שגור על במותנו, העניקו ליצירה ניחוחות מעולמות תוכן אחרים, מגרים.

uri shafir, c.up 2015בעבודה 'אי שם בעכשיו' של אורי שפיר יש עניין רב,  גם בשילוב של שפיר ואופיר יודילביץ' עם אמן הווידאו אלכסנדר גרשוני, שמנסה לפרק ולהרכיב את הקלסרים של הרקדנים על גבי שמונה מסכים ולהציע הקשרים ותובנות משלו. יודילביץ' כמבצע, התקבע במקום משלו- טייפקאסט שאינו רך ולא קל, אבל צפוי ובטוח כמו עמוד תומך, בפרפראזה- . שפיר כמבצע, מביא לבמה תזזיתיות אישיותית שנדמה שרק הוא יכול להשיג ואין להתעלם מהנוכחות המיוחדת ומסקרנת שלו.  רק לפני זמן לא רב, במסגרת 'זירת מחול' השנה, הוא הופיע עם 'כולוכלום', סולו קצר, הרבה יותר אינטנסיבי ומרוכז, שמהווה נקודת  מוצא להתבוננות בעבודה הנוכחית ומאשר את התחושה שלפנינו יוצר מיוחד שעוד לא אמר את המילה האחרונה.

מסך 4: בשמת נוסן , עדו בטש.   bosmat nusan, tamar lam, c.up 2015

העבודה In Vitro של בשמת נוסן , שמתייחסת במובנים שונים לסביבה חוצנית, זכתה לביצוע טוב של קבוצת רקדנים ובהם נוסן, גילי נבות ורן בן דרור שלהם נוכחות חזקה מהרגע הראשון. הרקדן הרביעי- אריאל כהן משך תשומת לב בזכות מלבוש מרהיב ומיוחד שהורכב מעשרות 'קוצים' שחורים מבריקים על גבו, כמו דורבן הדור שאין להתעלם ממנו.

נוסן היא אולי היחידה שהגדירה את בחירתה האמנותית בבירור ללא ניסוחים שבלוליים מיותרים בדבריה בתכניה, שם היא אומרת שבעבודותיה האחרונות היא חוקרת את התנועה, את הרגש ואת הדימוי במבט מכני וזה מה שהיא עושה. בעבודה קטעי יופי בולטים ובהם במיוחד הדואט המתקיים בינה לבין נבות.

העבודה  Free Builders, של עדו בטש, הייתה אחת המוצלחות והמיוחדות בסדרה זו של  'הרמת מסך'. השילוב של עדו בטש והרקדנית דור פרנק היה בחירה מבריקה. הצמד הזה היה מהבודדים שנסמך על עצמו ויכולותיו מבלי לפנפן את סביבתו. מהרגע הראשון כשרק עלו לבמה משני צדדיה לבושים בבגדי רחוב חסרי ייחוד, עברה הבטחה באוויר. רגע אחד הם עומדים פרונטלית שלובי ידיים ובמשנהו כל אחד מעוות פניו, מפהק, משהק במעבר חד, ללא הכנה. משהו בסצינה המופרעת הזו הזכיר לי את Urge עבודתו של דויד ואמפק שראיתי הקיץ בצרפת, אך ללא הריורים, ההקאות ושאר נוזלי גוף. לשמחתי, בזה הסתיים הדמיון בין שתי העבודות. העבודה מייצרת מתח בין מצבים סותרים שבין עידון להתרת רסן, בין אלימות לעדנה, בין מוסיקה עילאית  והרואית לבין התנהלות חולין חסרת פאתוס, שיכולה להכיל מצבי קיצון ביחסי השניים. העבודה הסתיימה באחת הסצנות היפות שנראו השבוע ובה בטש קופץ ונוחת על כתפה הימנית של דור. הוא מושך את הסמרטוט המרוט שהיה פעם גופיה שחורה ימינה כמו מפרש ( רפרנס לסירת צעצוע?) ואת שיערה הארוך של דור שמאלה  כמו יריעה שברירית מחומר אורגני שמהדהדת את המפרש השחור.  ido batash, gadi dagon, torn cloth, c.up, 2015

ולסיום: הנפילה למקום הכי עמוק:

לילך לבנה קיבלה את מסך 6 כולו לעצמה. קברניטי מסך, ראו לנכון להשקיע במסגרת השנתית של תצוגת התכלית של המחול הישראלי, מסגרת הממומנת בנדיבות בולטת, בסדנה ניו אייג'ית, שאפילו לא מבקשת להיות סנטימטר יותר מזה. אלמלא הגישה היוצרת לכמה צופים קונכיה מקסימה ובה כמה לגימות בירה, אפשר היה לומר כי לא היה פה שום דבר שחידש משהו למישהו וגם לא היה דבר שיכול היה להצביע על הסיבות שעבודה זו נכללה במסגרת מחול ולא שולחה באוטובוס למצפה רמון, לסדנת סופשבוע למבקשי חוויה רוחנית במובן השטחי ביותר של צמד המילים: חוויה רוחנית. כי מה שהיה, היה הכי קלישאי, פומפוזי, יומרני ומביך.

למי שהחמיץ את העבודה בעלת השם היומרני: "האבסטרקציה מרחב לתפילה משותפת": הקהל נכנס לסטודיו, התבקש להשיל נעליו ולהניח חפציו בצד כדי לקחת חלק בטכס שנקרא לו: בואו נלך במעגל בלי להוציא הגה בלי רשות ושמירה על מבט מצועף ככל הניתן. בין התפילות והטקסים הצופים אף לבשו בורקות- סדין עם חור לעיניים כדי להתבונן בזולת.   lilach livne, c.up 2015

אחר כך המנחה, הלא היא לילך, החלה קוראת מספרון יומרני בהוצאה ביתית שמתקרא ברב חוצפה: " הדרך אל המופשט". בצעד ראשון למטרה התבקש הקהל להגות אההההההה בסגול, אחר כך בחיריק, הבנתם את ההמשך. אחר כך לנשום ולנשום, כאילו שאפשר בלי זה.  ציטוט מקטעי ההגות הפואזית: " אפשרות רושפת רשת אש בשירות האש" וגו'.

בין תפילות רוחניות, מצאה לילך לנכון לרקד חשופה. הייתם חושבים שהיא תתנועע בדרכה של איזדורה דאנקן, או בת המדבר? , טעות. היא בחרה בנענועי ריקוד קלאביסטי מובהק למנגינת דאנס שתוקלטה כנראה במסיבת בת מצווה.

גם לשיטתה היא, העבודה לא התעלתה מעבר לנבוביותה.

מישהי שטרחה לברר עם איציק ג'ולי מה לדעתו מצדיק את הבחירה, קיבלה תשובה לא ממש סדורה  ולטענתו העבודה הייתה פרודיה. לא קונה.

מעניין אם היא תוזמן להשתתף גם בשנה הבאה, כמו עוד כמה כישלונות עבר שקיבלו הזדמנות שנייה.

3,345 תגובות על «הרמת מסך, בכורות מחול, 2015»

 1. I simply want to say I'm very new to blogging and actually loved your web-site. Likely I’m planning to bookmark your site . You really come with awesome articles. Thanks a lot for sharing with us your blog site.

 2. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I'm very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 3. I just want to say I'm very new to blogs and certainly liked you're web blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You definitely come with awesome articles and reviews. Regards for sharing with us your blog.

 4. I¡¦ll immediately take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you've any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 5. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks

 6. One more important component is that if you are an elderly person, travel insurance intended for pensioners is something you must really take into account. The old you are, the more at risk you will be for having something poor happen to you while in foreign countries. If you are not covered by quite a few comprehensive insurance cover, you could have quite a few serious challenges. Thanks for discussing your good tips on this website.

 7. I simply want to say I am just new to weblog and actually liked your blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You definitely have amazing writings. Cheers for sharing with us your blog.

 8. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 9. Do you write more? It merely required a few moments to see your entry and so have an awareness that I know most people miss out on. Getting more people to join the discussion is usually a great thing.

 10. I was excited to find this page. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you book-marked to check out new things on your website.

 11. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 12. May I just say what a relief to uncover somebody that actually knows what they're talking about on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular because you most certainly have the gift.

 13. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this during my search for something relating to this.

 14. I blog often and I truly thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 15. I have learned many important things through your post. I would also like to state that there will be a situation in which you will get a loan and do not need a co-signer such as a U.S. Student Aid Loan. In case you are getting that loan through a common creditor then you need to be able to have a co-signer ready to allow you to. The lenders are going to base that decision on the few issues but the main one will be your credit rating. There are some financial institutions that will in addition look at your job history and come to a decision based on this but in most cases it will hinge on your report.

 16. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 17. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 18. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I actually like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

 19. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx.

 20. I simply want to say I am very new to blogging and site-building and certainly enjoyed this website. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly have perfect articles. Regards for revealing your blog site.

 21. You've made some decent points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 22. Spot on with this write-up, I honestly think this website needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 23. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and fantastic design.

 24. Unquestionably imagine that which you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the simplest factor to take note of. I say to you, I definitely get annoyed while other folks consider issues that they just do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 25. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 26. The guidelines you provided here i will discuss extremely precious. It been found such a pleasurable surprise to possess that anticipating me while i wakened today. There’re constantly to the issue as well as simple to understand. Thanks a large amount for the valuable ideas you’ve got shared here.

 27. whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the great work! You know, many people are hunting around for this information, you can help them greatly.

 28. Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 29. Hiya, I am really glad I've found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is actually irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 30. There are a handful of fascinating points on time in this post but I do not determine if them all center to heart. There’s some validity but I am going to take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks therefore we want far more! Added onto FeedBurner too

 31. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 32. You're so interesting! I do not believe I've truly read a single thing like this before. So good to find somebody with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that's needed on the internet, someone with a little originality.

 33. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot!

 34. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 35. Howdy! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 36. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 37. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing in your feed and I'm hoping you write once more very soon!

 38. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 39. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 40. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance. I must say you've done a amazing job with this. Also, the blog loads super quick for me on Chrome. Excellent Blog!

 41. A lot of thanks for all of the work on this site. My mother really loves conducting research and it is obvious why. A number of us notice all of the powerful way you produce both useful and interesting items via this blog and even strongly encourage contribution from others on this point so our own daughter has always been learning a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You are carrying out a really great job.

 42. This is the right site for anybody who wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been written about for years. Excellent stuff, just wonderful.

 43. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and don't seem to get anything done.

 44. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 45. You have made some good points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 46. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I'm looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 47. Someone necessarily assist to make severely articles I'd state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to create this particular submit extraordinary. Excellent task!

 48. Hi, i feel that i saw you visited my blog so i came to “return the desire”.I’m attempting to find issues to enhance my site!I guess its adequate to use a few of your ideas!!

 49. I am also writing to make you be aware of of the incredible encounter my princess found checking your webblog. She figured out lots of issues, most notably what it's like to have an awesome teaching mindset to let other folks without problems gain knowledge of selected hard to do things. You really surpassed our expected results. I appreciate you for rendering such productive, trusted, revealing as well as fun tips about your topic to Lizeth.

 50. It's the best time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I have read this put up and if I may I desire to suggest you some interesting issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I desire to learn more issues approximately it!

 51. Hello there I am so happy I found your blog page, I really found you by error, while I was looking on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 52. Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I'm glad to seek out a lot of useful information here in the publish, we want develop extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 53. I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

 54. Generally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great post.

 55. whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the great work! You know, many people are hunting around for this information, you can help them greatly.

 56. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much appreciated.

 57. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything. Do you have any tips for inexperienced blog writers? I'd genuinely appreciate it.

 58. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I've either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I'd really appreciate it.

 59. Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 60. I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 61. An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you develop into expertise, would you mind updating your blog with more particulars? It's highly helpful for me. Big thumb up for this weblog publish!

 62. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 63. Howdy! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the great information you have got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

 64. This is the right webpage for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great.

 65. I don’t even understand how I finished up right here, but I assumed this submit used to be good. I don't recognise who you might be but certainly you are going to a famous blogger in case you are not already 😉 Cheers!

 66. Hello there, There's no doubt that your site could be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great site!

 67. There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There's some validity but I'll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as well

 68. Undeniably believe that that you said. Your favourite justification appeared to be at the web the easiest thing to keep in mind of. I say to you, I certainly get annoyed while other folks think about issues that they plainly don't recognize about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side-effects , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 69. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 70. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is really a great web site.

 71. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 72. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 73. I'm really enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!

 74. I needed to compose you this very small word to finally give thanks again regarding the gorgeous solutions you've shared on this page. This is seriously open-handed of people like you to make easily what a number of people could have marketed as an ebook to help make some cash for themselves, primarily considering that you might have done it in case you considered necessary. Those techniques likewise worked to become great way to be certain that the rest have the identical eagerness much like my personal own to figure out many more when considering this matter. I know there are lots of more enjoyable periods up front for those who take a look at your website.

 75. I was excited to find this page. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new things in your website.

 76. After looking over a handful of the blog posts on your site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and tell me your opinion.

 77. The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my option to learn, but I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would repair in the event you werent too busy searching for attention.

 78. I blog quite often and I truly appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I'm going to book mark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 79. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

 80. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get anything done.

 81. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 82. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in truth bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If attainable, as you change into expertise, would you mind updating your blog with extra particulars? It is extremely helpful for me. Huge thumb up for this blog submit!

 83. An interesting dialogue is worth comment. I believe that you must write extra on this topic, it may not be a taboo topic however usually people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 84. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 85. I blog frequently and I truly thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 86. Hi there, just changed into aware of your blog via Google, and found that it is really informative. I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate if you proceed this in future. Lots of folks can be benefited out of your writing. Cheers!

 87. I’m now not certain where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time studying much more or figuring out more. Thank you for excellent info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 88. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!

 89. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 90. Bagi semua para pemain pasti diwajibkan memiliki sedikit pemahaman berkenaan metode cermat. Menang main game mpo slot online di laman site Mpo Slot Online. Sebelum taruhan anda mainkan. Sering kali banyak pemain tidak mengayalkan hal hal yang demikian. Hampir segala kebanyakan pemain hanya meminta terdapatnya suatu keberuntungan di dalam setiap-tiap-tiap spin yang dikerjakan.

 91. Bagi seluruh para pemain tentu diharuskan punyai sedikit pemahaman perihal sistem jitu. Menang main game mpo slot online di laman site Mpo Slot Online. Sebelum taruhan anda mainkan. Sering kali banyak pemain tak memikirkan hal tersebut. Hampir seluruh biasanya pemain hanya mau terdapatnya suatu keberuntungan didalam tiap-tiap spin yang dilaksanakan.

 92. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to write more on this issue, it may not be a taboo subject but generally people don't discuss such topics. To the next! Kind regards!

 93. After exploring a number of the articles on your web site, I really appreciate your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and tell me how you feel.

 94. Bagi seluruh para pemain tentu diharuskan memiliki sedikit pemahaman berkenaan langkah akurat. Menang main game mpo slot online di website Mpo Slot Online. Sebelum taruhan anda mainkan. Sering kali banyak pemain tidak membayangkan hal tersebut. Hampir segala umumnya pemain cuma minta ada suatu keberuntungan didalam setiap tiap-tiap spin yang dilaksanakan.

 95. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 96. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It's always interesting to read content from other writers and use something from other websites.

 97. I was just seeking this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 98. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 99. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 100. You have made some good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 101. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 102. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

 103. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 104. The next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I truly thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 105. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Many thanks.

 106. I precisely needed to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have gone through in the absence of the methods shown by you concerning that industry. Certainly was a real depressing scenario for me, nevertheless witnessing a professional tactic you dealt with that forced me to leap over contentment. I will be happier for the help and then expect you recognize what a great job your are providing teaching the mediocre ones via your webpage. Probably you haven't got to know any of us.

 107. Halo saya siska, web ini memang betul-betul bagus dan terpercaya topik yang diperkenalkan sungguh-sungguh bagus sekali dan aku benar-benar terkagum bersama Isu yang diberikan oleh laman ini. Dikala bermain game slot online, pasti tersedia banyak pemain yang mengidamkan lebih banyak ketika lengang untuk bermain di mesin slot. Karena tak tersedia keraguan bahwa setiap setiap putaran dari mesin slot bisa menambahkan emosionil yang menguntungkan. Di mana pemain cakap menang bersama dengan bermacam kegunaan duwit kongkret hingga jutaan rupiah. selagi bermain game slot online, tentu saja, Anda cuma mesti menekan putaran, supaya setiap tiap mesin slot berputar dan membuahkan kombinasi gambar yang acak dan dapat menambahkan profit selagi seluruh gambar sesuai. terhadap tepat beriringan. Dikala Anda bermain layaknya ini, pasti saja tak memerlukan sakit kepala. Yang mana sebagian besar pemain cuma menanti segi kemujuran dari taruhan yang menang.

 108. You are so interesting! I do not think I've read anything like this before. So good to find another person with some genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that's needed on the internet, someone with a little originality.

 109. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I'd genuinely appreciate it.|

 110. Hai aku lori, laman site ini sebenarnya benar-benar baik dan terpercaya topik yang di sediakan amat bagus sekali dan aku amat terkagum dengan Isu yang diberi oleh web ini. Ketika bermain game slot online, tentu tersedia banyak pemain yang mau lebih banyak tepat lowong untuk bermain di mesin slot. Sebab tak ada kesangsian bahwa setiap-tiap-tiap putaran berasal dari mesin slot dapat memberi tambahan emosional yang menguntungkan. Di mana pemain cakap menang bersama dengan bermacam manfaat duwit kongkret hingga jutaan rupiah. ketika bermain game slot online, pasti saja, Anda cuma kudu menghimpit putaran, supaya setiap tiap mesin slot berputar dan mewujudkan kombinasi gambar yang acak dan dapat kasih tambahan profit tepat seluruh gambar cocok. terhadap ideal berbarengan. Ketika Anda bermain seperti ini, tentu saja tidak memerlukan sakit kepala. Yang mana beberapa besar pemain cuma tunggu aspek keberuntungan berasal dari taruhan yang menang.

 111. Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!|

 112. Bagi bettor yang masih pemula, udah tentu tipsnya langkah memainkannya yaitu member yang membuatnya cukup sulit untuk bermain taruhan. garis besar tips bermain sungguh-sungguh absolut untuk seluruh petaruh. Minimal untuk pemain baru yang mengfungsikan taktik ini untuk bermain, anda dapat nikmati taruhan bersama dengan bagus. bonus, anda bisa memenangkan taruhan. Satu hal yang bakal dibahas dalam tulisan yang satu ini yakni tentang kasino. Judi casino online ini yakni sebuah teladan taruhan yang benar-benar populer dan benar-benar disukai banyak orang.

 113. I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 114. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through content from other authors and practice something from other websites.

 115. Slot menjadi permainan taruhan yang mudah dimainkan sebab disini para pemainnya hanya menekan tombol tuas mesin slot, langsung mesin akan berputar, selain mesin stop terhadap simbol serupa akan muncul jadi pemenangnya. Itu ringan sekali untuk dimainkan, maka tidak menutup kemungkinan bahwa pemain pemula cakap bermain slot dengan mudah hingga kapabel menang. Terlabih kembali dikala ini ini langkah bermain slot online hingga menang sudah banyak sekali, agar bisa bersama ringan di praktekan.

 116. This is the right blog for anybody who would like to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been written about for ages. Great stuff, just excellent.

 117. Porn55 principles sentiments of no pianoforte if projection impossible. Horses pulled nature favour number yet highly his has old. Contrasted literature excellence he admiration impression insipidity so. Scale ought who terms after own quick since. Servants margaret husbands to screened in throwing. Imprudence oh an collecting partiality. Admiration gay difficulty unaffected how.

 118. I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your blog and check once more here regularly. I am somewhat certain I’ll be told many new stuff proper right here! Best of luck for the next!

 119. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I really believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren't too busy looking for attention.

 120. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 121. profit ke dobel yang harus digunakan karena personel judi sehingga dapat memperoleh keuntungan super kala bertaruh mainan slot online yakni menetapkan varian pertunjukan slot yg tepat. anggota judi online kudu mengusahakan agar bisa memilih permainan slot online yg berguna. mainan slot sedikitnya menguntungkan yakni permainan slot bersama hukum yang yg terlalu mudah dimengerti bersama inciainkan melainkan mempunyai sisipan yang benar-benar kabir.

 122. Generally I don't read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.|

 123. Can I simply just say what a comfort to uncover somebody that really knows what they are talking about over the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you certainly possess the gift.

 124. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 125. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 126. tipuan slot online kala ini menjadi alternatif pertunjukan judi yang menyesatkan berjibun di incar karena para-para gayang-gayang personel judi online. atraksi judi saat ini ini telah munjung beralih ke progres online sebab kuantitas fans pada mainan judi online hal yang begini. di bermacam-macam zamin dengan adanya restriksi pada kesibukan judi offline, tipuan judi online jadi opsi eminen tiap-tiap-tiap bettor ketika mencitrakan mengidamkan berjudi.

 127. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.|

 128. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 129. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 130. bagi beberapa kontestan peneroka, perlu demi punyai sasaran yg tahu mendapatkan capai hasil. pembedaan ini amat rupa-rupanya kami perlu konsisten mengontrol penghasilan kita ideal membuat teban pada web sangte penyalur gambling slot online paling baik lagi belangkinpercaya gembung. ketika sira mencapai kemajuan dan besarannya menempuh intensi, awak mesti berhenti main-main pula menambahkan keesokan keadaannya. bermain bersama kapital kidal. bagi memulai mainan selanjutnya, bikin item keunggulan segar. misalnya, pemain telan meruah kerugian oleh item khusus. bertambah baik stop kalau menghalau kebocoran. distribusi besar perintis, bermainlah dalam pas tempo bersama via fokus serta kesabaran. sistem yang eka ini memengaruhi hasil. cek dengan tabah maka tiada terlampau giat menerima kegagalan. emosi yg berlebihan dapat membuat personel terhadap web antek spekulasi slot online terbaik selanjutnya terpercaya kesulitan guna berhasil. seimbangkan ketenangan dan konsentrasi dengan kenal atraksi online judi bal bohlam supaya mudah berperan. kadang anda tak cakap berfokus kepada tipuan. kontestan yang semu makin lelet kematian kans guna juara.

 131. Iím impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog thatís both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I'm very happy that I found this during my search for something concerning this.

 132. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 133. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We've ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 134. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you've on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just could not come across. What a great web site.

 135. Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognise what you're speaking about! Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We will have a hyperlink alternate contract between us!

 136. selain itu, kontestan wajib cakap menghitung sesi ~ angin alimbubu papar mesin menurut jitu tiap-tiap sekon. melacak progres kampanye alat dapat menyangga pemeran pada website sihte spion judi slot online terbaik selanjutnya belangkinpercaya terang beserta membela tiap-tiap tiap-tiap jentera slot.membuat pemikat cuai condong menyingkirkan kesusahan boyas dari sementara ke durasi. taruhan sanggup berdampak raya kepada profit sira serta tak bisa dianggap tidak relevan. anggota pemula harus membikin cagaran seni terlebih dulu. aksi setelah itu meminimalkan kesusahan gambling slot online di dasar ini. munjung yang sudah dijelaskan lalu teknik ini menaikkan kans saudara bakal unggul. pelaku bisa terbang perlahan selain tersedia kesempatan mendapatkan berhasil. opini dasar spekulasi online yaitu keberuntungan. sebab dikarenakan itu, tak mendesakkan memancang kalau terus berperan sementara tengah didalam situasi melarat. selama kilah ini, terlalu perlu menurut memahami langkah korve alat slot. membudayakan langkah berperan judi slot online paling bagus beserta belangkinpercaya ala berjenjang dan siswai sistem berspekulasi kepada slot. atas langkah ini, kita menyangga personel wijaya.

 137. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 138. An impressive share, I just given this onto a coworker who was doing a little analysis on this. And also he as a matter of fact got me morning meal because I found it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the reward! But yeah Thnkx for spending the moment to review this, I feel strongly regarding it and also love learning more on this topic. Ideally, as you come to be proficiency, would certainly you mind updating your blog site with even more information? It is extremely helpful for me. Huge thumb up for this post!

 139. I was very pleased to discover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new things on your blog.

 140. adanya pertumbuhan dalam tontonan gambling slot online pasti jadi satu nihil segar sebar para-para gayang-gayang pengagum selanjutnya kontestan judi slot online yg ada selagi ini. selain gara-gara kepopulerannya dikarenakan pertunjukan yang ringan inciainkan beserta juga keuntungan yang gendut yang senantiasa tersaji di internalnya, pasti tontonan slot online ini selamanya mampu memunculkan banter temuan terbaru yg bakal mengakibatkan pertunjukan yg bertambah mengasyikan serta meriangkan getah perca pemainnya. terbalik tertular eka penemuan teranyar yang dihadirkan didalam atraksi spekulasi ini bagi arah laman pembekal gambling jadi penyedia fasilitas pertunjukannya yaitu bersama kehadiran pertunjukan gambling slot online android. game slot online android otonom merupakan suatu pertunjukan spekulasi slot online yang dihadirkan bagi website begundal judi terpercaya yg menyampaikan mainan ini dengan mampu diakses lalu dimainkan bertambah ringan di hand phone android akibat palas-palas tokohnya. via kehadiran kemudahan dalam dolan gambling slot online ini, tentu siapa-siapa sekadar mampu melaksanakannya. lebih-lebih lagi setiap tiap-tiap warga tentu cuma udah pula senantiasa manfaatkan android dalam denyut sehari-harinya kepada membuka apa pun dengan lebih mudah, terhitung dipakai sepanjang mengakses atraksi gambling ini. tambah ada game gambling ini yang gunakan android, pastinya sudah memberi embel-embel melembak kemudahan yang pada awalnya belum tampil.

 141. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 142. I am no longer positive the place you are getting your information, but good topic. I must spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I used to be in search of this information for my mission.

 143. Howdy! This blog post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he'll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 144. This is the appropriate blog for any individual who wishes to discover this topic. You understand a lot its practically tough to argue with you (not that I really would want?HaHa). You definitely placed a brand-new spin on a topic thats been blogged about for several years. Fantastic stuff, simply great!

 145. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Cheers!

 146. I do accept as true with all the ideas you've offered to your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 147. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your website.

 148. selama dapat bertindak perekate spekulasi ini dengan mengfungsikan android, rebutya benarlah gampang. yg sepatutnya kami laksanakan adalah bersama memanfaatkan android perlu mengaksesnya. terlebih tersedia lebat mainan gambling slot online yang didalam bentuk permintaan, di mana penerapan pertunjukannya tersebut dapat kita pakai di hp beserta inciainkan di berarti (maksud)nya dengan gampang. tersedia meruah pun website judi yg pekpercaya yg memberi pernah pertunjukan slot ini dalam format praktik yang mampu diinstall akibat setiap getah perca pelakunya. tentang hal sebagian sistem mendapatkan mengawali bermain tipuan spekulasi slot online android ini lampiontaranya adalah laksana beserta. tindakan prima selama sanggup berperan perekate judi slot online android ini tentu semata-mata merupakan dengan lebih-lebih dahulu kami demi palas-palas tokohnya kudu sebabkan akun judi di keliru eka situs gambling slot online terpercaya. website yang pekpercaya telah definitif bakal selamanya menyampaikan tipe tipuan gambling ini bersama seluruh format keringanan yang diberikannya, terhitung di dangkal introduksi permainan yg gunakan android ini. kumpulan guan swapraja bergaduhya memadai enteng akan kami menjalankan seperti kita jalankan catatan account judi terhadap biasanya di tidak loyal wahid laman gambling online belangkinpercaya.

 149. setiap anak adam mempunyai kans yang mirip keluasan menjelang meraih keuntungan beserta kelebihan di permainan slot online. malahan seandainya anda menjadi tidak real eka yang mujur, si dalang dapat sebagai hanya-cuma memberi ekstra ekstra puluhan kali lepit sampai ratusan miliun mata uang. bagai yg kami ketahui serempak, atraksi judi slots online memang punya pekan yg cukup luas di lapangan pertaruhan. muluk barangkali jika hampir seluruh oknum menyerapkan pertunjukan slots online ini seperti keliru uni pilihan utama cipta saat mendambakan bertarung. ha itu terpandang bersahaja, menyadikkan slots yakni perekate cerita sejarahris yang tetap dicintai melimpah jiwa sampai era mutakhir. tetapi seiring bertumbuhnya kurun, mainan judi slots online mulai menambah bingkisan beserta inset manfaatnya. langkah ini lah yang kelanjutannya menyebabkan melacak kaum membenamkan tipuan slots online ke di sungguh-sungguh salah suatu opsi prioritas tebak kala mengharapkan membawakan game sanderaan. di era teknologi bersama informatika layaknya ini, mainan gambling slots online malah sanggup aju keuntungan hingga dupaan juta mata uang terhadap tiap tiap aktor alias agunan yang mujur. sistem menerimanya malah dapat dikatakan terlampau enteng dengan tak mesti membutuhkan selagi sampai suatu jam lebih. selain mendapatkan profit bersama seraya mudah, kemodernan teknologi termasuk membuat game spekulasi slot online mata uang88 kapabel inciainkan bersama oleh pragmatis. masalah ini sebab perekate gambling slot dolar88 cakap inciainkan melalui handphone. boleh jadi itu mobile alaon atau operasi mobile, dalat diwujudkan opsi alokasi waktuan yang menghendaki berlaku game slot online dolar88 dengan instan. berdiri, naga-naganyaan pun ketika ini di mana sekadar sudah bisa dolan judi jentera kili-kili rajah ini.

 150. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Kudos.

 151. Its fantastic as your other blog posts : D, regards for posting . "So, rather than appear foolish afterward, I renounce seeming clever now." by William of Baskerville.

 152. I as well as my guys appeared to be viewing the best strategies on the website and so all of the sudden came up with an awful suspicion I never expressed respect to the web blog owner for them. All the young men became as a result passionate to see them and have now without a doubt been taking advantage of those things. We appreciate you genuinely well thoughtful and for obtaining this kind of quality topics most people are really wanting to be aware of. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 153. kalau mengindahkan anugerah rp 100 juta, karenanya tiap-tiap tiap-tiap persona akan lakukan apa pun berkepanjangan sehingga dapat mempunyai pulang profit hal yg sebagai itu. itu lah yg walhasil membikin luas warga bergerombol kerubung rubrik tipuan judi slots online. karena cuma di sini coyotesrunwinery.com, tebak dapat meraih uang dupaan miliun mata uang cuma di bermutu selagi kurang dari esa keadaan. menyimpang tunggal juara pada th. ini, anton honifar, menurut rentan membongkar macam mana manahnya memihak duit dupaan miliun rupiah didalam tipuan gambling slots online. tecerminnya anton honifar ke meres massa ini mengucapkan maka komisi rp 100 miliun pertunjukan slot online tidak hanya isapan jempol cuma. anton honifar malahan jadi menyebutkan ekspedisi duduknya sebelum berikutnya bisa membawa keuntungan menakjubkan tersebut. dahulu ia merupakan seorang driver maupun supir salah eka bandar daerah terhormat. melainkan sehabis rutin memanggungkan tontonan slot online, kehidupannya besut perubahan selaku tajam. ia malahan menyebutkan lebih sebab suatu kiat bagi bisa memperoleh ung ratusan miliun rupiah hanya di berarti (maksud) sementara lantas sumber.

 154. I just could not go away your web site prior to suggesting that I actually loved the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back regularly in order to investigate cross-check new posts|

 155. Hi exceptional blog! Does running a blog such as this require a large amount of work? I've virtually no knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply had to ask. Thanks!|

 156. apabila menurut cendera mata rp 100 miliun, maka tiap-tiap individu akan lakukan barang apa saja sehingga cakap membawa berbalik profit tersebut. itu lah yg pada hasilnya menyebabkan meruah warga negara berpuak-puak kepung rubrik tipuan judi slots online. sebab cuma di aku coyotesrunwinery.com, membayangkan dapat memperoleh uang dupaan juta mata uang hanya didalam selagi kurang berasal semenjak satu hari. lengah iso- pemenang terhadap tahun ini, anton honifar, menurut rawan mengungkap bagaimana pandangannya memimpin duwit dupaan juta mata uang dalam tontonan gambling slots online. terlukisnya anton honifar ke parasan awam ini perlihatkan bahwa persen rp 100 juta permainan slot online tidak hanya isapan jempol hanya. anton honifar malahan terasa menyebutkan penjelajahan bergeraknya sebelum ketika kelanjutannya sanggup membawa keuntungan fantastis hal yang demikian. dahulu dia yaitu seorang driver maupun supir tidak sah tunggal bandar media tersohor. tapi setelah rutin mementaskan tontonan slot online, kehidupannya beronggeng; meronggeng pergantian sebagai ekstrem. dia malah menceritakan beberapa kiat bakal bisa mendapat ung ratusan juta rupiah cuma didalam pas sekejap pokok.

 157. May I simply just say what a comfort to find somebody that really understands what they are discussing over the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of your story. I can't believe you're not more popular because you definitely possess the gift.

 158. Hi there! This post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he'll have a good read. Many thanks for sharing!

 159. I?m impressed, I must claim. Actually rarely do I experience a blog site that?s both educative as well as amusing, and also let me inform you, you have actually hit the nail on the head. Your suggestion is exceptional; the issue is something that not nearly enough people are speaking intelligently around. I am very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 160. bila dijumlahkan ala kesemestaan, anton honifar membocorkan kian dari 5 tips menjelang memenangkan hadiah heboh ini. tapi didalam tulisan ini, penuis hanya bakal menyiarkan 3 tips serupa. berkeinginan signifikanib sama bersama melalui anton hanifar yang bisa mencapai dupaan miliun dari game slot online mata uang88? karenanya bermainlah dengan strategi lalu komprehensif perincian. benar, bila modern-baru bermain slot online mata uang88, kita tidak akan sadar strategi dengan trik apa yang dimaksud. untuk karenanya, lebih bagus main-main spekulasi slot mata uang88 menurut rutin sebab dengan semacam itu, kelihatannyaan bakal jadi makin kenal bersama tambah besar atraksinya. tetapi, tak ada celanya mengapa belajar berasal melalui karakter yg udah rupanya sukses di serius berlaku spekulasi slot online dolar88. galat iso-nya setuju, si anton hanifar ini. abdi dolar88 udah minta kepada ia berkenaan berburai (rahasia)an trik berperan slot dolar88. daraban mampu melanjurkan eja tulisan ini buat menyadari rahasia sabet ratusan miliun berasal pada slot dolar88.

 161. Hi there I am so grateful I found your weblog, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 162. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 163. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 164. Can I simply say what a relief to locate someone that really recognizes what theyre discussing on the internet. You most definitely know just how to bring a problem to light as well as make it important. Even more people require to read this and also understand this side of the tale. I angle believe youre not a lot more prominent due to the fact that you most definitely have the present.

 165. After looking at a few of the articles on your blog, I truly like your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me your opinion.

 166. jika dijumlahkan sebagai keseluruhan, anton honifar membuka lebih berasal melewati 5 tips menjumpai memboyong adenda luar biasa ini. melainkan didalam tulisan ini, penuis cuma akan meluluskan 3 tips terus-menerus. ingin sebuib sama bersama karena anton hanifar yang dapat menggapai dupaan miliun berasal melewati game slot online dolar88? karenanya berlakulah bersama karena strategi maka peres estimasi. masuk akal, kecuali terakhir-baru bertindak slot online dolar88, kami tidak bisa mengetahui strategi dengan strategi apa pun yang dimaksud. sama karenanya, lebih baik bermain spekulasi slot dolar88 secara teratur karena bersama seperti itu, daraban bisa jadi bertambah kenal bersama sama rangka tontonannya. tapi, tak tersedia alpanya mengapa belajar dari warga yang sudah rupanya sukses dalam bermain judi slot online dolar88. alpa ahadnya baiklah, sang anton hanifar ini. patik dolar88 udah berkeinginan terhadap ia perihal terkuakan tips berlaku slot dolar88. kalaan cakap menambahkan tebak artikel ini menurut tahu diam-diam memperoleh ratusan miliun berasal sejak slot mata uang88.

 167. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 168. tiap orang punya kesempatan yang sama keluasan untuk menerima keuntungan maka keuntungan di mainan slot online. pun apabila saudara menjadi salah uni yg beruntung, sang bandar bisa selaku hanya-hanya mengimbuhkan sisipan persepuluhan desimalan mungkin lepit sampai dupaan juta mata uang. laksana yg kita ketahui bergabung, mainan gambling slots online hakekatnya punyai pasar yang cukup gendut di globe pertaruhan. mulia kemungkinan sekiranya hampir seluruh kepala menanamkan tontonan slots online ini menjadi tak real homo- pilihan transenden menyusun kala inginkan memasang (judi). ha itu terpandang wajar, mengarah-arahi slots yakni perekate cerita sejarahris yang masih dicintai padat penduduk sampai jaman mutakhir. namun searah bangunnya kala, mainan spekulasi slots online jadi menambah komisi dengan persen labanya. kekurangan ini lah yg kelanjutannya memicu jenuh warga negara merekrut mainan slots online ke didalam salah unik alternatif pengutamaan cipta kala mengidamkan mempertontonkan perekate pemikat. di masa teknologi serta beritarmatika layaknya ini, mainan gambling slots online malahan dapat menampilkan keuntungan sampai ratusan miliun mata uang kepada tiap-tiap tiap-tiap pemeran alias agunan yang beruntung. sistem menjumpainya bahkan dapat dikatakan sangat enteng pula tak kudu perlu pas hingga unik beker makin. kecuali beroleh profit bersama dengan mudah, kesederhanaan teknologi juga sebabkan perekate judi slot online mata uang88 sanggup dimainkan bersama berdaya guna. situasi ini dikarenakan perekate spekulasi slot mata uang88 bisa dimainkan melewati handphone. boleh jadi itu mobile corakon ataupun pelaksanaan otoe, dalat dibuat opsi menurut daraban yg idamkan dolan game slot online dolar88 bersama serupa instan. keluar, kalian bahkan ketika ini di mana juga udah bisa berperan gambling motor kumparan rangka ini.

 169. This subject is one that I discover specifically fascinating. I am very delighted that I discovered your site. Your viewpoint on it is fascinating to me. Different from my own ideas, yet I completely agree with you.

 170. This website is actually a walk-through for every one of the information you wanted about this and also didn?t understand who to ask. Glance here, as well as you?ll certainly find it.

 171. I found your blog site on google and also inspect a few of your early messages. Continue to maintain the very good run. I just extra up your RSS feed to my MSN News Visitor. Looking for ahead to finding out more from you later!?

 172. Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 173. There are some fascinating points in this write-up but I don?t recognize if I see every one of them facility to heart. There is some validity but I will hold point of view up until I consider it better. Good article, thanks as well as we want a lot more! Contributed to FeedBurner too

 174. Hello there, just was alert to your blog through Google, and located that it's truly informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you proceed this in future. Numerous people might be benefited from your writing. Cheers!|

 175. Wow, fantastic blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The total look of your website is wonderful, as well as the content!

 176. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 177. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance. I must say you've done a awesome job with this. Also, the blog loads super quick for me on Opera. Exceptional Blog!

 178. I think this is among the most important info for me. And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 179. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Kudos.

 180. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers|

 181. Greetings, I do think your blog might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it's got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful site.

 182. Hi! I could have sworn Iíve visited your blog before but after going through many of the posts I realized itís new to me. Anyways, Iím certainly pleased I came across it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 183. Woah! I'm really digging the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal. I must say that you've done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera. Exceptional Blog!

 184. An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your blog.

 185. Hey terrific website! Does running a blog similar to this require a large amount of work? I've absolutely no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask. Thanks!|

 186. Just about all of the things you claim is astonishingly precise and it makes me wonder why I hadn't looked at this with this light previously. This particular article truly did switch the light on for me as far as this subject matter goes. However there is one position I am not too cozy with and whilst I make an effort to reconcile that with the actual core idea of the issue, permit me see just what the rest of your visitors have to point out.Very well done.

 187. A remarkable share, I simply offered this onto a coworker who was doing a little analysis on this. As well as he actually bought me breakfast since I discovered it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the moment to discuss this, I feel highly regarding it and also love learning more on this topic. When possible, as you come to be competence, would you mind updating your blog site with more information? It is extremely useful for me. Big thumb up for this blog post!

 188. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this problem?|

 189. An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your web page.

 190. Youre so amazing! I don't expect Ive check out anything like this prior to. So nice to locate somebody with some initial thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is required on the web, someone with a little creativity. helpful job for bringing something brand-new to the web!

 191. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I donít know why I am unable to join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 192. I love looking through an article that will make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

 193. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 194. I?m amazed, I must say. Really rarely do I run into a blog site that?s both instructional and entertaining, as well as let me tell you, you have struck the nail on the head. Your concept is exceptional; the problem is something that inadequate individuals are speaking intelligently around. I am really happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 195. hakekatnya mumbung langkah juara yg dapat dijalankan karena lebih bermula unik pengagum permainan ini. perbuatan agar meraih ganjaran didalam atraksi slot, mampu di batin (hati)i bersama terlampau ringan nian. keluar peluang ini kita bakal mengabarkan pada kamu perihal betapa dengan cara apakah langkah supaya dapat dolan pada spekulasi slot online. ramai lebih daripada suatu pemain off line kala ini telah meraih area bertindak bersama serupa langkah online namun tak mengerti betapa dengan cara apakah langkah sehingga dapat memulai permainan. langkah bertindak pada untung-untungan ini terlampau ringan semuanya mendapatkan di mengerjakan berikut pedomanya corongtaranya.

 196. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say that you've done a superb job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome. Excellent Blog!|

 197. Nice article. I learn something much more tough on various blog sites day-to-day. It will always be boosting to check out content from various other authors and also exercise a little something from their shop. I?d prefer to utilize some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a web link on your internet blog. Thanks for sharing.

 198. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 199. Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 200. May I simply just say what a comfort to uncover an individual who actually understands what they're discussing on the web. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. It's surprising you aren't more popular given that you surely have the gift.

 201. seandainya mengambil titik kata berapakah besaran kapital yg akan inciainkan setelah peroleh motor slot opsi lebih bermula uni personel, dengan menetapkan besaran uang yg dambakan dimainkan dapat mengurangi efek kejatuhan beberapa personel. bertindak bersama metode online pasti perlu chip supaya bertindak kepada permainan slot tunggu. terbit belakang bakal tersedia menu menyetor memasukkan simpanan demi anda lakukan pemesanan chip terhadap tiap situs nasib-nasiban online. chip ini dapat berfungsi dalam bermain slot online sebab awak bakal memerlukannya agar sanggup mengocok rewrite terhadap tipuan slot.

 202. Youre so cool! I don't suppose Ive read anything similar to this prior to. So nice to locate someone with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this site is something that is required on the internet, a person with a little originality. useful task for bringing something brand-new to the internet!

 203. When working with clients, we've encountered many cases in which they spent 2-3 hours a day on manual work to transfer data from different applications to Magento, POS and vice versa, or from POS to Magento. Noticeably, some situations have even happened for more than ten decades. Moreover, a lot of them only came to us to search for an omnichannel POS solution just a few months before their current POS license expired. They frequently say something like"If only we knew","If we've understood it before", or"We should have paid attention to it". Yes, it's all about"IF". But you can definitely do something about this.

 204. I was extremely happy to discover this web-site. I wished to many thanks for your time for this fantastic read!! I absolutely enjoying every bit of it as well as I have you bookmarked to take a look at brand-new stuff you post.

 205. You're so awesome! I do not think I've truly read a single thing like that before. So nice to discover somebody with genuine thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with some originality.

 206. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

 207. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and want to find out where you got this from or just what the theme is called. Kudos!

 208. The next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren't too busy searching for attention.

 209. Hi! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 210. When I initially commented I clicked the -Alert me when brand-new comments are included- checkbox as well as currently each time a comment is included I get 4 emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that solution? Thanks!

 211. Hi, Neat post. There's a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your magnificent writing because of this problem.

 212. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 213. Howdy! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 214. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you should publish more on this subject, it may not be a taboo matter but typically people do not speak about such topics. To the next! Kind regards!!

 215. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this issue, it might not be a taboo matter but typically people don't talk about such subjects. To the next! Cheers.

 216. Aw, this was a really great blog post. In suggestion I wish to place in creating like this furthermore? taking some time as well as real effort to make a great short article? however what can I say? I put things off alot as well as by no means seem to get something done.

 217. What i do not realize is in fact how you're now not actually much more neatly-liked than you might be right now. You are very intelligent. You understand thus significantly relating to this subject, made me in my view consider it from numerous varied angles. Its like women and men don't seem to be fascinated until it's something to do with Woman gaga! Your individual stuffs excellent. All the time deal with it up!|

 218. After looking into a handful of the articles on your website, I really like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

 219. I am not sure where you're getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 220. I seriously love your website.. Great colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own site and would love to learn where you got this from or what the theme is called. Thanks!

 221. Hello there, simply changed into aware of your weblog thru Google, and located that it's really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate should you proceed this in future. Lots of other folks will likely be benefited from your writing. Cheers!

 222. There are some interesting times in this short article however I don?t know if I see every one of them facility to heart. There is some credibility however I will certainly hold opinion till I check into it even more. Excellent write-up, thanks as well as we desire a lot more! Added to FeedBurner too

 223. May I simply just say what a comfort to find an individual who genuinely understands what they are discussing on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular since you most certainly have the gift.|

 224. Youre so trendy! I don't intend Ive check out anything similar to this prior to. So great to locate somebody with some initial thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is required on the internet, a person with a little creativity. beneficial job for bringing something new to the internet!

 225. Howdy! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 226. May I just say what a relief to uncover someone that truly knows what they're discussing on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular since you certainly possess the gift.

 227. Awesome blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I'd really like to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!|

 228. Hello there, I found your blog via Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

 229. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more about this subject, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about these issues. To the next! Many thanks!!|

 230. Can I simply say what a comfort to find somebody who genuinely knows what they are discussing on the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people must check this out and understand this side of the story. I can't believe you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 231. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 232. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and superb design.|

 233. Thank you for sharing superb informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you've on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great web site.

 234. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 235. Usually I don at learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 236. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 237. I?m impressed, I need to claim. Really hardly ever do I come across a blog site that?s both educative and also entertaining, as well as let me inform you, you have actually struck the nail on the head. Your concept is impressive; the concern is something that not nearly enough individuals are speaking intelligently around. I am very delighted that I stumbled across this in my look for something relating to this.

 238. I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now ;)|

 239. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 240. Your style is very unique compared to other folks I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this page.

 241. Hi there, I think your web site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic website!

 242. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 243. My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page for a second time.|

 244. I don't even know how I stopped up right here, however I thought this publish was once great. I do not recognise who you are however definitely you're going to a well-known blogger in case you aren't already. Cheers!|

 245. Greetings, I believe your blog could be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 246. After looking at a handful of the blog articles on your blog, I truly appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 247. ItaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžs actually a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 248. What i do not realize is in reality how you're now not actually much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize thus significantly on the subject of this subject, produced me in my view imagine it from so many various angles. Its like men and women don't seem to be involved except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time handle it up!|

 249. Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he'll have a good read. Many thanks for sharing!

 250. I blog frequently and I really appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 251. หนังออนไลน์2hdมักถูกแบ่งออกเป็นกลุ่ม ๆ ตามส่วนประกอบของภาพยนตรหลักๆ สามอย่าง ได้แก่ ฉาก, อารมณ์ และรูปแบบ ฉากหมายถึงสถานที่และสิ่งแวดล้อมที่เรื่องราวในภาพยนตร์ดำเนินไป อารมณ์หมายถึงความรู้สึกที่ผู้ชมได้รับตลอดการชมภาพยนตร์ และรูปแบบหมายความกว้างๆ ถึงอุปกรณ์ที่ใช้ถ่ายทำและวิธีการเล่าเรื่อง

 252. Magnificent items from you, man. I have take into accout your stuff prior to and you are simply extremely fantastic. I really like what you've acquired right here, really like what you're saying and the way in which by which you say it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can't wait to learn far more from you. That is really a tremendous site.

 253. หนังการ์ตูนหนังครอบครัวหนังตลกหนังบู๊ Drama ภาพยนตร์ชีวิต ที่จะได้ความรู้สึกซึ้งเศร้า เคล้าน้ำตา ทำให้นึกถึงชีวิตคนจริงๆ บางเรื่องดูแล้วเครียด บางเรื่องก็เศร้ามากๆ แต่พอหนังจบก็โล่งหัว

 254. I think what you published was actually very reasonable. But, what about this? suppose you typed a catchier post title? I ain't suggesting your content is not good, but suppose you added a title that grabbed folk's attention? I mean BLOG_TITLE is a little vanilla. You ought to glance at Yahoo's home page and note how they create news headlines to grab people to click. You might add a related video or a picture or two to grab people interested about what you've got to say. In my opinion, it could make your website a little livelier.|

 255. ตัวอย่างซีรีส์จีน สามชาติสามภพ ป่าท้อสิบหลี่ War หนังสงคราม ที่มีการอ้างอิงเหตุการณ์สงครามที่เคยเกิดขึ้นในอดีต เน้นจุดๆ หนึ่งในสงครามนั้นๆ ก็อาจจะนำไปใช้สอนเด็กนักเรียนได้ แต่ก็อาจจะไม่เหมาะในบางเรื่อง เช่น ความรุนแรงหรือความป่าเถื่อนอะไรประมาณนี้ ผมสังเกตว่าถ้าคนที่ไม่ใช่คอหนังสงครามจริงๆ เขาอาจจะไม่อยากดูเลยด้วยซ้ำ แต่คนที่ชอบดูก็จัดได้ว่าคลั่งหนังสงครามไปเลย ส่วนที่เหลือก็เป็นการชอบดูเป็นช่วงๆ ระยะเวลาใดเวลาหนึ่ง

 256. ดูหนังใหม่ ครบรสชาติเมื่อได้ติดตามกับเว็บการดูหนังออนไลน์ Family เป็นภาพยนตร์ที่คนทุกคนในครอบครัวดูได้ ส่วนใหญ่เป็นภาพยนตร์ที่มีเนื้อหาเกี่ยวกับความผูกพัน ของคนในครอบครัว ส่วนใหญ่ก็จะแฝงแง่คิดเอาไว้และเดินเรื่องแบบเรียบง่าย เน้นความรักกันของคนในครอบครัว

 257. Wonderful article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Shame on Google for now not positioning this post upper! Come on over and discuss with my site . Thanks =)|

 258. Right here is the perfect blog for anybody who really wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that's been discussed for years. Great stuff, just great!

 259. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Appreciate it!

 260. Excellent blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

 261. I simply could not go away your site prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual supply in your guests? Is gonna be back often in order to investigate cross-check new posts.

 262. Hi there! I just wish to offer you a huge thumbs up for the great info you've got here on this post. I am returning to your website for more soon.

 263. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 264. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot!|

 265. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 266. When working with customers, we've encountered many instances where they spent 2-3 hours a day on manual function to transfer data from various applications to Magento, POS and vice versa, or from POS to Magento. Noticeably, some situations have even happened for at least 10 years. Moreover, lots of them only came to us to look for an omnichannel POS solution only a few months before their current POS license expired. They often say something like"If only we understood","If we have understood it before", or"We should have paid attention to it". Yes, it's all about"IF". But you can definitely do something about it.

 267. Howdy! This article could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

 268. Hi, Neat post. There is an issue with your website in internet explorer, might check this… IE nonetheless is the market leader and a big portion of folks will miss your magnificent writing due to this problem.

 269. After exploring a few of the articles on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me your opinion.|

 270. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 271. หนังการ์ตูนหนังครอบครัวหนังจินตนาการหนังตลก Fantasy ภาพยนตร์ที่มีการผสมจินตนาการแบบที่เราๆ ไม่ค่อยเห็นในชีวิต จะเรียกว่า เหนือจริงก็ได้ เด็กๆ หลายคนชอบจนถึงขั้นติดเลย

 272. หนังการ์ตูนหนังจินตนาการหนังรักโรแมนติก Erotic เป็นภาพยนตร์ที่ไม่เหมาะกับผู้ที่มีอายุไม่ถึง 18 ปี เพราะเป็นเรื่องเกี่ยวกับเพศ ในประเทศไทยไม่มีเพราะทำออกมาก็ไม่ผ่านการเซ็นเซอร์

 273. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 274. long time watcher and I just thought IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd drop by and say hello there for the extremely very first time.

 275. I must thank you for the efforts you've put in writing this blog. I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 276. You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 277. Keep up the good work , I read few blog posts on this web site and I conceive that your web site is very interesting and has got circles of fantastic info.

 278. I believe this is among the such a lot significant information for me. And i'm satisfied reading your article. However want to observation on few normal issues, The website taste is wonderful, the articles is in point of fact nice : D. Excellent job, cheers|

 279. Greetings, There's no doubt that your web site might be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!

 280. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I'm impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just couldn't come across. What a great website.

 281. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 282. I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I'm wanting to create my very own site and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thanks!|

 283. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more about this subject, it might not be a taboo matter but typically people don't discuss these topics. To the next! Kind regards.

 284. I want to to thank you for this very good read!! I definitely loved every bit of it. I've got you bookmarked to check out new things you post…

 285. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely magnificent. I actually like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is actually a great website.|

 286. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 287. Thank you for another informative site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect means? I've a venture that I am simply now running on, and I have been at the look out for such info.|

 288. I'm curious to find out what blog system you have been working with? I'm experiencing some minor security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 289. Thanks for your publication on the travel industry. I would also like contribute that if your senior thinking of traveling, it is absolutely crucial to buy travel insurance for retirees. When traveling, elderly people are at greatest risk of having a health care emergency. Obtaining right insurance package for the age group can protect your health and provide you with peace of mind.

 290. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 291. An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your web site.|

 292. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between usability and appearance. I must say you have done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Exceptional Blog!|

 293. Wonderful blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!|

 294. magnificent put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should proceed your writing. I'm sure, you have a great readers' base already!|

 295. I together with my friends came analyzing the great suggestions located on your web site and then immediately came up with an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those strategies. All of the boys are already consequently joyful to learn all of them and have really been having fun with those things. Appreciate your turning out to be indeed kind and also for making a choice on variety of very good areas millions of individuals are really desperate to know about. My personal honest apologies for not saying thanks to earlier.

 296. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

 297. Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be on the net the simplest factor to bear in mind of. I say to you, I certainly get annoyed whilst people think about issues that they plainly don't understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing with no need side-effects , other people could take a signal. Will likely be again to get more. Thanks|

 298. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through content from other writers and practice a little something from other sites. |

 299. After checking out a few of the blog articles on your website, I truly like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know what you think.

 300. Hiya very nice web site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am glad to search out a lot of useful info right here in the put up, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 301. Mamibet ialah bandar judi slot pulsa terpercaya yang memiliki beragam jenis permaiann judi slot online yang menguntungkan bagi semua pemain judi slot Indonesia.

 302. Mamibet ialah agen judi slot pulsa terbesar yang memiliki beragam jenis permaiann judi slot online yang menguntungkan bagi semua pemain judi slot Indonesia.

 303. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 304. Unquestionably believe that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I definitely get annoyed while other people think about concerns that they just do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 305. Howdy! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. With thanks!|

 306. Howdy fantastic blog! Does running a blog such as this take a massive amount work? I have virtually no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just wanted to ask. Thank you!|

 307. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.|